دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸- Monday 23 September 2019

«جهان‌صنعت»- اگر تصور می‌کنید ما در سیاست‌های فضای مجازی همواره دنباله‌رو روسیه هستیم، کاملا درست فکر می‌کنید. پس از آنکه روسیه طرح اینترنت ملی را موقتا اجرا کرد، مقامات ایرانی به فکر اجرای این طرح در ایران افتاده‌اند‌‌ با این تفاوت که ما همواره صبر می‌کنیم ببینیم سیاست‌های روسیه چه نتیجه‌ای می‌دهند و سپس آنها را پس از آنکه در کشور همسایه از مرحله آزمون و خطا رد شد، اجرا می‌کنیم‌‌. البته مقامات حکومتی، قضایی و دولتی کشورمان به سیاست‌های کره شمالی در حوزه اینترنت نیز علاقه خاصی دارند و بارها در میان صحبت‌هایشان به این کشور و سیاست‌های عاقلانه‌اش اشاره کرده‌اند اما اجرای سیاست‌های کره‌شمالی در ایران غیرممکن است و دلیل این امر نیز کاربران اینترنتی کشورمان هستند؛ همان‌هایی که در اینترنت کسب‌وکارهای اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اند، استارت‌آپ‌هایی ایجاد کرده‌اند و بسیاری از آنها از این راه امرار معاش می‌کنند‌‌. به هر روی مجددا با بهانه اینکه فضای مجازی محل وقوع جرم است طرح فضای مجازی ملی مطرح شده است‌‌. پس از اظهار نظرهای صریح دادستان کل کشور، اکنون آیت‌الله مکارم‌شیرازی بر لزوم ورود به فضای مجازی ملی تاکید کرده است‌‌. وزیر ارتباطات نیز این روزها بسیار کم‌حرف شده است. او در مقابل هیچ یک از این اظهارنظرها واکنشی نشان نداده است؛ نه از حریم خصوصی کاربران حمایت کرده است، نه درباره مضرات محدود کردن فضای مجازی داد سخن داده است. در واقع این صحبت‌ها تنها تا زمانی کارکرد داشت که افرادی همچون دادستان کل و آیت‌الله مکارم‌شیرازی از وی چنین خواسته‌هایی نداشتند. به عبارتی مخالفت‌های آذری‌جهرمی با فیلترینگ تنها برای جلب توجه و ایجاد محبوبیت در میان کاربران بود و بس‌‌. اگر تصور کردید او به راستی قصد دارد از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی حمایت و در مقابل محدود کردن آنها اعتراض کند سخت در اشتباهید‌‌. این تاکیدها و دستورات از سوی مقامات حکومتی کشور در شرایطی صادر می‌شوند که شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های بومی کشورمان کاملا شکست خورده‌اند‌‌.
با وجود تمامی نقدهایی که به اینترنت ملی، فضای مجازی ملی، شبکه ملی اطلاعات و اینترانت وجود دارد تا زمانی که این طرح اجرا نشود ما متوجه نخواهیم شد که دقیقا این طرح قرار است چه محدودیت‌هایی را اعمال کند؟ ارتباط ما را با دنیا به یکباره قطع می‌کند؟ تمامی کسب‌وکارها مجبور می‌شوند سرورهای خود را به داخل کشور منتقل کنند یا اینکه قرار است خدمات‌رسانی اینترنت در کشور تقویت شود‌‌؟
کارشناسان بر این باور هستند که نه تنها اجرای اینترنت ملی به ضرر ما نیست بلکه بسیار هم خوب است‌. چراکه در صورت جنگ سایبری می‌تواند از قطع شدن تراکنش‌های مالی و سیستم اینترنتی مالی و بانکی کشور جلوگیری کند‌. به گفته آنها ما توانایی روسیه را در حوزه فناوری نداریم اما روسیه نیز ارتباط خود را با دنیا قطع نکرده است و این تصور که در صورت اجرای اینترنت ملی ارتباط ما با روسیه قطع می‌شود اشتباه است‌.
امکانات لازم برای ورود به فضای مجازی ملی فراهم شود
آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه باید امکانات لازم برای تسهیل دسترسی و ورود به فضای مجازی ملی از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط فراهم شود، تاکید کرد: فضای مجازی قابل حذف نیست و ابزاری است که می‌توان از آن استفاده‌های مثبت فراوان کرد اما در عین حال جنبه‌های منفی آن نیز زیاد است‌.
به گزارش ایسنا، آیت‌الله مکارم‌شیرازی در دیدار با معاون فضای مجازی وزیر ارتباطات، با بیان اینکه فضای مجازی قابل حذف نیست، گفت: فضای مجازی ابزاری است که می‌توان از آن استفاده‌های مثبت فراوان کرد اما در عین حال جنبه‌های منفی آن نیز زیاد است‌.
او تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر آثار منفی فضای مجازی بر آثار مثبت آن غلبه دارد. این مساله تحلیل نیست بلکه مبتنی بر آمار موثقی است که مسوولان ذی‌ربط ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد چه جرائم و کلاهبرداری‌ها و مفاسد اخلاقی و سوءاستفاده‌های اقتصادی در این فضا صورت می‌گیرد‌.
این مرجع تقلید با بیان اینکه فضای مجازی برای ما یک مساله حیاتی است و نباید در این خصوص انفعالی برخورد کرد، اظهار کرد: ما به لحاظ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و اخلاقی در این عرصه دچار خسارت شده‌ایم و اگر بی‌تفاوت باشیم، باز هم امکان تکرار دارد‌.
وی تاکید کرد: نباید چشم روی هم بگذاریم، باید مضار و منافع را ببینیم و بعد تصمیم بگیریم‌‌. در خبرها آمده بود که روسیه برای خودش یک فضای مجازی ملی درست کرده. اگر دیگران می‌توانند این کار را بکنند، چرا ما نتوانیم؟
آیت‌الله مکارم‌شیرازی با تاکید بر تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، یادآور شد: باید امکانات لازم برای تسهیل دسترسی و ورود به فضای مجازی ملی از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط فراهم شود‌.
او تاکید کرد: حل مشکل فضای مجازی تنها در حیطه مسوولیت و وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست‌‌. باید نهادها و سازمان‌های دیگر هم همکاری کنند تا این مساله به سامان برسد‌.
وی ادامه داد: اصلاح و ساماندهی فضای مجازی خواسته رهبر بزرگوار انقلاب، مراجع معظم تقلید، بزرگان و دلسوزان است. اگر امروز اقدام شود از فردا بهتر است‌‌. بی‌توجهی به این مهم خسارات جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت‌.
آیت‌الله مکارم‌شیرازی افزود: متاسفانه برای اصلاح فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برخی مسوولان و دستگاه‌ها همکاری نمی‌کنند یا همکاری‌شان ضعیف است‌‌. امیدواریم نسبت به این موضوع حیاتی احساس مسوولیت کنند و با عزمی راسخ گام بردارند تا مساله کاملا حل شود‌.
مصوبات شورای‌عالی فضای مجازی اجرا شود
دادستان کل کشور با بیان اینکه از وزیر ارتباطات می‌خواهیم مصوبات شورای‌عالی فضای مجازی اجرایی شود تاکید کرد در هفته‌های آتی جلساتی برای پیگیری این موضوع برقرار خواهد شد‌‌. او از مسوولان خواسته قبل از قطعی شدن هر تصمیمی، فعلا اصلاحات مربوطه انجام شود‌.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری با انتقاد از مدیریت فضای مجازی گفت: از وزیر ارتباطات می‌خواهیم مصوبات شورای‌عالی فضای مجازی اجرایی و عملیاتی شود‌‌. قوه قضاییه نمی‌تواند شاهد استمرار این شرایط باشد‌‌. در هفته‌های آینده با جلساتی که خواهیم داشت در قوه قضاییه تصمیماتی گرفته خواهد شد و ما از مسوولان درخواست می‌کنیم قبل از اینکه تصمیمات در قوه قضاییه قطعی شود، اصلاحات انجام شود‌.
وی تاکید کرده که اگر اصلاحات انجام نشود ما بیشتر از این نمی‌توانیم تحمل کنیم و قطعا برخورد خواهیم کرد‌.
علی القاصی‌مهر دادستان جدید عمومی و انقلاب تهران نیز در این مراسم در سخنانی خواستار استفاده درست از فضای مجازی شد و گفت: فضای مجازی نباید پایگاهی برای زیرسوال بردن نظام شود‌‌. می‌بینیم دایره زیان به افراد و مبانی دینی و اسلام در این فضا به مراتب در فضای حقیقی گسترده‌تر است که باید این موضوع با حساسیت تمام دنبال شود‌.
روسیه طرح قطع موقت اینترنت اجرا می‌کند
چندی پیش خبر رسید که دولت روسیه قرار است در یک طرح آزمایشی قطع موقت اینترنت در این کشور را اجرا کند‌.
آنطور که رسانه‌های روسی گزارش می‌دهند قرار است این طرح با هدف ارتقای توانمندی فضای اینترنت داخلی این کشور انجام شود‌.
این طرح قرار است در چارچوب برنامه آزمایشی دفاع سایبری انجام شود‌‌. این پروژه تامین‌کنندگان اینترنت را ملزم می‌کند که به هنگام قطع اینترنت روسیه توسط کشورهای خارجی، ارائه خدمات به شهروندان و کاربران روسی را تضمین کنند‌.
در این طرح قرار است ابزار فنی لازم برای تغییر مسیر ارتباطاتی روسیه فراهم شود تا در شرایط خاص مسیرها به یکدیگر متصل شوند تا ارتباطات را درون روسیه حفظ کنند‌‌. ضمنا روسیه قصد دارد تمام ترافیک اینترنتی را در مسیرهای قابل رویت برای سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه تعریف کند تا ضمن اعمال نظارت کامل بر آن، از عدم خروج اطلاعات از کشور اطمینان حاصل کند‌.
برداشت‌های متفاوت اینترنت ملی
یکی از کارشناسان فناوری اطلاعات بر این باور است که هیچ تعریف واحدی از اینترنت ملی وجود نداشته و برداشت‌های متعددی درباره آن وجود دارد بنابراین هیچ کس به درستی نمی‌داند پس از اجرای اینترنت ملی چه اتفاقی می‌افتد! ممکن است ارتباط فضای مجازی کشورمان با اینترنت دنیا به طور کامل قطع شود، ممکن است وزارت ارتباطات اظهار کند اینترنت ملی از مدت‌ها قبل اجرا شده و در واقع اینترنت یا فضای مجازی ملی همین طرحی است که در حال حاضر در اختیار مردم قرار گرفته است‌‌.
مهدی رزمی در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» اظهار کرد: فضای مجازی ملی دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد‌؛ قسمت سخت‌افزار آن مربوط به شبکه ملی اطلاعات بوده و فراهم کردن زیرساخت‌ها‌.
او افزود: قسمت نرم‌افزاری نیز مشخص است، تولید و راه‌اندازی نرم‌افزارهای داخلی که می‌بایست از سوی بخش خصوصی انجام شود و نباید به دست دولت سپرده شود‌‌. به هر روی صنعت فناوری اطلاعات بسیار سریع و چابک است و اگر به دست دولت سپرده شود محکوم به شکست‌‌.
رزمی در رابطه با اینکه پس از اجرای طرح اینترنت ملی چه اتفاقی در کشور رخ می‌دهد بیان کرد: متاسفانه هیچ تعریف واحدی از اینترنت ملی در ایران وجود ندارد و برداشت‌های بسیار مختلف و متعددی در این‌باره وجود دارد‌‌. از سوی دیگر اینترنت ملی هیچ متولی مشخصی نیز ندارد‌‌. از یک سو قوه قضاییه در آن دخالت می‌کند، از سوی دیگر شورای‌عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و ده‌ها متولی دیگر دارد که هرکدام تعریف متفاوتی از اینترنت ملی دارند‌‌. بنابراین اینکه پس از اجرای اینترنت ملی چه اتفاقی رخ می‌دهد مشخص نیست‌.
توانایی اجرای اینترنت ملی را نداریم
کارشناسان معتقدند اینترنت ملی به نفع کشور است چراکه در صورت جنگ سایبری می‌تواند از قطع شدن تراکنش‌های مالی و سیستم اینترنتی مالی و بانکی کشور جلوگیری کند‌.
محمود محمدی، مشاور کسب‌وکارهای اینترنتی در گفت‌وگو با «جهان صنعت» اظهار کرد: هیچ تعریف واحدی در رابطه با اینترنت ملی وجود ندارد و بعید می‌دانم که این طرح اجرایی شود‌. به عقیده من اکنون نهادها و دولتمردان مختلف تنها مطالبات خود را اعلام می‌کنند اما دور از تصور است که این مطالبات در عمل اجرایی شوند‌.
او با اشاره به اینکه توانایی اجرای اینترنت ملی را از نظر زیرساخت‌ها و تجهیزات نداریم بیان کرد: ما توانایی روسیه را در حوزه فناوری نداریم اما روسیه نیز ارتباط خود را با دنیا قطع نکرده است و این تصور که در صورت اجرای اینترنت ملی ارتباط ما با روسیه قطع می‌شود اشتباه است‌.
محمدی با اشاره به اینکه اجرای اینترنت ملی خوب و مناسب است تاکید کرد: در صورت جنگ سایبری می‌توانیم سرورهای بانکی را به داخل کشور منتقل کنیم و از قطع شدن تراکنش‌های مالی جلوگیری کنیم‌. به طور کلی در اختیار داشتن اینترنت ملی به نفع ما بوده و اگر جنگ سایبری رخ دهد به کمک‌مان خواهد آمد‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *