دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸- Monday 23 September 2019
  • ۴ ماه پیش
شناسه مطلب: 26188


لجاجت بعد از بحران

مسعود اسداللهی*
مساله مهاجران همیشه و در همه ادوار تاریخی مطرح بوده است. مردم بنا به دلایل مختلف از کشور خود مهاجرت می‌کنند و معمولا بحران‌های قابل توجهی بعد از مهاجرت طرح می‌شود که البته در مباحث حقوق بشری سازمان ملل بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از همین رو است که سازمان ملل آژانس‌های مختلفی را مسوول رسیدگی به مهاجران مختلف از جمله فلسطینی‌ها، سوری‌ها و البته افغانستانی‌ها کرده است. سازمان ملل بودجه‌های مشخصی را به منظور کمک به کشورهایی که مهاجران را می‌پذیرند تخصیص می‌دهد. از همین رو همه فشار‌های ناشی از مهاجران بر دوش کشور مقصد و پذیرنده قرار نمی‌گیرد.
از پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز ما بارها و بارها‌ شاهد مهاجرت از کشور‌های مختلف دچار بحران از جمله عراق و افغانستان بوده‌ایم. تاریخ نشان می‌دهد که در طول ۴۰ سال گذشته مهاجران جنگ‌زده و غیر‌جنگ‌زده بنا به دلایل مختلف به ایران مهاجرت کرده‌اند. البته به دلیل تصمیم‌گیری‌های سیاسی و نقش‌آفرینی پررنگی که کشورهای غربی در سازمان ملل دارند، تا امروز سازمان ملل هیچ کمک جدی و اساسی‌ای به منظور حمایت از مهاجران به ایران در خصوص همه هزینه‌هایی که ایران متحمل می‌شود ارائه نکرده است. بنابراین مطلب محقی که باید به آن توجه شود آن است که سازمان ملل و کشورهای غربی باید قدردان ایران باشند. ایران هرگز حتی در زمان بحران و جنگ هم مرزهای خود را نبست و با جامعه جهانی همکاری کرد.
اگر بنا باشد مسائل مالی تحمیل شده بر ایران به دلیل حضور مهاجران جنگ‌زده همراه با مساله صفر کردن درآمدهای ارزی ایران و تحریم‌های آمریکا مطرح شود، عراقچی از بدترین ادبیات ممکن استفاده کرده است. آنچه عراقچی بیان کرد موضوعی بسیار متفاوت با مساله‌ای است که باید بیان می‌شد. انتظار می‌رفت فردی با سابقه دیپلماتیک روشن و البته گذر از گفتمان‌هایی بسیار پیچیده‌تر در گفت‌و‌گوهای ۱+۵ ‌در شرایط کنونی سنجیده‌تر و هوشمندانه‌تر اظهار نظر می‌کرد. از نظر اخلاق انسانی چنین رفتاری به هیچ عنوان صحیح نیست و پیش از آنکه طرفین متخاصم را محکوم کند، فردی که چنین اظهار‌نظری داشته را محکوم می‌کند.
بعد از بحران سوریه بعضی از کشورهای اروپای شرقی رفتاری مبنی بر جلوگیری از حضور پناهجویان از خود نشان دادند. این رفتارها از طرف همه کشورها به لحاظ اخلاقی محکوم شد و البته خاطر‌ تاریخی جهانیان را نیز مکدر کرد. تاریخ تجربه روشنی پیرامون چنین تصمیماتی را بیان کرده است و منطقی نیست در شرایط کنونی از این تجربه استفاده نکنیم. با توجه به اینکه افغانستانی‌ها در اقتصاد و صنعت ما نقش بی‌بدیلی داشته‌اند امروز نیز این نقش را ایفا می‌کنند. همچنین از آنجا‌ که مساله کسب درآمد برای افغانستانی‌ها در ایران بسیار مهم و قابل توجه است شاهد آن بودیم که بعد از نوسانات ارزی ایران این افراد خود ایران را ترک کردند. از همین رو اینکه اخراج افغانستانی‌ها را تبدیل به یک اهرم فشار کنیم مساله‌ای کاملا اشتباه و غیر‌دیپلماتیک است.
*کارشناس مسائل بین‌الملل

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *