دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸- Monday 23 September 2019

گروه فرهنگ- دور جدید محاکمه متهمان بانک سرمایه ۲۴ اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد. در این جلسه به اتهام مالی ۳۱ نفر رسیدگی می‌شود تا یکی از پر‌سر و صداترین پرونده‌های فساد مالی سال‌های اخیر همچنان باز بماند.
در بین اسامی منتشر شده، نامی آشنا برای رسانه‌ها به چشم می‌خورد. سید‌محمدهادی رضوی داماد محمد شریعتمداری، وزیر کار و تعاون دولت روحانی. اما شهرت رضوی نه به دلیل رابطه فامیلی با وزیر کار و یکی از سردمداران جناح اصلاح‌طلب بلکه به دلیل سرمایه‌گذاری در یکی از پر‌حرف و حدیث‌ترین تولیدات فرهنگی سال‌های اخیر کشور است؛ سریال «شهرزاد».
شهرزاد و بانک سرمایه
سریال «‌شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی یکی از پر‌اقبال‌ترین محصولات شبکه نمایش خانگی بود؛ سریالی پر‌زرق و برق با حضور بازیگران سرشناس که از همان قسمت‌های اولیه توانست سبد مخاطب خود را به دست آورد و مورد توجه مردم قرار گیرد.
هرچند داستان «شهرزاد» شباهت غیر‌قابل انکاری به سریال‌های ترکیه‌ای ماهواره‌ای داشت اما به دلیل سرمایه‌ای که برای ساختش خرج شده بود، توانست خود را به عنوان اثری فاخر بین مردم جا بیندازد.
اما شهرزاد خیلی زود روی دیگری‌ را از خود به مردم نشان داد. پرونده اقتصادی بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان به دادگاه رفت و بعد از آن چند اسم بر سر زبان‌ها افتاد. در بین اسامی منتشر شده نام محمد امامی سرمایه‌گذار اصلی پروژه شهرزاد نیز به چشم می‌خورد.
امامی که چند سالی است با سرمایه‌ای هنگفت به بازار هنری پا گذاشته متهم بود به کسب مال نامشروع و اختلاس. در جریان دادگاه او و دیگر متهمان بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان شد بخش اندکی از پول‌های به یغما رفته در این پرونده در شبکه نمایش خانگی برای ساخت سریال شهرزاد هزینه شده است.
هرچند قبل‌تر چندین و چند پروژه سینمایی و شبکه نمایش خانگی از طریق سرمایه محمد امامی و شرکت‌های زیر‌مجموعه او تولید شده بود؛ از شاهگوش ساخته داوود میرباقری تا خوک به کارگردانی مانی حقیقی.
اتهامات محمد امامی و رضوی
در جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی، سرمایه‌گذار شهرزاد، نماینده دادستان در کیفرخواست خود عنوان کرد: «موضوع پرونده‌های آقای حسین هدایتی، سامان مدال و محمد امامی که از طریق غیرقانونی و همکاری با بعضی از اعضای هیات مدیره چندین تسهیلات کلان گرفته‌اند، رسیدگی به اتهامات آنها در یک پرونده جداگانه در شعبه اول بازپرسی دادسرا‌ صورت خواهد گرفت.»
علی بخشایش یکی از متهمان پرونده که مدیرعامل پیشین بانک سرمایه بوده در بخشی از دفاع خود به ماجرای سرمایه‌گذاران سریال «شهرزاد» و تسهیلاتی که از این بانک گرفته بودند، اشاره کرد: «بدهی محمد امامی و‌ هادی رضوی تسویه شده و به صفر رسیده است و سامان مدلل نیز مراحل آخر تسویه را می‌گذراند.»
قاضی مسعودی که ریاست دادگاه را بر عهده داشت خطاب به متهم گفت: «اتهام شما در تخصیص و ارائه خدمات بانکی به اشخاص است که طی آن ضوابط را رعایت نکرده‌اید‌ بنابراین پرداخت وصول و جبران خسارت بحث دیگری است که در حال حاضر موضوع بحث ما نیست. در رابطه با اعتبارسنجی‌ها و نحوه تخصیص توضیح دهید.»
اما نماینده بانک سرمایه که در دادگاه حاضر بود، درباره دفاع بخشایش خطاب به او‌ گفت: «آقای بخشایش لطفا در بیانات خود کمی هم صداقت داشته باشید.»
او در ادامه خطاب به دادگاه گفت: «آقای ‌هادی رضوی در رابطه با املاک خود گران‌نمایی کرده است و ملکی که ۲۸ میلیارد ارزش داشته است را به عنوان ملک ۱۲۵ میلیاردی معرفی کرده است. آقای امامی هم همین‌طور است و گران‌نمایی کرده است.»
امامی صورت‌های مالی جعلی به بانک داده بود
دیگر اتهامی که به محمد امامی وارد شد، از طرف نماینده سازمان بازرسی کل کشور بود که در دادگاه گفت: «مدیران شرکت‌های آقای امامی صراحتا اعتراف کردند صورت‌های مالی ارائه شده به بانک سرمایه جعلی و صوری بوده است.» قهرمانی، نماینده دیگر دادستان در ارتباط با چگونگی تسویه پرونده‌های آقای امامی و رضوی گفت: «آقای امامی دو ملک را به بانک سرمایه ارائه داده‌اند که یک ملک با مبلغ ۲۰۵ میلیارد و ملک دیگر ۹۶ میلیارد بوده است که پس از کارشناسی قیمت ملکی که ۲۰۵ میلیارد بوده ۴۰ میلیارد و ملکی که ۹۶ میلیارد بوده حدود ۲۰ میلیارد تعیین شد.»
قهرمانی افزود: «هادی رضوی ۱۲۳ میلیارد بدهی داشته که ملکی را به قیمت ۱۲۵ میلیارد با بانک تهاتر می‌کند که در اینجا ابهامات زیادی وجود دارد.»
بر اساس صحبت‌های نماینده دادستان، محمد امامی بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار بوده که با ملک‌‌های به ارزش ۶۰ میلیارد تومان سعی در تسویه بدهی خود داشته است.
پیش از این محمود صادقی نماینده تهران در مجلس بخش‌هایی از گزارش تحقیق و تفحص مجلس از بانک سرمایه را منتشر کرده بود که در آن اتهامات مشابهی علیه امامی مطرح شد.
امامی علاوه بر سریال «شهرزاد» در این سال‌ها چند فیلم هم تهیه و سرمایه‌گذاری کرده و امسال دو فیلم «مصادره» و «خوک» که با سرمایه او ساخته شده بود، اکران شد.
دل‌آویز، امامی و اسد‌زاده
در بین اسامی منتشر شده برای جلسه تازه دادگاه متهمین بانک سرمایه نام احسان دلاویز نیز به چشم می‌خورد. جوانی از نزدیکان و مشاوران سید‌محمد خاتمی و سرمایه‌گذار سریال شاهگوش و از مدیران موسسه تصویر‌گستر پاسارگاد. سه برادر دلاویز یعنی احسان، ساسان و محسن چند سالی است که پا به عرصه تولید آثار هنری گذاشته‌اند و توانسته‌اند موفقیت‌های بسیاری نیز کسب کنند. علی اسد‌زاده نیز امروز مدیر موسسه تصویر‌گستر پاسارگاد است. موسسه‌ای که مالکانش جزو متهمین بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان‌اند.
موسسه تصویر‌گستر پاسارگاد
در بین شرکت‌های فعال در شبکه نمایش خانگی نام یکی بیشتر از باقی به چشم می‌خورد؛ «شرکت تصویرگستر پاسارگاد». این همان شرکتی است که سرمایه‌گذارانش محمد امامی و احسان دلاویز هستند. دو متهم بانک سرمایه که در پروژه‌های سینمایی متعددی نیز همکاری داشته و دارند. هم‌اکنون نیز بیلبوردهای سریال تازه این مجموعه یعنی «سال‌های دور از خانه» که به عنوان اسپین آف سریال « شاهگوش» شناخته می‌شود در شهر به چشم می‌خورد.
شاهگوش، شهرزاد و چند داستان دیگر
ورود پول‌های کثیف به سینما موضوع تازه‌ای نیست. بابک زنجانی شاید نخستین سرمایه‌داری بود که ترجیح داد برای کسب وجهه اجتماعی سرکی هم به سینما بکشد. او که بعد‌تر به عنوان بزرگتر‌ین اختلاسگر تاریخ ایران شناخته شد قبل از دستگیری در چندین پروژه سینمایی سرمایه‌گذاری کرد و در مراسم‌های مختلف با حضور سینماگران عکس یادگاری گرفت. سینماگرانی که بعد از زندانی شدن او ترجیح دادند به سوالات مردم و رسانه‌ها در مورد ارتباط خود با زنجانی پاسخ ندهند و همه چیز را به فراموشی بسپارند.
بسیاری از دست‌اندرکاران سینما معتقدند منشأ پول‌های ورودی به فرهنگ اهمیتی ندارد. هنر در حال اهتزاز ما نیازمند تزریق سرمایه است و این سرمایه از هر طریقی برسد باید آن را به فال نیک گرفت. اما سرمایه‌ای که منشأ مشخص نداشته باشد سرانجامش جلسه دادگاه است و سلول زندان.
واکنش رضوی به برگزاری جلسه دادگاه
محمد‌هادی رضوی تازه‌ترین فرد از میان سرمایه‌گذاران سریال «شهرزاد» است که به اتهام فساد مالی قرار است در دادگاه حضور پیدا کند. رضوی که بعد از اتمام فصل اول شهرزاد با امامی به مشکل خورد و در رسانه‌ها علیه شریک سابقش مصاحبه کرد حالا باید برای ارائه توضیحات در مورد موارد مطرح شده در دادگاه حضور پیدا کند. هادی رضوی فعال اقتصادی و سرمایه‌گذار فصل اول شهرزاد با اشاره به برگزار شدن دادگاه رسیدگی به اتهاماتش در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «گام دوم انقلاب یعنی همه در برابر قانون یکسان هستند امثال من باید پاسخگوتر و…. اگر اتهام است که هیچ اگر جرمی مرتکب شدم باید مجازات شوم!»
هنرمندان راضی
سریال شهرزاد پروژه‌ای پربازیگر بود. بسیاری از نام‌آشنایان این حوزه از علی نصیریان تا شهاب حسینی و ترانه علیدوستی و هومن برق‌نورد و امیر جعفری و ده‌ها بازیگر دیگر در این اثر عظیم همکاری داشتند. حتی در مراسم رونمایی از این سریال پرهزینه هنرمندانی مانند پرویز پرستویی، مرحوم ناصر ملک مطیعی، محمود دولت‌آبادی و حتی سیاستمداری مانند احمد مسجدجامعی شرکت داشته و عکس یادگاری انداختند.
اما هیچ‌کدام از کسانی که روزی برای حضور در این مجموعه اعلام رضایت می‌کردند و از مواهب آن سودمند بودند، بعد از افتادن تشت رسوایی سرمایه‌گذارانش سخنی نگفتند. ترانه علیدوستی که در صفحه توئیتر خود در مورد تمام مسائل کشور از سیاست گرفته تا معضلات اجتماعی و اقتصادی حرف می‌زند در مورد اتهامات سرمایه‌گذاران این مجموعه سکوت کرده است.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *