دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸- Monday 23 September 2019

گروه سیاسی- تضاد گفتاری و رفتاری ساکنان کاخ سفید در برابر ایران، تنها مختص به این روزها که درگیری تهران و واشنگتن به اوج خود رسیده، نمی‌شود. این رویه در سیاست کابینه ترامپ مسبوق به سابقه است. درواقع این رویکرد در زمان اتخاذ تحریم‌های اقتصادی از دولتمردان آمریکا دیده شده. ترامپ و دولتش پس از خروج از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، مدعی شده بودند که این تحریم‌های گسترده علیه ایران، تنها بر مقامات و برخی نهادها اثرگذار است. اما دیدیم که تحریم‌های دارویی و غذایی علیه ایران‌ به صورت مستقیم بر زندگی مردم ایران تاثیر گذاشت و آنچه ‌از طرف واشنگتن اعمال شد بر دوش مردم ایران بیش از مسوولان سنگینی کرد. نمونه بارز دیگرش سیل فروردین‌ماه در کشور بود که کام مردم را وقتی آمریکا جلوی کمک کشورها به ایران را گرفت تلخ‌تر کرد این در حالی بود که پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی‌های متعددی هدف تحریم‌ها علیه ایران را نه مردم ایران بلکه حکومت ایران عنوان کرده و این تحریم‌ها را در راستای بهتر ساختن زندگی و آینده مردم ایران دانسته بود.
اما مذاکره با ایران نیز از دیرباز از تناقض‌گویی‌های مردان آمریکا بوده است؛ مذاکره‌ای که در پشت آنها شروط غیرقابل پذیرش از جانب ایران وجود دارد.
سال گذشته نیز تکرار اتفاقات این روزها را البته با تنش کمتر میان مقامات دو کشور شاهد بودیم. درست است که ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا از زمان انتخابات ریاست‌جمهوری بارها برجام را که نتیجه بیش از یک دهه مذاکره در سطح بین‌المللی است مایه ننگ آمریکا عنوان کرد و با خروج یکجانبه از این توافق چندجانبه از ایران خواست دوباره مذاکرات جدیدی آغاز شود‌ اما سال گذشته در پیامی توئیتری از آمادگی خود برای مذاکره با ایران خبر داد. این در حالی بود که مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور از شروط ۱۲‌گانه‌ای برای گفت‌و‌گوی دو طرف رونمایی کرد که همان موقع تحلیلگران مسائل بین‌الملل بر غیرمنطقی و غیرعملی بودن این شروط تاکید کردند.
حالا این سیاست آشفته دوباره تکرار می‌شود. دونالد ترامپ روز پنجشنبه برای گفت‌وگوی تلفنی با رهبران ایران اظهار تمایل کرده بود. در این رابطه حتی شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد پس از آنکه به تازگی رییس‌جمهور آمریکا خواهان تماس ایران با او شد، کاخ سفید با سوییس تماس گرفته و شماره تلفنی را در اختیار گذاشته تا مقامات ایرانی بتوانند با ترامپ تماس بگیرند. هرچند که بعید است ایران توجهی به این خواسته آمریکا داشته باشد و طبق آنچه رهبر انقلاب گفتند دیگر مذاکره‌ای با آمریکا صورت نمی‌گیرد‌. اما آنچه جالب است تناقض‌گویی ترامپ و دستیارانش است. درست وقتی صحبت از تماس تلفنی است عکس دو فروند از بمب‌افکن‌ها توسط کاخ سفید منتشر می‌شود که می‌گویند به منطقه اعزام شده‌اند.
اعزام ناو جنگی به خلیج‌فارس
در واقع طبق شنیده‌ها پنتاگون در پی درخواست فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا که در اثر ادعای دولت ترامپ مبنی بر تجهیز نیروهای نیابتی در عراق و سوریه از سوی ایران برای حمله به نیروهای آمریکایی مطرح شده است، آتشبار ضد‌موشکی و ناو جدید به خلیج‌فارس اعزام می‌کند.
مقامات پنتاگون [وزارت دفاع آمریکا] روز جمعه اظهار کردند که این وزارتخانه آمریکا یک آتشبار ضد‌موشکی پاتریوت را برای پشتیبانی دفاع در برابر آنچه تهدیدهای ایران خوانده شده به خاورمیانه اعزام می‌کند که بخشی از آرایش نظامی دقیق برای جلوگیری از آنچه «حمله نیروهای ایرانی یا نیروهای نیابتی آنها» عنوان شده، است. بر اساس این گزارش، یک آتشبار ضد‌موشکی‌ چند ماه پس از آنکه چهار آتشبار از منطقه خارج شده بودند، به خلیج‌فارس باز‌می‌گردد.
پنتاگون همچنین گفت یک کشتی نیروی دریایی در منطقه را با آرلینگتون، یک ناو جنگی قدرتمندتر جایگزین می‌کند که یک کشتی آبی خاکی طراحی شده برای نقل‌و‌انتقال نیروهای دریایی و هلیکوپترهای جنگی است. به گفته مقامات، این موارد اعزام ناو جدید برخی از درخواست اصلی فرماندهی مرکزی ارتش در آخر هفته گذشته بود و این درخواست پس از آن مطرح شد که دولت ترامپ مدعی شد اطلاعات جدیدی مبنی بر اینکه ایران در حال تجهیز نیروهای نیابتی در عراق و سوریه‌ برای حمله به نیروهای آمریکایی است، در اختیار دارد. پنتاگون به دنبال آن، در چند روز گذشته، بمب‌افکن‌های B-52 را به قرارگاه هوایی العدید در قطر فرستاد و ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را از کانال سوئز به سمت خلیج‌فارس راهی کرد.
هشدار آمریکا به کشتی‌های تجاری
از طرفی اداره دریانوردی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد بر اساس گزارش‌ها، ایران تدارکات خود را برای انجام عملیات تهاجمی علیه نیروها و منافع آمریکا در منطقه خلیج‌فارس افزایش داده است. این بیانیه وضعیت هشدار را تا ۵ نوامبر سال‌جاری تعیین کرده است.
در بخشی از این بیانیه آمده است: «از اوایل ماه می ‌و پس از تهدید به بستن تنگه هرمز، احتمال اینکه ایران یا گروه‌های نیابتی این کشور در منطقه علیه منافع ایالات متحده یا شرکای آن، از جمله زیرساخت‌های تولید نفت دست به حملاتی بزنند، افزایش یافته است.» در ادامه اعلام شده است: «امکان دارد ایران و عوامل نیابتی‌اش ناوهای نظامی یا کشتی‌های نفتکش آمریکایی را در دریای سرخ، خلیج‌فارس یا باب‌المندب هدف قرار دهد.»
این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که ایران بارها تاکید کرده آغازگر هیچ حمله‌ای نخواهد بود و در صورت تجاوز دشمن، به شدت با متجاوزان برخورد خواهد کرد.
به نظر می‌رسد هنوز هم شکاف در دولت ترامپ میان مقاماتی که طرفدار محدودیت‌های سخت درباره صف‌آرایی نظامی جدید هستند و کسانی که جبهه‌ای افراطی داشته و معتقدند آمریکا باید برای نبردی گسترده‌تر با ایران آماده شود، وجود دارد.
به گفته دو تن از مقامات آمریکایی، در چند روز گذشته به طراحان نظامی دستور داده شده بود برای احتمال اعزامی گسترده‌تر به منطقه، در موقعیت درگیری نظامی با ایران، آماده شوند. این طرح‌ها از اقدامات محاسبه‌شده‌ای که پنتاگون در چند روز گذشته انجام داد فراتر خواهد رفت.
این دو مقام آمریکایی همچنین مطرح کردند این طرح‌ها که در سطوح اولیه خود قرار دارند می‌توانند در نهایت منجر به فراخواندن هزاران نیروی بیشتر به خاورمیانه شوند و البته هشدار دادند که این تلاش برای طرح‌ریزی‌ها بسیار مقدماتی بوده و در‌بر گیرنده عملیات گسترده علیه ایران نیستند.با این وجود، مقامات می‌گویند که تلاش برای برنامه‌ریزی، اقدامی جدال‌برانگیز در ارتش است به ویژه به خاطر تحلیل اطلاعاتی یادشده که اظهار می‌کند ایران در تلاش برای برانگیختن واکنشی افراطی است. مقامات اشاره کردند که اعزام گسترده بر خلاف تمایل دونالد ترامپ برای کاهش اعزام نیروهای نظامی به خارج است.
از طرفی جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که آمریکا در واکنش به آنچه «برخی نشانه‌ها و هشدارهای مشکل‌ساز و جنگ‌افروزانه» از سوی ایران خوانده، ناو هواپیمابر ‌آبراهام لینکلن‌ و هواپیماهای بمب‌افکن به خاورمیانه می‌فرستد. همچنین طبق بیانیه اخیر پنتاگون، نیروی هوایی آمریکا برنامه راهی کردن ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را به سمت آب‌های منطقه خلیج‌فارس در برنامه داشت اما درخواستی برای تسریع در این گام مطرح شد.
قدرت‌نمایی نیروهای نظامی
این اعلام پنتاگون، در واکنش به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال است که نوشته بود، آمریکا تصمیم گرفته توانمندی‌هایش در خلیج‌فارس را در سایه درز اطلاعاتی مبنی بر نقشه ایران برای هدف قرار دادن منافع آمریکا در چند کشور منطقه به رخ بکشد. مقامات وزارت دفاع آمریکا در عین حال گفتند، جنگ ایران و آمریکا رخ نخواهد داد و هدف اصلی از این تحرکات قدرت‌نمایی نیروهای بازدارندگی نظامی ماست.
البته کیوان خسروی سخنگوی شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان نیز پیش از این در واکنش به بیانیه بولتون در خصوص اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به منطقه با هدف اعلام پیام به ایران گفت: بولتون فاقد فهم نظامی و امنیتی است و اظهارات وی بیشتر جنبه خودنمایی دارد. وی افزود: براساس رصد دقیق نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن ۲۱ روز قبل وارد دریای مدیترانه شده است و بیانیه بولتون استفاده ناشیانه از یک رویداد سوخته برای جنگ روانی است.
خسروی با اشاره به ناکامی‌های مستمر ارتش آمریکا در مواجهه با بحران‌های منطقه‌ای خاطر‌نشان کرد: بعید است فرماندهان و بدنه ارتش آمریکا تمایلی به آزمون توانمندی‌های اثبات شده نیروهای مسلح ایران داشته باشند.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *