دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸- Monday 23 September 2019

امیررضا واعظی آشتیانی
اختلاف قیمت کالاهای همگن در فروشگاه‌های مختلف و حتی افزایش قیمت غیرمنطقی آنها به بهانه نوسانات بازار ارز هیچ توجیهی ندارد و ظاهرا دولت به کلی بازار را رها کرده است.
هرچند در روزهای گذشته چند شرکت لبنی بزرگ به دلیل گران‌فروشی جریمه شدند اما در بازار، که به دلیل وسعتی که دارد نظارت مداوم می‌طلبد، هنوز شاهد نقص و تخلف برخی از کاسبان هستیم. متاسفانه برخی از بازاری‌ها و مغازه‌داران در نبود دستگاه‌های نظارتی دست به سوءاستفاده از شرایط موجود و گران‌فروشی می‌زنند که برای از بین بردن این پدیده بازار باید شاهد برخورد قاطع دستگاه‌های اجرایی باشد.
علاوه بر دستگاه‌های نظارتی، دولت باید به اطلاعات و گزارش‌های مردمی در خصوص گران‌فروشی نیز اهمیت دهد، چرا که بسیاری از انبارهایی که کالاهای اساسی را احتکار کرده بودند از طریق گزارش‌های مردمی کشف شدند. این موضوع باید در بازار به گونه‌ای جا بیفتد که متخلفان جرات گران‌فروشی نداشته باشند.
متاسفانه میزان جریمه برخی از تجار و کسبه در مقایسه با سودی که نصیب‌شان می‌شود ناچیز است و بعد از مدتی دوباره به بازار برمی‌گردند.
دولت باید با بسیج سازمان‌های نظارتی خود و اعمال قاطعانه‌ترین و سخت‌ترین جریمه‌ها فضا را برای فعالیت آنها ناامن کند و هیچ‌گونه مماشاتی بالاخص در شرایط کنونی که بیشترین فشار گرانی بر گرده قشرهای پایین جامعه وارد می‌شود، در مقابل متخلفان از خود نشان ندهد چراکه قانون برای همین امر و اداره کشور تدوین شده است.
متاسفانه شرایط گرانی به گونه‌ای است که تهیه مواد اساسی برای مردم سخت شده و وجود متخلفانی اینچنینی می‌تواند بدترین اتفاق در بازار داخلی باشد.
اگر دستگاه‌های نظارتی قوه مجریه ظرفیت پیگیری و نظارت مداوم در بازار را ندارند، دولت از قوه قضاییه در این امر کمک بگیرد و اوضاع نابسامان بازار را سامان دهد. فرهنگ‌سازی در بازار و برخورد قاطع دولت در دوران تحریم باید شدت پیدا کند و مسائل داخلی مزید بر علت شرایط سخت اقتصادی که تحت تاثیر مسائل خارجی اتفاق افتاده است، نشوند.
*کارشناس اقتصادی
[email protected]

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *