دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸- Monday 23 September 2019

یک مقام مسوول در نظام بانکی از دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای فعالیت واسپاری‌ها (لیزینگ) خبر داد و گفت: بر اساس ضوابط جدید سیاستگذار، اساسنامه‌ شرکت‌ها تیپ و بحث عاملیت به آن اضافه شده است. محمد سبزوی در نشست خبری روز گذشته در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در شرایطی که مردم نیاز به خریدهای مدت‌دار دارند، شرکت‌های لیزینگ بانک‌ها به صورت محدودتری نسبت به گذشته فعالیت می‌کنند، گفت: بحران همواره دو عنصر دارد که یکی از آنها فرصت و دیگری تهدید است‌ به این معنا که بزرگ‌ترین نگرانی بانک‌ها تغییرات نرخ بهره واقعی است که این تغییرات بسیار پیچیده بوده و پیش‌بینی آن برای بانک‌ها سخت است، این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده تورم ایران به ۵۰ درصد رسیده ‌بنابراین شرکت‌های واسپاری که کالایی مثل پول را می‌فروشند، اگر بخواهند آن را با نرخ ۲۱ درصد فروخته و دو سال بعد آن را وصول کنند، قدرت خرید بسیار پایینی می‌یابند. پس انتخاب‌ها دقیق‌تر شده است.
وی افزود: بنابراین بانک‌ها سعی دارند حجم وجوه پرداختی خود را کم کنند‌ اما ما این نگرش را داشته‌ایم که در قبال سپرده‌ای که از مردم دریافت می‌کنیم، شرایطی برای مصرف آن نیز فراهم و زمان بازپرداخت تسهیلات را کوتاه‌تر کنیم تا بتوانیم هم تسهیلات به مردم ارائه کنیم و هم اینکه در دوره زمانی کوتاه‌تری مجدد آن را به چرخه برگردانیم.
سبزوی گفت: در این فضای کنونی اقتصاد ایران نیز نمی‌توان بی‌تفاوت نسبت به مردم و مسوولیت‌های اجتماعی عمل کرد و بنابراین شاید تفاوت شرکت‌های لیزینگ متعلق به بانک‌ها با سایر شرکت‌های واسپاری هم در همین شیوه تفکر باشد‌ ضمن اینکه نظارت و دستورالعمل‌هایی نیز از سوی بانک مرکزی بر کار ما صادق است که بر اساس آن، ما سال ۹۷ از این فرصت استفاده کرده و هنوز هم معتقدیم که فرصت مناسبی برای شرکت‌های لیزینگ، اکنون در اقتصاد ایران وجود دارد.
این مقام مسوول در نظام بانکی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه اکنون کدام زمینه‌ها برای فعالیت شرکت‌های لیزینگ، مساعدتر از بقیه است، تصریح کرد: تمرکز اصلی اکنون بر تجهیزات پزشکی و بیمارستانی است‌ چراکه جمعیت ایران یک جمعیت سالخورده است و به همین دلیل در تامین مواد اولیه و تجهیزات پزشکی، اولویت اصلی تامین مالی خود را قرار داده‌ایم.
سبزوی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا بانک مرکزی دستورالعمل جدیدی را برای لیزینگ‌ها ظرف ماه‌های گذشته ابلاغ کرده است، گفت: بانک مرکزی دستورالعمل مشخصی در حوزه اداره شرکت‌های واسپاری دارد که سال گذشته نیز البته تغییراتی در آن اعمال کرده، به این معنا که اساسنامه همه لیزینگ‌ها را تیپ کرده و بر اساس آن، هیچ تغییری را نمی‌توان خارج از آن اعمال کرد‌ ضمن اینکه بحث عاملیت نیز به حیطه اختیارات لیزینگ‌ها اضافه شده که به هر حال قبل از آن وجود نداشت‌ چراکه بانک مجاز نبود بدون مجوز بانک مرکزی وامی را پرداخت کند و آن را جزو هزینه‌های مالی خود ثبت کند بنابراین با موضوع عاملیت، دست لیزینگ‌ها باز است تا مشارکت حقیقی و حقوقی بقیه را هم بتواند جلب کند.
این مقام مسوول در صنعت لیزینگ گفت: صنعت لیزینگ در ایران قدمتی بیش از ۴ دهه دارد ولی هنوز آنگونه که باید رشد نداشته و برای تثبیت جایگاه خود به عنوان ابزار تامین مالی خانوار و کسب‌و‌کارها، مسیر طولانی در پیش دارد. این در حالی است که لیزینگ در ایران در دهه ۸۰ با توجه به تغییر شکل اقتصاد به صورت جدی و تاثیرگذار در بازار پول و سرمایه کشور رشد یافته و اکنون حدود ۵۰ شرکت در این عرصه دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی هستند که از لحاظ نوع مالکیت، در سه گروه لیزینگ‌های بانکی، لیزینگ‌های وابسته و لیزینگ‌های مستقل طبقه‌بندی می‌شوند.
سبزوی گفت: بالغ بر ۴۶ درصد از فعالیت صنعت لیزینگ در اختیار لیزینگ‌های بانکی بوده و لیزینگ‌های وابسته با سهم ۴۱ درصدی و لیزینگ‌های مستقل با سهم ۱۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند همچنین ۸ شرکت نیز در بورس اوراق بهادار با ارزش بازار ۲۵ هزار میلیارد ریال حضور دارند که در عین حال باید به این نکته اشاره کرد که اشخاص حقیقی و حقوقی زیادی نیز صرفا به پشتوانه قوانین مدنی و تجارت و داشتن پروانه‌های کسب و صنفی، بدون نیاز به داشتن مجوز بانک مرکزی اقدام به فروش اقساطی کالا می‌کنند که یک رقابت نابرابر با شرکت‌های لیزینگ ایجاد کرده‌اند.
وی ادامه داد: بازار لیزینگ در ایران بر اساس انواع دارایی‌ها به اقلام مورد نیاز خانوارها و کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط از قبیل خودروی سواری، خودروی تجاری، ماشین‌آلات، تجهیزات صنعتی، عمرانی و معدنی، تجهیزات پزشکی و درمانی، املاک و کالاهای مصرفی بادوام تبدیل شده که در این بین، خودرو بیشترین سهم را داشته و در دوره مورد بررسی، قراردادهای لیزینگ برای اقلام بزرگی همچون هواپیما و کشتی منعقد نشده است.
به گفته این مقام مسوول در صنعت لیزینگ، شرکت‌های لیزینگ طبق بند ب ماده ۱۱ قانون پولی و بانکی کشور، در ردیف موسسات و نهادهای تحت نظر بانک مرکزی قرار دارند و همچنین به موجب ماده ۹۶ قانون برنامه پنجم توسعه و بند ب از ماده ۱۴ قانون برنامه ششم توسعه، انجام هر‌گونه عملیات واسپاری جز حوزه نظارتی بانک مرکزی قرار دارد‌ در نتیجه به موجب قانون پولی و بانکی کشور و همچنین اختیارات شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر، دستورالعمل‌های اجرایی مربوط به تاسیس و فعالیت و نظارت بر شرکت‌های لیزینگ را پس از تصویب شورای پول و اعتبار ابلاغ و بر صحت اجرای آن نظارت می‌کند.
وی اظهار داشت: جایگاه صنعت لیزینگ به واسطه توانایی آن در ارائه راه‌حل‌های نوآورانه مالی که نیازهای مشتریان را برآورده و در عین حال میزان توانایی انطباق با چارچوب‌های نظارتی که با آن روبه‌رو است، تعیین می‌شود؛ به نحوی که شرکت‌های لیزینگ هر ساله هزینه زیادی بابت رعایت قوانین و انطباق با آنها می‌پردازند و گاهی این هزینه‌ها بسیاری را مجبور می‌سازد که درباره ورود و یا فعالیت در صنعت واسطه‌گری مالی بازبینی نماید. در این میان ما نیز به عنوان اولین نهاد مالی که موفق به کسب گواهینامه‌های ایزو در ایران شده‌ایم در راستای تکمیل زنجیره اصلاح ساختار و عملکرد خود استانداردهای مدیریت کیفیت و رضایت مشتریان را کسب کرده و افزایش رضایت مشتری و تامین حداکثری انتظارات مشتریان را از طریق افزایش کیفیت خدمات لیزینگ در دستور کار قرار داده‌ایم.
سبزوی گفت: انعقاد قرارداد سه‌جانبه در بخش کالای مصرفی با دوام برای حمایت از نیازهای مصرفی واقعی متقاضیان سطوح مختلف درآمدی، بازبینی و به‌روز‌رسانی ساختار سازمانی و چابک کردن آن از طریق اصلاح و به‌روزآوری دستورالعمل‌ها و رویه‌های سازمانی انجام شده و اجرای طرح ثبت‌نام مشتریان در سامانه ثبت‌نام الکترونیک قضایی به جهت سرعت بخشیدن به رسیدگی قضایی پرونده‌های مشتریانی که به تعهدات خود، به موقع عمل نکرده‌اند، انجام شده است. وی اظهار داشت: برنامه ما این است که ارتباط مداوم و موثری با ذی‌نفعان کلیدی داشته و فرآیندها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی را به صورت مداوم و متوازن اصلاح کنیم.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *