چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸- Wednesday 22 May 2019

توریسم سلامت، موضوعی است که سال‌هاست در محافل تخصصی و گردشگری مورد بحث قرار می‌گیرد. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کوشیده با برگزاری همایش‌ها و نشست‌های متعدد این حوزه پرسود از صنعت توریسم را رونق دهد اما هنوز موفق عمل نکرده است.
کشور ایران با توجه به وجود خدمات پزشکی و همچنین مناظر طبیعی پتانسیل جذب توریسم سلامت را دارد. در این زمینه چند نهاد و ارگان باید با هم همکاری داشته باشند و شرایط را برای رونق این حوزه مهیا کنند. حضور بخش خصوصی هم از الزامات ورود به این حوزه پرسود است.
۳۱ فروردین‌ماه کشور عراق و شهر بغداد میزبان اولین نمایشگاه بین‌المللی توریسم سلامت است؛ نمایشگاهی که فرصتی خوب برای عرضه امکانات شرکت‌های ایرانی و فعال در این حوزه صنعت گردشگری است. در همین راستا نشست خبری این نمایشگاه در شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری بادران پرواز برگزار شد. در این نشست دست‌اندرکاران ایرانی فعال در نمایشگاه توریسم سلامت عراق و همچنین مسوولان حوزه گردشگری سلامت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حضور داشتند و از شرایط فعالیت شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه پیش رو سخن گفتند.
دکتر ساسان مومنی مشاور ارشد نمایشگاه بین‌المللی گردشگری سلامت عراق این نمایشگاه گفت: اولین نمایشگاه بین‌المللی و کنفرانس گردشگری سلامت عراق از ۳۱ فروردین تا ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ در بغداد برگزار می‌شود و به واسطه ایجاد هماهنگی از طرف انجمن گردشگری سلامت ایران و شرکت کارگزار ایرانی با وزارت بهداشت عراق و شرکت کارگزار عراقی این امکان وجود دارد شرکت‌های ایرانی در حوزه بهداشت، درمان و گردشگری سلامت در نمایشگاه جانبی شرکت کنند و به معرفی آخرین دستاوردهای خود و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه گردشگری سلامت و خدمات بهداشتی و درمانی بپردازند.
مومنی با بیان اینکه در ماه حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار عراقی این کشور را به مقاصد مختلف بین‌المللی جهت گذراندن مراحل درمانی و بهداشتی عزیمت می‌کنند گفت: ما این ظرفیت را عظیم و احساس مسوولیت کردیم جهت ایجاد بسترسازی‌های مناسب جهت استفاده کشور عزیزمان ایران رایزنی‌های لازم را با کارگزار عراقی جهت حضور شرکت‌های ایرانی به انجام برسانیم. البته مطالعات بسیار زیادی را با شرکت‌ها، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های بهداشتی و درمانی کشور به عمل آورده‌ایم تا بتوانیم پس از برگزاری این نمایشگاه نیز بستر مناسبی جهت ارائه خدمات هرچه مطلوب‌تر به بیماران عراقی مراجعه‌کننده به ایران اسلامی را به وجود آوریم.
مومنی در ادامه گفت‌: به تعبیری به دلیل عدم ارائه راهکارهای توریسم سلامت در حد ایده‌آل و عدم معرفی زیرساخت‌های بهداشت و درمان کشورمان در عرصه بین‌المللی، رضایت و شناخت کافی از سوی مردم عراق در زمینه استفاده از ظرفیت گردشگری سلامت جمهوری اسلامی ایران آن‌طور که باید، وجود ندارد و در این میان نباید از حضور دلال‌ها در بی‌اعتمادسازی مردم عراق نسبت به این مقوله غافل شویم. هدف اول ما که بسیار حائز اهمیت است معرفی خدمات گردشگری و رفاهی جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت و بهداشت به شهروندان عراقی است و امیدواریم بتوانیم گامی موثر جهت توسعه خدمات گردشگری سلامت کشورمان برداشته باشیم.
او گفت‌: هدف دوم ما از حضور در این نمایشگاه این است که یکی از مهم‌ترین پارامترها در حوزه گردشگری سلامت یعنی خدمات پرواز و سفرهای بین‌المللی ایران را معرفی کنیم که شرکت بادران پرواز به همین منظور با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان کاری به عنوان مجری فروش غرفه پاویون ایران در این نمایشگاه در کنار شرکت کارگزار ایرانی حضور دارد.
دکتر ساسان مومنی در پایان با اشاره به اینکه کارگزار ایرانی با توجه به اهمیت موضوع گردشگری سلامت با رایزنی انجام شده بستر حضور استارت‌آپ‌های فعال در حوزه گردشگری و سلامت در دانشگاه امیرکبیر را در این نمایشگاه فراهم کرده است گفت‌: باید از اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت‌، انجمن گردشگری سلامت ایران و میراث فرهنگی و گردشگری در فراهم کردن بستر ایجاد هماهنگی با طرفین عراقی و همراهی کارگزار ایرانی جهت حضور شرکت‌های ایرانی در این رویداد بین‌المللی تشکر و قدردانی کنم و امیدواریم بتوانیم پرچمدار خوبی برای جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه باشیم.
بنا بر اعلام دکتر ساسان مومنی‌، مدیران و هیات اجرایی شرکت‌ها و غرفه‌داران ایرانی پس از برگزاری این نمایشگاه در آستانه نیمه شعبان جهت زیارت اعتاب مقدسه عراق به شهر مقدس کربلا و نجف اشرف مشرف خواهند شد.
تخفیف برای شرکت‌کنندگان ایرانی
با توجه به وضعیت قیمت ارز حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه عراق ممکن است به صرفه نباشد. از این رو با رایزنی‌های انجام شده به طرف‌های ایرانی تخفیفاتی اعطا خواهد شد. جلال اقدامی مدیر آژانس بادران و هماهنگ‌کننده نمایشگاه توریسم سلامت عراق در این زمینه گفت: «با صحبت‌های انجام شده قرار است هر متر غرفه برای طرف‌های ایرانی ۳۱۰ دلار محاسبه شود. در حالی که برای باقی شرکت‌کننده‌ها رقم ۴۳۰ دلار است. از طرف دیگر قرار است با اجاره هر غرفه اقامت رایگان و بلیت رفت و برگشت به دو نفر از مسوولان و کارمندان شرکت‌های ایرانی اعطا شود. بعد از اتمام نمایشگاه نیز برای ایرانی‌ها سفر رایگان کربلا و نجف در نظر گرفته شده است.»
او در مورد تعداد شرکت‌های ایرانی حاضر در این نمایشگاه گفت: «تا امروز ۱۰۰ متر غرفه برای طرف‌های ایرانی در نظر گرفته شده است. تا امروز ۱۰ شرکت در این نمایشگاه ثبت نام کرده‌اند. البته با رایزنی‌های انجام شده قرار است ۱۰۰ متر دیگر نیز به متراژ غرفه‌های ایرانی اضافه شود و متعاقب آن ۱۰ شرکت دیگر نیز برای حضور در نمایشگاه امکان ثبت نام پیدا می‌کنند.»

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *