یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸- Sunday 26 May 2019

رییس‌جمهور گفت: امیدوارم با سیل فروردین امسال باعث یک تحول بزرگ در آزادسازی مسیر رودخانه‌ها باشیم‌. سیل در مسیل خودش حرکت می‌کند. وقتی ما مسیل را قطع می‌کنیم و یا رودخانه یا خانه رود را قطع می‌کنیم سیل هم خانه ما را خراب می‌کند‌.
حسن روحانی رییس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری از سه طرح بزرگ شهری در تهران ضمن تبریک به مناسبت آغاز ماه شعبان گفت: بسیار خوشحال هستم که امروز سه پروژه افتتاح شد که دو پروژه از آن در قدم اول مربوط به مساله محیط‌زیست می‌شود‌. وی ادامه داد: در آغاز انقلاب یکی از مباحثی که شاید الان برای مردم باورکردنی نباشد این بحث بود که آیا متروی تهران که اساس آن قبل از انقلاب طراحی شده بود باید اجرا شود و یا نه؟رییس‌جمهور اضافه کرد: سخن از این بود که این پروژه مربوط به مردم تهران می‌شود نه کل مردم ایران و از بودجه عمومی نباید چیزی به آن پرداخت شود و مترو یک پروژه لوکس است و به جای این پروژه نیاز داریم که اتوبوس را برای مردم تهران تهیه کنیم و سخن از این بود که ما را وابسته می‌کند و با خودکفایی و استقلال ما منافات دارد‌.
وی با بیان اینکه نیازی نیست بگویم چگونه افرادی با این پروژه مخالف بودند اظهار داشت: شاید شما تعجب کنید که افراد روشنفکر و تحصیلکرده با پروژه مترو مخالف بودند به هر حال مجلس اول با همین دعواها گذشت و مرحوم آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی که اصرار داشت این پروژه اجرایی و عملیاتی شود به خاطر مخالفت‌های شدید در درون و برون مجلس این طرح باقی ماند‌. روحانی اضافه کرد: اما در مجلس دوم که ترکیب نمایندگان تهران کامل تغییر کرده بود و شرایط مناسب شده بود در همان اوایل مجلس دوم در سال ۶۳ که نمایندگان تهران چند هفته یک بار برای تهران جلسه داشتند و ریاست آن هم بر عهده مرحوم‌ هاشمی بود این موضوع مطرح شد و به حمدلله بعد از یکی دو جلسه به تصویب رسید که متروی تهران اجرایی و عملیاتی شود و از طرف نمایندگان تهران در مجلس دوم شورای اسلامی بنده و آقای دری‌نجف‌آبادی مسوول متروی تهران شدیم که از طرف نمایندگان تهران مساله مترو را دنبال کنیم‌.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز شاهد یک تحول بسیار مثبت برای محیط‌زیست تهران، حمل‌ونقل سریع، سلامت، امن و با مصرف کم انرژی هستیم‌. خط ۶ مترو با توسعه‌ای که به سمت جنوب در نهایت خواهد داشت یک طرح توسعه متروی ۳۸ کیلومتری خواهد شد. فعلا این خط ۳۲ کیلومتر است و یکی از طولانی‌ترین خط متروی تهران و یا به قول کسی که الان گزارش می‌کرد طولانی‌ترین خط متروی منطقه است‌.
وی تصریح کرد: در بحث سد، مرهون تلاش‌های آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی هستیم که بیشترین تلاش را بعد از جنگ برای توسعه کشور و از جمله سدها داشت. اگر در خوزستان سد کرخه و گتوند نبود سد کارون‌ها و شهید عباسپور نبود امروز استان خوزستان چه وضعی پیدا می‌کرد‌. در شب بارانی ۱۲ فروردین ۸۵۰۰ متر سیلاب در ثانیه وارد کرخه می‌شد. اگر این سد کرخه نبود همه این مقدار وارد خوزستان می‌شد و برای شهرهای غربی، شرقی و مرکزی این استان ایجاد مشکل می‌شد‌.
رییس‌جمهور تاکید کرد: بسیاری از طرح‌ها هست که وقتی راجع به آن قضاوت می‌کنیم باید یک مقداری به آن بلندمدت‌تر نگاه کنیم. امیدوارم با سیل فروردین امسال باعث یک تحول بزرگ در آزادسازی مسیر رودخانه‌ها باشیم‌. سیل در مسیل خودش حرکت می‌کند. وقتی ما مسیل را قطع می‌کنیم و یا رودخانه یا خانه رود را قطع می‌کنیم سیل هم خانه ما را خراب می‌کند‌.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: موردی را چند ماه پیش به آقای شهردار اشاره کردم که در همین اطراف تهران چند واحد مسکونی وسط رودخانه ساخته شده است‌. واقعا آدم تعجب می‌کنند چه کسی مجوز این را داده و چگونه مجوز آن را گرفته‌اند و با چه مقدار پول؟
روحانی اضافه کرد: هرچه آن خدایی ناکرده آن دستگاه فاسد پول گرفته باشد خطر بزرگی را برای جان مردم تهران خریده است. اینجا دیگر بحث پول نیست. بحث معاوضه جان مردم با پول کثیف است‌. امیدواریم شهرداری تهران سال ۹۸ را سال آزادسازی طبیعت تهران قرار دهد و ان‌شاءالله (این کار) توسط استانداران و شهرداران محترم انجام گیرد و این یک وظیفه بزرگ برای همه ماست مخصوصا با این هشداری که سیل فروردین به ما داد‌.
وی در بخشی دیگر از سخنانش اظهار داشت: وقتی قاچاق گازوئیل یا بنزین در استان‌های مرزی ما می‌شود به خاطر تفاوت قیمت است‌. این تفاوت قیمت دو سال و پنج سال پیش هم بود. من یک وقتی گفتم این تفاوت قیمت باعث قاچاق می‌شود. آقایی گفته بود «خب؛ دلار گران شده و به خاطر این بوده» نه وقتی که دلار هم ارزان بود باز هم قاچاق می‌شد‌. اگر شرایط ما عادی بود و تحریم نبودیم امسال قاعدتا قیمت دلار حدود شش هزار تومان بود و اگربه طور طبیعی جلو می‌آمدیم شما حساب کنید به قیمت‌های امروز هم قیمت سوخت ما با کشورهای همسایه قابل مقایسه نیست‌. رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: هر سه پروژه‌ای که افتتاح شد به عنوان سه طرح مهم، پایدار و ادامه‌دار در تهران است که در همه آنها دولت آماده کمک‌ به شهرداری و شورای شهر است تا شاهد تهرانی آبادتر و با رفاه بیشتر برای مردم و محیط‌زیست سالم‌تر باشیم‌. روحانی همچنین اقدامات انجام شده در زمینه جلوگیری از آلودگی هوا را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: رفع آلودگی هوا هم برای سلامت مردم و هم حیثیت شهر تهران به عنوان مرکز کشور بسیار حائز اهمیت است و همه باید توجه داشته باشند که آنچه در تهران ساخته می‌شود، در حقیقت به نوعی خدمت به همه مردم کشور است‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *