یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸- Sunday 26 May 2019

هادی مومنی- در گام تازه قبل از ادغام پنج بانک نظامی، بازار سهام روز گذشته بستر فروش سهام این بانک‌ها را برای سهامداران آماده کرد تا آن دسته از سرمایه‌گذاران کم‌ریسک که نگران وضعیت ادغام این بانک‌ها و سهم خود هستند نسبت به فروش سهم خود اقدام کنند. بر این اساس خرید سهام پنج بانک نیروهای مسلح ادغام شده در بانک سپه از روز گذشته آغاز شد. بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده از سوی پنج بانک ادغامی که در سال گذشته در سامانه کدال منتشر شد، از روز گذشته خرید سهام بانک‌های ادغامی آغاز شد تا سهامدارانی که قصد دارند قبل از ادغام، سهم‌های خود را در این بانک‌ها بفروشند نسبت به این کار اقدام کنند. هر چند بعد از ادغام نیز اتفاق پیچیده‌ای برای سهامداران این پنج بانک در بازار سهام رخ نخواهد داد و حتی احتمال این که ارزش سهام این بانک‌ها که قرار است در بانک سپه ادغام شوند بیشتر هم وجود دارد اما به هر حال بر اساس یک سیاست حمایتی و اعتمادساز، مقامات بازار پول و سرمایه تصمیم گرفتند بستر فروش سهام این بانک‌ها پیش از ادغام مهیا شود. بر این اساس این‌گونه سهامداران که شامل افراد حقیقی و حقوقی نیز می‌شود می‌توانند تا روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال‌جاری سهم‌های خود را در بورس به فروش برسانند. این گزارش می‌افزاید جزئیات اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال نشان می‌دهد که این پنج بانک هر کدام با قیمت‌های متفاوتی اقدام به خرید سهام از سهامداران می‌کنند. در همین راستا، نخستین گام پس از برگزاری مجامع عمومی این بانک‌ها، فروش سهام سهامداران این بانک‌ها بود که به گفته همتی، طبق توافقی که با سازمان بورس و اوراق بهادار شده است، این افراد می‌توانند سهام خود را در تاریخ مشخص با حداکثر قیمت اسمی یا قیمت زمان بسته شدن نماد (هر کدام که بالاتر باشد) بفروشند. بر این اساس، این بانک‌ها در اطلاعیه‌هایی جداگانه اعلام کرده‌اند که فرآیند فروش سهام سهامداران بانک‌ها از ۱۸ فروردین‌ماه سال‌جاری آغاز می‌شود. به این ترتیب با فروش این سهام، نخستین گام اجرایی ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح کلید خورده و پس از پایان مهلت مشخص شده، ادغام بانک‌ها انجام خواهد شد. افرادی که علاقه‌مند به فروش سهام خود در این بازه زمانی نباشند، می‌توانند سهام خود را تا ارزش‌گذاری مجدد پس از ادغام نگه دارند. بر اساس اطلاعیه این بانک‌ها و موسسه اعتباری، از روز یکشنبه (۱۸ فروردین سال‌جاری) به مدت ۳۰ روز کاری تا روز یکشنبه (۲۹ اردیبهشت سال‌جاری)، امکان استفاده از شرایط خرید سهام فراهم است. البته قیمت سهام قابل خرید برای چهار بانک و موسسه متفاوت است. شرایط خرید سهام بانک‌ها به شرح زیر در کدال اعلام شده است.
حکمت ایرانیان
حکمت ایرانیان اعلام کرده که قیمت خرید سهام برای سهامداران حقیقی هر سهم هزار ریال «معادل ارزش اسمی» است. قیمت خرید سهام اشخاص حقوقی هر سهم ۷۸۸ ریال «معادل ارزش اسمی» است. نوع سفارش از نظر اعتبار زمانی سفارش بدون محدودیت زمانی است که سهام فوق توسط شرکت توسعه فناوری و تجارت با کد معاملاتی شرک ۱۵۱۱۱ «به عنوان متولی تعیین شده از سوی نهادهای ناظر» خریداری می‌شود.
بانک مهر اقتصاد
بانک مهر اقتصاد نیز در اطلاعیه خود اعلام کرده است که قیمت خرید سهام متعلق به سهامداران حقیقی به ارزش تابلو «در زمان توقف نماد» یا ارزش اسمی هر کدام بالاتر باشد، خواهد بود. همچنین برای قیمت خرید سهام اشخاص حقوقی غیروابسته به نیروهای مسلح به ارزش تابلو «در زمان توقف نماد» اقدام می‌شود. بر این اساس، قرار است شرکت نگین ساحل رویال شرکت زیرمجموعه بانک مهر اقتصاد این سهام را خریداری کند. قیمت خرید سهام اشخاص، هر سهم ۰۸۶/۲ ریال است.
بانک انصار
بانک انصار نیز اعلام کرد نوع سفارش از نظر اعتبار زمانی، سفارش بدون محدودیت زمانی است. سهام فوق، توسط شرکت ایرانیان اطلس خریداری می‌شود.
بانک قوامین
در اطلاعیه بانک قوامین آمده است که قیمت خرید سهام اشخاص حقیقی هر سهم هزار ریال است. قیمت خرید سهام اشخاص حقوقی غیروابسته به نیروهای مسلح به ارزش تابلو (در زمان توقف نماد) خواهد بود. نوع سفارش از نظر اعتبار زمانی سفارش بدون محدودیت زمانی است. سهام این بانک نیز‌ توسط شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خط صبا خریداری می‌شود.
موسسه مالی کوثر
موسسه مالی کوثر هم اعلام کرده است که قیمت خرید سهام برای سهامداران حقیقی هر سهم هزار ریال است. قیمت خرید سهام اشخاص حقوقی غیروابسته به نیروهای مسلح به ارزش تابلو «در زمان توقف نماد» خواهد بود. نوع سفارش از نظر اعتبار زمانی سفارش بدون محدودیت زمانی است. سهام فوق، توسط شرکت عصر تجارت اقتصاد (سهامی خاص) خریداری می‌شود. به این ترتیب با پایان یافتن فروش سهام این بانک‌ها از سوی سهامداران و پایان مهلت فروش سهام یعنی ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال‌جاری، ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه عملا آغاز خواهد شد. به هر حال این فرصت می‌تواند بر اساس تحلیل‌های متفاوت سرمایه‌گذاران زمینه‌ساز یک تصمیم آگاهانه برای فروش یا نگهداری سهم‌های بانک‌های ادغامی شود و در پایان این دوره و با انتشار آمارها مشخص می‌شود که چه تعداد سهامدار نسبت به فروش سهم‌های خود در بورس اقدام کرده‌اند و چه میزان سهامدار صبور در بازار سهام، سهم‌های خود در این بانک‌ها را به فروش نرسانده‌اند.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *