یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸- Sunday 26 May 2019

در حالی که هنوز امیدی به ادامه برنامه پر‌طرفدار نود در تلویزیون بود، پس از دربی ۸۹، شبکه سه برنامه‌ای ویژه دربی ترتیب داد به نام فوتبال برتر‌ تا امیدها از ادامه این برنامه ناامید شود‌ تا جایی که در روزهای اخیر دکور برنامه نود جمع شد تا پایان کار رسمی این برنامه پس از حدود ۲۰ سال در تلویزیون رقم بخورد.
سال ۱۳۷۸ نقطه آغاز برنامه نود بود؛ برنامه‌ای که با الگو‌برداری از برنامه Match of the day انگلیس به مدیریت گروه ورزش شبکه سه به همت عادل فردوسی‌پور ساخته شد‌ و به تعبیری رکورد برنامه‌های زنده تلویزیونی را در ایران زد. می‌توان سال ۱۳۹۷ را پایان این برنامه پس از ۱۹ سال کار مداوم و شبانه‌روزی و البته درآمدزایی بالای این برنامه برای صدا‌و‌سیما نامید. اکنون به نظر بسیار عجیب می‌رسد که چطور صدا‌و‌سیما بی‌خیال چنین برنامه‌ای با این حجم از مخاطب و درآمدزایی کلان شده است.
بسیاری از اهل فن پر‌مخاطب شدن برنامه نود را به نزدیک شدن این برنامه به خط قرمزهای تلویزیون و اصولا فوتبال ایران نسبت می‌دهند، به طور نمونه زمانی تابوهایی شکل گرفته بود که نمی‌شود از چهره‌هایی مانند علی پروین و ناصر حجازی انتقاد کرد.
برنامه نود در دوران فعالیت خود تا حدی تابوشکنی کرد. این تابوشکنی تا حدی بود که سعی کرده از خط قرمزها رد نشود. جذابیت‌های این برنامه موجب شده که در بحث انتخاب برنامه‌های ورزشی همواره شانس نخست کسب برترین برنامه باشد.
سوال اینجاست که درآمدزایی هنگفت از طریق پیامک‌های میلیونی که در هیچ برنامه زنده تلویزیونی نظیر آن وجود نداشت، و همین‌طور آگهی‌های میان برنامه که درآمد قابل توجهی را نصیب صداو‌سیما کرد، چگونه از نگاه مدیران شبکه سه قابل چشم‌پوشی بوده. طبق آمار منتشر شده در سال ۹۳ این برنامه از آگهی‌های میان برنامه درآمد میلیاردی کسب کرد.
تعرفه همه آگهی‌های قبل و بین برنامه و نیز زیرنویس‌ها برای تمام طبقات با عدد «۳۳۵» تعیین شده است. عدد «۳» اول نشان‌دهنده اسم شبکه است و دو رقم بعدی یعنی «۳۵» طبقه آگهی را نشان می‌دهد که گران‌ترین تعرفه موجود است.
در آن زمان نرخ آگهی طبقه ۳۵ برای هر ثانیه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. طبق ضوابط سازمان، به این رقم باید ضریب ماهانه را هم اضافه کرد که با توجه به ضریب ۳۰ درصدی ماه مهر، این رقم برای هر ثانیه به چهار میلیون و ۵۵۰ هزار تومان می‌رسید!
بد نیست بدانید که ضریب ماهانه در اسفند ۹۳ به ۶۰ درصد رسید! جالب‌تر اینکه این نرخ برای آگهی‌دهندگان شش طبقه اول سه برابر شد.
به عبارت دیگر هر ثانیه تبلیغ برای صاحبان عادی کالاها و خدمات در حاشیه برنامه آن زمان نود، حدود ۹ میلیون تومان هزینه داشت. اگر همین عدد را ملاک قرار ‌دهیم، با توجه به پخش نیم‌ساعت آگهی تصویری، درآمد تلویزیون تنها از برنامه نود به عدد باورنکردنی ۱۶ میلیارد تومان رسید که تازه به این رقم باید هزینه زیرنویس‌های متعدد، نرخ متفاوت تبلیغات خارجی و نیز تعرفه بالاتر آگهی تقدیم برنامه را هم اضافه کنیم!
به نظر می‌رسد حتی اگر از مجموع رقم حاصله، ۵۰ درصد به مناسبت تخفیف‌های صداوسیما به برخی مشتریان را کم کنیم، باز سود خالص باقی‌مانده از رهگذر پخش این برنامه، چیزی حدود ۱۰ میلیارد تومان خواهد بود! به عبارت دیگر سازمان در حالی برای تهیه هر برنامه نود حدود ۱۰ میلیون تومان بودجه در اختیار عادل قرار می‌دهد که خودش هزار برابر چنین رقمی سود می‌کند. در صورتی که فردوسی‌پور ۳۷ برنامه در سال داشته باشد، درآمد سازمان از این ناحیه به عددی حدود ۳۷۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
فراموش نکنیم که سازمان به‌طور جداگانه برای هر قسمت از این برنامه یک اسپانسر مسابقه پیامکی هم می‌گیرد که درآمدی چند ده میلیونی نصیب صداوسیما می‌کند.
چالش با مدیر جوان
فردوسی‌پور با مدیر جوان شبکه سه دچار چالش شد تا اینکه برنامه‌اش به طور کلی از شبکه سه سیما خارج شد. او یکی از اولین چالش‌هایش را زمانی تجربه کرد که با مدیران وقت سازمان تربیت‌بدنی در دولت محمود احمدی‌نژاد وارد چالش شد‌؛ مدیرانی نظیر کیومرث‌ هاشمی و آخوندی در شبی که صفایی‌فراهانی مهمان برنامه نود بود، از طریق تماس تلفنی با عادل وارد جدل شدند و نتیجه‌اش این شد که هفته بعد یکی از کوتاه‌ترین نودهای تاریخ طی ۷۰ دقیقه روی آنتن رفت و سیستم پیامکی برنامه هم با مشکلاتی مواجه بود و خیلی‌ها نتوانستند در مسابقه پیامکی شرکت کنند. عادل البته هفته بعد با قدرت و انرژی همیشگی‌اش برگشت و یک بار دیگر نود را روی آنتن برد.
یکی دیگر از دفعاتی که نود و فردوسی‌پور دچار چالشی جدی شدند، آن شبی بود که پرونده علی کریمی و مصطفی آجورلو در نود مطرح شد؛ جایی که علی کریمی با اتهام روزه‌خواری از استیل‌آذین اخراج شده بود و این قضیه باعث شد نود یکی از برنامه‌های جنجالی‌اش را تجربه کند. برنامه‌ای که آن شب به پایان خود نرسید و در میان پخش آیتم‌هایش ناگهان عادل مجبور شد برنامه‌اش را تمام کند و با گفتن این جمله که به امید روزی که بتوانیم به صورت صریح در خدمت شما باشیم، جنجال‌آفرین شد.
آخرین چالش عادل و سازمان هم با ورود علی فروغی به شبکه سه آغاز شد. فروغی که کلا سر سازگاری با عادل نداشت، در برنامه بیست هجده هم سر ماجرای کارلس پویول نشان داد که خیلی رابطه خوبی با مجری جوان این برنامه ندارد.
بعد از آن هم تصمیم شبکه سه مبنی بر پخش یک مسابقه فوتبال به جای برنامه نود، دلخوری شدید عادل را به همراه داشت و همین اختلافات به شکل عجیبی باعث شد برنامه نود سه هفته روی آنتن نرود.
البته بعد از آن فردوسی‌پور با مشی محافظه‌کارانه یک بار دیگر به تلویزیون بازگشت و با تمکین از شرایط جدید، بار دیگر نود را روی آنتن برد؛ نودی که دیگر مشکلی با کم شدن تایم برنامه‌اش به خاطر مسابقات لیگ ملت‌های اروپا یا برنامه هفت نداشت اما نزد مردم چه در ۶٠ دقیقه چه در ۴ ساعت همان نود پر از خاطره بود.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *