چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸-Wednesday 24 April 2019

پس از آنکه دولت ونزوئلا، آمریکا را به دست داشتن در خرابکاری سایبری و خاموشی شش روزه در این کشور آمریکای لاتین متهم کرد، کاراکاس به دیپلمات‌های آمریکایی دستور داد تا ظرف ۷۲ ساعت این کشور را ترک کنند.
به گزارش رویترز، دولت ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد: حضور این مقام‌های آمریکایی در خاک ونزوئلا خطری برای صلح، اتحاد و ثبات است. طارق صعب، دادستان کل ونزوئلا سه‌شنبه گذشته گفت که از دادگاه عالی این کشور می‌خواهد تحقیقاتی را درباره خوان گوایدو، رییس‌جمهوری خودخوانده کشور به دلیل دست داشتن در این خرابکاری انجام دهد.
آمریکا یکسری تحریم‌هایی را برای اعمال فشار بر نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا اعمال کرده و الیوت آبرامز، فرستاده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا نیز روز سه‌شنبه گفت که واشنگتن آماده اعمال تحریم‌های بیشتری در روزهای آتی علیه موسسات و نهادهای مالی است که به نظر می‌رسد از دولت مادورو حمایت می‌کنند.مادورو، دولت واشنگتن را به ناآرامی اقتصادی کشورش متهم کرده و گوایدو را دست‌نشانده آمریکا می‌داند. او واشنگتن را به دلیل سازماندهی یک حمله پیچیده سایبری بر عملیات تولید برق‌آبی ونزوئلا مقصر دانسته و گفته است: دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا مسوول اصلی حمله سایبری به سیستم برق ونزوئلاست. این فناوری‌ای است که تنها آمریکا آن را دارد.با خاموشی گسترده شش روزه در ونزوئلا، بیمارستان‌ها برای انجام کارها و خدمات خود با مشکل روبه‌رو شدند، مواد غذایی در این کشور فاسد شده و صادرات متوقف شد. سه‌شنبه گذشته برق بسیاری از بخش‌های ونزوئلا از جمله برخی از مناطقی که از پنجشنبه گذشته در خاموشی به سر می‌بردند، وصل شد، اما در بخش‌هایی از کاراکاس، پایتخت ونزوئلا و منطقه غربی نزدیک مرز با کلمبیا هنوز خاموشی مستولی است.خورخه رودریگز، وزیر اطلاع‌رسانی ونزوئلا نیز گفته برق در بخش اعظمی از کشور وصل شده است. او ادامه داد: ما در مسیر تحکیم پیروزی مردم ونزوئلا بر این حمله هستیم. جنگ برقی ادامه دارد. به گفته کارشناسان، این خاموشی احتمالا به دلیل مشکل فنی در خطوط انتقال برق متصل به کارخانه برق‌آبی گوری در جنوب شرقی ونزوئلا به شبکه توزیع برق به وجود آمده است.
از طرفی در پی شش روز خاموشی در ونزوئلا، سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد: این کشور آماده کمک به تامین انرژی برق در ونزوئلاست.
سخنگوی وزارت خارجه چین به عنوان یکی از حامیان اصلی دولت نیکلاس مادورو اعلام کرد این کشور آماده کمک به کاراکاس در تامین انرژی برق است. او ادامه داد: چین می‌تواند کمک لازم و حمایت تکنیکی برای سیستم انرژی برق ونزوئلا بدهد. واشنگتن خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رییس‌جمهوری موقت این کشور آمریکای لاتین به رسمیت شناخته است. پیش از آن، گوایدو انتخاب مجدد نیکلاس مادورو در سال ۲۰۱۸ را آلوده به تقلب توصیف کرد و خود را رییس‌جمهوری دانست. اکثر کشورها در اروپا و آمریکای لاتین هم این رویه را پیش گرفتند.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *