چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸- Wednesday 22 May 2019

گروه مسکن- برآوردها از نیاز کشور به تولید مسکن نشان می‌دهد برای ایجاد تعادل در بازار به ساخت سالانه ۵/۱ میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز است اما تولید فعلی بسیار پایین‌تر از این نیاز است‌. در شرایطی که لازم است سالانه ۵/۱ میلیون واحد ساخته شود دولت اعلام کرده قرار است تا سال ۱۴۰۰ حدود ۴۰۰ هزار واحد مسکونی احداث کند‌. پیش از این برای تولید این واحدها که عمدتا در بافت فرسوده هدف‌گذاری شده است چهار هزار میلیارد تومان منابع مالی در بودجه سال ۹۷ از محل تبصره ۱۸ پیش‌بینی شده بود اما مانند سایر برنامه‌های دولت در حوزه مسکن محقق نشد‌.
وزارت راه‌وشهرسازی که احتمال می‌داد منابع این طرح محقق نشود به صندوق توسعه پیشنهاد داد بخشی از منابع این طرح را تامین کند‌. در آن زمان بر اساس تفاهمنامه میان شرکت بازآفرینی شهری ایران و سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی، مقرر شد سه هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان معادل ریالی از صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص یابد تا بانک مسکن بتواند در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان وام با سود ۹ درصد بدون سپرده‌گذاری برای مدت دو سال ساخت در اختیار سازندگان حرفه‌ای قرار دهد‌.
تحویل اراضی دولتی به وزارت راه‌وشهرسازی برای ساخت‌وساز در این محدوده‌ها نیز از دیگر پیش‌شرط‌های اجرای این طرح است که تاکنون محقق نشده است.
امتناع دستگاه‌ها از تحویل زمین به وزارت راه کار را به جایی رساند که حسن روحانی، رییس‌جمهور دست به کار شد و با صدور دستوری تمام دستگاه‌های دولتی را ملزم به تحویل زمین‌های خود در بافت فرسوده کرد اما باز هم خبری نشد‌. بر اساس قانون همه اراضی دولتی که در بافت‌های هدف بازآفرینی شهری و محلات همجوار قرار دارد باید در اختیار اجرای این طرح قرار گیرد‌. در همین حال معاون مسکن شهری بنیاد مسکن درباره جزئیات ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از سوی بنیاد مسکن می‌گوید: این واحدها صرفا به متقاضیان خانه اولی همراه با وام یارانه‌ای واگذار می‌شود‌.
محمدجواد حق‌شناس درباره نقش بنیاد مسکن در طرح ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ می‌گوید: در این طرح قرار است ۱۰۰ هزار واحد را بنیاد مسکن، ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده و ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید احداث شود‌. او با بیان اینکه برای اجرای تعهداتی که از سوی بنیاد مسکن در راستای اجرای طرح ساخت ۴۰۰ هزار واحد پذیرفته شده، درخواست تسهیلات را به بانک عامل بخش مسکن و درخواست ارائه زمین را به سازمان ملی زمین و مسکن داده‌ایم، گفت: در حال برنامه‌ریزی برای تسریع در اجرای طرح‌ها هستیم‌.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن می‌گوید: بخشی از طرح که بر عهده بنیاد است، شامل همه شهرهای کشور می‌شود. ضمن اینکه این طرح تقاضامحور بوده و قرار است سامانه‌ای که تدارک دیده‌ایم، راه‌اندازی شود تا تقاضاهای مردمی را دریافت و ثبت کنیم‌. به گفته حق‌شناس، اطلاعات مندرج در سامانه کنترل می‌شود تا متقاضیان قبلا تسهیلات مشابه اعم از وام مسکن، زمین یا واحد مسکونی دریافت نکرده باشند‌. افرادی که اطلاعات ثبت شده آنها راستی‌آزمایی و تایید شود، مشمول دریافت این واحدها خواهند شد‌.
او می‌گوید: ساخت و ساز ۱۰۰ هزار واحد مسکونی که بر عهده بنیاد است، در مناطقی انجام می‌شود که دارای زیرساخت‌های زندگی شهری باشند و امکانات زیربنایی و روبنایی را داشته و امکان اعطای تسهیلات به متقاضیان در آن اراضی وجود داشته باشد‌.
این مقام مسوول تصریح کرد: قرار است در بخش زمین به متقاضیان کمک کنیم تا هزینه تمام‌شده آن از متقاضی اخذ شود‌. مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده ساخت با تسهیلات هم به عنوان آورده از متقاضی گرفته می‌شود‌.
حق‌شناس می‌گوید قرار است بانک عامل بخش مسکن پرداخت تسهیلات به متقاضیان را بر عهده گیرد که به صورت یارانه‌ای این وام اعطا خواهد شد اما هنوز نرخ سود این تسهیلات تعیین نشده است‌. علاوه بر ساخت و سازهایی که خود بنیاد مسکن انجام می‌دهد، خود مردم هم اقدام به ساخت در این اراضی خواهند کرد‌. کسانی هم که علاقه‌مند باشند، می‌توانند ساخت واحدهای خود را به انبوه‌سازان واگذار کنند‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *