دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸- Monday 20 May 2019

 

گروه بورس- عرضه اولیه پنج درصد سهام شرکت بیمه معلم شامل ۷۵ میلیون سهم این شرکت روز شنبه آینده ۲۵ اسفندماه در فرابورس انجام می‌شود. محمدابراهیم تحسیری مدیرعامل شرکت بیمه معلم در نشست خبری با خبرنگاران اعلام کرد: عرضه اولیه سهام این شرکت بیمه‌ای با سرمایه ۱۵۰ میلیارد تومانی، در حالی در آخرین شنبه سال ۹۷ در بازار دوم معاملات فرابورس انجام می‌شود که در این عرضه اولیه برای هر شخص حقیقی و حقوقی ۷۵۰ سهم، قیمتی حدود ۲۶۰ تا ۲۷۰ تومان برای هر سهم تعیین شده است. مدیرعامل شرکت بیمه معلم در پاسخ به سوال «جهان‌صنعت» درباره سطح توانگری این شرکت گفت: سطح توانگری بیمه معلم بر اساس گزارش‌های مالی و عملکردی نیمه اول سال‌جاری در سطح دو است که با جهش پرتفوی به زودی یک خواهد شد. تحسیری در پاسخ به سوال دوم «جهان صنعت» درباره وضعیت پرونده‌های مفتوح خسارت اظهار داشت: تا امروز زیر پنج درصد پرونده‌های خسارت تسویه نشده است.
متعهد خرید سهام
وی افزود: متعهد خرید در این عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری سامان فرهنگیان (سهام خاص) با سقف تعهد خرید ۵۰ درصد سهام قابل عرضه در عرضه اولیه و مدیر عرضه نیز شرکت کارگزاری امین آوند اعلام شده است. همچنین در امیدنامه شرکت بیمه معلم از برنامه افزایش سرمایه ۳/۲۳۳ درصدی طی مدت چهار سال خبر داده که با اتکا به مصوبه هیات وزیران مبنی بر الزام افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه طی چهار سال صورت می‌گیرد. تحسیری اظهار داشت: بیمه معلم در خردادماه سال ۹۶ از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در مرحله نخست سرمایه خود را از یکصد میلیارد تومان به ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش داده و بنا دارد در سال آینده نیز سرمایه خود را از همین محل تا ۵۰ درصد افزایش دهد. وی اشاره کرد: در سال ۹۹ نیز این سرمایه دوباره با افزایش ۳/۳۳ درصدی روبه‌رو خواهد شد تا به این ترتیب سرمایه شرکت بیمه معلم به ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد.
عملکرد فعالیت‌ها
وی در ادامه گفت: سهم بیمه معلم از بازار حق بیمه تولیدی شرکت‌های بیمه در سال قبل با ۱۲ میلیارد و ۱۶۹ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان ارزش حق بیمه صادره برابر با ۵/۳ درصد بوده که از رشد ۴/۲۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن حکایت دارد. تحسیری افزود: بیشترین سهم حق بیمه‌های تولیدی شرکت‌های بیمه شامل «بیمه ایران با سهم ۳/۳۳ درصدی و پس از آن به بیمه‌های آسیا با سهم ۱/۱۰ درصدی، بیمه دانا با ۱/۷ درصد، بیمه دی با ۸/۶ درصد، بیمه البرز با ۲/۶ درصد‌، بیمه پارسیان با ۸/۵ درصد و بیمه پاسارگاد با ۷/۴ درصد» تعلق دارد. مدیرعامل شرکت بیمه معلم در این نشست خبری اعلام کرد: ضریب خسارت شرکت‌ها و رشته‌های بیمه در سال ۹۶ معادل ۵/۸۳ درصد بوده که ضریب خسارت شرکت بیمه معلم با ۲/۷۸ درصد، پایین‌تر از سطح بازار بیمه قرار دارد. وی افزود: تا پایان نیمه دوم امسال بیمه معلم از ۳۸ شعبه، ۱۸ باجه فروش، ۱۸۶۶ نماینده و ۳۵۴ کارگزار برخوردار بوده و ۵/۴۶ درصد از مجموع ۷۹۰ میلیارد و ۶۰۴ میلیون تومان از بیمه‌های صادر شده برای این شرکت متعلق به بیمه‌نامه شخص ثالث اتومبیل و ۲۴.۶ درصد نیز متعلق به بیمه‌نامه‌های عمر است. تحسیری گفت: در بخش پرداخت خسارت‌های بیمه‌ای نیز این شرکت در نیمه اول امسال با احتساب هزینه ۵۲۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی کارشناسی خسارت‌، معادل ۱۵۶ میلیارد و ۲۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده و در بخش درمان نیز رقم پرداخت خسارت برابر با ۴۹ میلیارد و ۶۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است. از سوی دیگر بیمه معلم در سرفصل حق بیمه اتکایی واگذاری با کاهش ۴۰ میلیارد و ۸۹۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی ذخایر این حق بیمه در نیمه نخست سال مالی جاری مواجه شده اما در سرفصل ذخایر خسارت با افزایش ۹۲ میلیارد و ۲۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی روبه‌رو است. تحسیری افزود: هزینه خسارت برای این شرکت بیمه‌ای معادل ۵۷ میلیارد و ۵۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و در این دوره ۳۲۹ میلیارد و ۸۲۱ میلیون تومان خسارت پرداخت کرده است.
صورت‌های مالی ۶ ماهه
مدیرعامل شرکت بیمه معلم در ادامه گفت: طی دوره عملکرد شش ماهه اول سال مالی منتهی به پایان شهریور ماه امسال سود خالص ۶۴ میلیارد و ۱۲۴ میلیون تومانی را محقق کرده که به ازای هر سهم معادل ۴۲۷ ریال عایدی برای سهامداران است. گفتنی است سیاست تقسیم سود نقدی از سوی هیات‌مدیره، در مجامع عادی سالانه دوره عملکردی ۹۷ و ۹۸ بیمه معلم نیز به ترتیب ۱۰ و ۹۰ درصد عنوان شده است. لازم به ذکر است بیمه معلم اواخر شهریور سال‌جاری به عنوان صد و دومین شرکت در بازار دوم معاملات فرابورس درج شد.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *