چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸- Wednesday 22 May 2019

 

شیدا ملکی- هدف از استقلال اقتصادی زنان، به‌صورت مشخص، توانمندی زنان، دسترسی به امکانات اقتصادی و استقلال در استفاده از درآمد اقتصادی خود‌شان است‌‌. از این لحاظ، زنان باید ظرفیت تهیه منابع اقتصادی ‌یا به عبارت دیگر، ظرفیت کسب درآمد اقتصادی ‌داشته و در نحوه مصرف آن نیز خود‌شان نقش تصمیم‌گیرنده ‌داشته‌ باشند‌‌. اهمیت استقلال اقتصادی زنان صرفا از جهت مادی آن مطرح نیست‌، بلکه زنانی که از استقلال اقتصادی برخوردارند، به‌مراتب بیشتر از زنانی که از چنین حقی محروم‌اند، توانایی بهره‌مندی از سایر حقوق انسانی ‌دار‌ند‌. آنان در موقعیت مناسبی از نظر تصمیم‌گیری در امور خانواده قرار دارند و کمتر مورد خشونت قرار می‎گیرند و هرگاه در معرض خشونت و تعرض قرار گیرند، در موقعیت بهتر‌ دفاعی قرار می‎گیرند‌‌. این در حالی است که زنان کشورمان که امروز نیمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‌اند، نه تنها نقش محوری خود را در بنیان خانواده و تربیت نیروی انسانی خلاق و توانمند برای جامعه ایفا می‌کنند بلکه در حوزه‌های مختلف بیرون خانه نیز همپای مردان به تلاش و کوشش مشغول هستند‌.
کسب و کار زنان در یک انجمن
مجموعه دستادست اولین کسب‌وکار اجتماعی، کارآفرینی اجتماعی غیرانتفاعی ایرانی با رویکرد تجارت عادلانه است که با استفاده از فناوری‌های نو و اینترنت در مسیر توان‌افزایی و توانمندسازی تولیدکنندگان محصولات دست‌ساز با اولویت گروه‌های به حاشیه رانده شده فعالیت می‌کند‌‌. فائزه درخشانی مدیر این جمعیت غیرانتفاعی در توضیح پیرامون عملکرد این مجموعه به «جهان‌صنعت» می‌گوید: قصد داریم تا با خلق چرخه‌ای از توان‌افزایی از مرحله طراحی تا فروش در کنار تولیدکنندگان محصولات دست‌ساز بایستیم و در کنار تمام کسانی باشیم که پیش از این امکان فروش، یا فروش عادلانه کارهایشان را نداشته‌اند‌‌. به این وسیله ما علاوه بر اشتغالزایی به افراد و خانواده‌ها کمک کنیم تا گامی به سوی رهایی از فقر بردارند‌‌. در این میان امیدواریم با عرضه تولیدات ایرانی قدمی برای احیای تولید بومی نیز برداریم‌.
درخشانی در ادامه می‌گوید: با ارائه مشاوره و حرکت قدم به قدم همراه با تولیدکنندگان، به تدریج طراحی محصولات به‌روز شده و براساس نیاز و سلیقه مردم تغییر پیدا می‌کند‌‌. حرکتی که محصولات دست‌ساز را به محصولاتی کاربردی و مورد استفاده همه تبدیل می‌کند‌‌. در این زمینه آماده ارائه خدمات برای طراحی محصولاتی مطابق نیاز شرکت‌ها، سازمان‌ها و‌.‌.‌‌. است‌.
اهمیت آموزش در توسعه اشتغال زنان
آموزش نقش مهم و قابل توجهی در توسعه توانمندی افراد بازی می‌کند‌‌. زنان در گوشه و کنار کشور بنا به دلایل مختلف که البته کسب درآمد به منظور رفع نیاز معیشت مهم‌ترین این دلایل است مشغول به کار هستند‌‌. درآمد زنان اما ارتباطی جدی با میزان توانمندی‌هایشان دارد‌‌. به طور قطع به همان میزان که دانش و توانمندی عمق بیشتری داشته باشد، در نتیجه درآمد نهایی زنان بیشتر خواهد شد‌‌. مدیر این انجمن اشتغالزایی درباره روند آموزش می‌گوید: هم‌اکنون به شکل محدودی به ارائه آموزش‌هایی در مسیر ارتقای توانایی‌ها، آشنایی با روش‌های جدید و سلیقه روز، اقدام کرده‌ایم‌‌. عمده این آموزش‌ها با تهیه جزوه و ویدئو بوده‌اند‌‌. امیدواریم بتوانیم به گسترش بخش آموزش اقدام کنیم‌.
اشتغال و نقش‌آفرینی در روند اقتصاد گاه یک موضوع خودخواسته است که البته از حقوق مهم و انکارناپذیر زنان است و گاهی البته این حق بدیهی انتخابی از پیش تعیین‌شده برای گروهی از زنان است که بنا به دلایل مختلف اجتماعی و فرهنگی زنان باید به آن تن دهند‌‌. زنان سرپرست خانوار، آسیب‌دیده و معلول اغلب در گروهی قرار دارند که فرم معمول جامعه در مقابل فراهم کردن شرایط برابر اشتغال آنها گام جدی برنمی‌دارد‌‌. این گروه زنان به گفته درخشانی اولویت اول در این مجموعه هستند‌‌. کار کردن با گروه‌های به حاشیه رانده شده، زنان مهاجر، زنان سرپرست خانوار، روستاییان، معلولین و‌.‌.‌‌. همگی در گروه اهداف مهمی قرار دارند که همواره تلاش شده تا بیشترین توجه معطوف به آنها باشد‌.
ایجاد بازار فروش بزرگ و گسترده
او در ادامه با اشاره به پروژه‌های معیشت جایگزین به منظور حمایت گسترده‌تر از زنان گفت: این پروژه‌ها، پروژه‌هایی هستند که در مناطق مختلف کشور برای حفاظت از محیط زیست و منابع آبی تعریف می‌شوند‌‌. حمایت و همکاری با این پروژه‌ها جزو فعالیت‌های دستادست است، پروژه چرخ خیاطی نمونه یکی از این پروژه‌هاست‌‌. تلاش بر آن است که تولیدکنندگان دیگر وابسته به بازار کوچک شهر یا روستای خود نباشند‌‌. آنها به کمک شبکه‌های اینترنتی می‌توانند در کل ایران کالاهایشان را عرضه کنند‌‌. تلاش اما بر آن است که در آینده این بازار به کشورهای دیگر هم گسترش پیدا کند‌‌.
سود بیشتر برای زنان تولید کننده
زنان تولیدکننده و کارآفرین روستایی از آنجایی که اغلب در فضای تولید مشاغل خانگی و صنایع‌دستی قرار دارند باید صنایع‌دستی تولیدی خود را با شیوه‌هایی اغلب سنتی وارد بازار کنند‌‌. اولین مسیر ورود تولیدات این زنان به بازار دست دلال‌هایی است که اغلب سود شخصی خود را بر موضوعات دیگر ترجیح می‌دهند‌‌. این روند موجب می‌شود زنان با کمترین سود ممکن کالای خود را به بازار وارد کنند‌‌. مشکلی که سال‌های سال دامنگیر صنایع ‌دستی بوده است‌‌. در این مسیر زنان البته همواره برای فروش کالای خود بیش از مردان با مشکل مواجه هستند‌‌. متاسفانه زنان برای دریافت حق‌الزحمه خود با مسائل و مشکلاتی جدی مواجه می‌شوند‌‌.
درخشانی اما با ارائه راهکارهایی برای رفع این معضل می‌گوید: تولیدکنندگان دیگر مجبور نیستند برای عرضه و فروش کالای خود آن را با قیمتی نازل به دست واسطه‌ها بسپارند‌‌. واسطه‌هایی ه کالا با گشتن بین آنها در نهایت با قیمتی بسیار بالاتر به دست خریدار می‌رسد‌‌. تلاش بر آن است که با تعیین قیمت نهایی محصولات، و سایر موارد مرتبط با تولید در دست خود تولیدکنندگان قرار گیرد‌‌. سعی بر این است که تصمیمات در فرآیندی مشارکتی اخذ شوند‌.
وی در ادامه با توضیح درباره دلیل انتخاب فروش اینترنتی می‌گوید: ما در جهانی زندگی می‌کنیم که انباشته از محصولات تولید انبوه و کارخانه‌ای است‌‌. محصولاتی که هیچ تاریخچه‌ای ندارند و ما هیچ چیزی درباره نحوه و شرایط ساخت آنها نمی‌دانیم‌‌. تلاش می‌کنیم این امکان را فراهم کنیم تا به کار اجباری و غیرعادلانه، به دلال‌ها و به خوردن حق تولیدکنندگان نه بگوییم‌‌. چنین شیوه‌ای در نهایت موجب آن خواهد شد تا زنان با اعتمادبه‌نفس بیشتر و با گذر از چرخه کار نابرابر امکان دسترسی مناسب‌تری به موفقیت‌های اقتصادی داشته باشند‌‌.
مشکلات ساختاری در اشتغال زنان
فائزه درخشانی همچنین در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در سیستم اشتغال و اقتصاد زنان می‌گوید: یکی از مشکلات جدی در روند حضور زنان در دایره اقتصاد و اشتغال موضوع تفکرات ساختاری مرتبط با این موضوع است‌‌. متاسفانه زنان به لحاظ ساختاری در اقتصاد پذیرفته شده نیستند‌‌. نه تنها تعداد قابل توجهی از زنان فارغ از تحصیلات دانشگاهی دچار مشکل اشتغال هستند، بلکه تعداد قابل توجهی از زنان تحصیلکرده بنابر دلایل جنسیتی در سیستم اشتغال و کاریابی دچار مشکل هستند‌‌. همه تلاش ما بر آن بوده است تا شرایطی برابر را فراهم کنیم تا بر اساس آن این نابرابری‌ها به کمترین میزان خود کاهش پیدا کنند‌‌.
او در ادامه با اشاره به آمارهای جهانی پیرامون نقش‌آفرینی زنان در اقتصاد افزود: استفاده از ظرفیت و توانمندی زنان به طور قطع در شرایط فعلی اقتصاد کشور تغییراتی جدی ایجاد می‌کند‌‌. زنان بازوان توانمند اقتصاد هستند که در صورت توجه به توانمندی آنها در نهایت رشد تولید ناخالص داخلی را شاهد خواهیم بود‌‌. این در حالی است که با به حاشیه راندن زنان آنها را وارد بخش غیررسمی اقتصاد می‌کنند‌‌. رانده شدن به اقتصاد غیررسمی نه تنها آسیب‌های اقتصادی گسترده‌ای را ایجاد می‌کند بلکه بدون شک آسیب‌های اجتماعی را نیز در جامعه گسترش می‌دهد‌‌. از همین رو انتظار می‌رود مسوولان نگاهی جدی‌تر به نقش زنان در اقتصاد داشته باشند‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *