دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸- Monday 20 May 2019

نخست‌وزیر اسراییل با حمله به رجب طیب اردوغان که صحبت‌های اخیر نتانیاهو در خصوص تعلق داشتن اسراییل به یهودیان را به عنوان نژادپرستی آشکار محکوم کرده بود، او را دیکتاتور ترکیه و اقدامات او را مضحک خواند.
دولت ترکیه سه‌شنبه گذشته صحبت‌های اخیر بنیامین نتانیاهو را که گفته بود اسراییل نه به همه شهروندانش بلکه تنها به یهودیان تعلق دارد، محکوم کرده و آن را نژاد‌پرستی آشکار خواند.
اظهار‌نظر اولیه نتانیاهو ابتدا در پی یکسری صحبت‌های میری رگیو وزیر فرهنگ اسراییل در تلویزیون مطرح شد. رگیو که عضو حزب راست‌گرای لیکود متعلق به نتانیاهو است در مصاحبه‌ای تلویزیونی به رای‌دهندگان هشدار داده بود از رقیب اصلی این حزب در انتخابات پیش رو به دلیل همپیمان شدن با احزاب عرب اسراییل حمایت نکنند.در پی این اظهارات، یک بازیگر اسراییلی به نام روتم سلا در اینستاگرام واکنش نشان داد‌ و نوشت: آیا کسی در این دولت پیدا می‌شود تا بگوید اسراییل به همه شهروندانش تعلق دارد و همه مردم برابر آفریده شده‌‌اند؟ نتانیاهو پستی در اینستاگرام در واکنش به روتم سلا منتشر کرد و نوشت: اسراییل سرزمینی برای تمامی شهروندانش نیست. بر اساس قوانین ما اسراییل تنها متعلق به یهود است.
در پی این مناقشه یک بازیگر اسراییلی‌ هالیوود به نام گال گادوت از روتم سلا دفاع کرد‌ و در پستی نوشت: همسایه‌ات را مثل خودت دوست بدار. سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه به اظهار نظر نتانیاهو واکنش نشان داد و آن را نژاد‌پرستی و تبعیض آشکار خواند و محکوم کرد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، نتانیاهو هم در بیانیه‌ای از جانب دفترش به این صحبت‌ها حمله کرد. او در این بیانیه نوشته است: اردوغان دیکتاتور ترکیه در حالی به دموکراسی اسراییل حمله می‌کند که خبرنگاران و قضات ترکیه‌ای زندانش را پر می‌کنند. چقدر مضحک! با این حال بلافاصله بعد از این بیانیه ابراهیم کالین در توئیتر واکنش نشان داد و نوشت‌ نتانیاهو به این دلیل به اردوغان حمله می‌کند چون حقیقت را درباره او بعد از حرف‌های نژاد‌پرستانه نخست‌وزیر اسراییل درباره عرب‌ها و مسلمانان فاش کرد.او نوشت: دولت آپارتایدی که نتانیاهو رهبر آن است اراضی فلسطینی را اشغال می‌کند و به کشتار زنان و کودکان و به زندان انداختن فلسطینی‌ها در سرزمین خودشان می‌پردازد. دروغ و فشار، جنایات شما را پنهان نخواهد کرد.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *