جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸-Friday 19 April 2019

سیده‌فاطمه مقیمی*- سهم ۵۰ درصدی زنان در جامعه موضوعی است که بارها و بارها به آن اشاره شده و حقیقتی است روشن بر همگان‌‌. اما آنچه بیش از سهم این گروه در جمعیت قابل توجه و اهمیت است، تاثیر‌گذاری زنان در اقتصاد است‌‌. این تاثیر‌گذاری بر اساس میزان تحصیلات زنان نقش و اهمیت متفاوتی پیدا می‌کند‌‌. بر اساس آمار منتشر شده زنان سهم قابل توجهی از خروجی دانشگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و بر همین اساس آمار تحصیلات زنان همواره خوشایند بوده است‌‌.
این آمار خوشایند در مسیر تحصیل اما به اشتغال آنان تسری پیدا نکرده است‌‌. زنان به واقع برخلاف تحصیلات عالیه و دانشگاهی نتوانسته‌اند سهم قابل قبولی از اشتغال را به خود اختصاص دهند‌‌. زمانی که در حوزه اشتغال زنان مطالعه و اظهارنظر می‌کنیم، خودباوری از عناصر مهم و قابل توجهی است که در توسعه و رشد آنان نقش‌آفرینی کرده است‌‌. از آنجا که همچنان جامعه به این باور نرسیده است که زنان نیز نقش مهمی در اقتصاد بازی می‌کنند، در بیشتر موارد مسوولیت دادن به زنان مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد‌‌.
در گام بعدی زمانی که زنان به خودباوری و توانمندی کافی برای حضور در فضای اشتغال دست پیدا می‌کنند، آنچه به طور جدی خودنمایی می‌کند «سرمایه» برای آغاز تولید و تجارت است‌‌. این مرحله نیز برای زنان دشواری‌هایی پیچیده‌تر از مردان به همراه دارد‌‌. متاسفانه سرمایه‌گذاران کمتر با زنان همکاری می‌کنند و سرمایه کافی برای کارآفرینی را در اختیار آنها قرار می‌دهند‌‌. موضوع جلب و کسب اعتماد نیز گام سوم و قابل تاملی است که زنان باید برای دستیابی به آن تلاش جدی کنند‌‌. البته این نکته را نباید فراموش کرد که این مسائل نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورهای جهان نیز گریبانگیر پیشرفت زنان در اقتصاد است‌.
در ادامه اما باید باری دیگر بر اهمیت «سرمایه» به عنوان دانش و همچنین بودجه مالی تاکید کرد‌‌. بودجه به عنوان وجهی که توانایی کافی برای آغاز پروژه اقتصادی را به فرد ببخشد اهمیت ویژه‌ای دارد‌‌. بعد از این مرحله است که یک فعال اقتصادی با توجه به نوع علایق و توانمندی‌های خود وارد حوزه‌های متفاوت اقتصادی می‌شود‌‌. انتخاب حوزه فعالیت افراد فارغ از جنسیت آنان به طور قطع ارتباطی جدی و مهم با تخصص و توانمندی این افراد است‌‌. البته مطالعه و شناسایی نیاز بازار نیز اهمیتی ویژه دارد که زنان باید در مسیر دستیابی به موفقیت اقتصادی به آن توجه داشته باشند‌‌.
*رییس کانون ملی زنان بازرگان ایران

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *