چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸-Wednesday 24 April 2019

گروه فناوری- هفته‌ای که گذشت با مشکلات و چالش‌های بی‌شمار اپل و البته ات‌ساین ایرانی همراه بود‌. اپل با شرکت کوالکام به مشکل برخورده و ۳۱ میلیون دلار جریمه شد اما این شرکت بیکار نمانده و از ایجاد سرویس تلویزیون و اکستریم‌آنلاین خبر داد‌. از سوی دیگر ایرانی‌ها نیز بیکار نمانده و ات‌ساین ایرانی ایجاد کردند! به نظر می‌رسد کپی‌کاری از شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای بین‌المللی برای عده‌ای به حدی جذاب بوده که اکنون نمادهای بین‌المللی را نیز کپی و به نام خود ثبت می‌کنند‌. شاید تصور می‌کنند با این اقدامات می‌توانند مانند چین در تکنولوژی به پیشرفت و توسعه دست یابند و همین روزها از هوآوی بومی رونمایی کنند‌. آنچه مسوولان محترم اصلا در نظر نمی‌گیرند سال‌ها تلاش، درایت، تدبیر و برنامه‌ریزی بلندمدت چینی‌ها برای ایجاد یک برند بین‌المللی است‌. به هر روی ایجاد نمادهای بومی از تصمیمات یک ساعته برای فیلترینگ بهتر است‌. گوگل نیز هفته جاری با اختلالاتی مواجه شد‌. از سوی دیگر به نظر می‌رسد فناوری‌ها در جهت کمک به معلولان و بیماران در حال پیشرفت بوده و این امر جای امیدواری است‌.
ات‌ساین ایرانی!
هفته‌ای که گذشت از طرح ات‌ساین ایرانی یا فارسی رونمایی شد‌. این نشان را گروهی با عنوان «جمعیت توسعه‌گران فضای مجازی پاک (فمپ)» طراحی کرده‌اند و هدفشان از ارائه چنین طرحی، آن‌طور که در وب‌سایت‌شان آمده این است: در این میان خیل عظیمی از کلمات و نشانه‌ها وجود دارد که می‌توانیم به فکر معادل فارسی برای آنها باشیم و این مهم بر‌عهده فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، اما آنچه باعث شد توجه ما به ساخت نمادی معادل نماد @ جلب شود، فراگیری آن در فضای مجازی و نبود معادل خاصی برای آن است‌. پیشنهاد ما برای جایگزینی و بومی‌سازی‌ نماد @، نماد «درنشان» است؛ نمادی که به‌دلیل شباهت با نماد ات‌ساین ارتباط خود را با نماد اصلی حفظ و در عین حال مفهوم at را با کلمه «در» معادل‌سازی‌ می‌کند و همچنین نمادی راست به چپ است‌.
طراحان این نماد که عضو سازمان مردم‌نهاد «فمپ» ‌هستند، می‌گویند نامفهوم بودن @ برای کاربران فارسی‌زبان باعث شده دست به چنین ایده‌ای ‌بزنند‌. این نشان که به ادعای طراحانش قرار است در یونیکد جهانی به‌عنوان یک نشان ایرانی و جایگزین نشان @ برای فارسی‌زبانان مورد استفاده قرار گیرد، در پنجمین همایش ملی فضای مجازی پاک با حضور دبیر و عضو شورای‌‌عالی فضای مجازی و همراهی معاون دادستانی در حوزه فضای مجازی رونمایی شد و انتقادهای جدی کارشناسان را در پی داشت‌. بسیاری از آنان معتقدند درحالی‌که کشور در زمینه‌های زیرساخت اینترنتی و خدمات ارتباطی، مسائل مربوط به سرعت و کیفیت اینترنت و‌.‌.‌. چالش‌های جدی دارد، پرداختن به یک نشانه که یک مساله غیرزیرساختی و فرعی محسوب می‌شود، مشکلات بخش عمده کاربران را برطرف نمی‌کند‌. سعید جلیلی، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد که از وزیر ارتباطات (که در مراسم حضور نداشت) درخواست می‌کند این نشان ملی را در یونیکد ثبت کند تا در ایران جایگزین @ شود و کاربران در فضای مجازی فارسی از «در نشان» استفاده کنند‌.
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات عنوان کرد که هنوز درخواستی در این رابطه از سوی شورای عالی فضای مجازی دریافت نکرده است‌. جهرمی در توضیح اتفاقی که افتاده گفت: جمعی از افرادی که در واقع یک NGO هستند یک نشست به نام فضای مجازی پاک برگزار کردند‌. چند سال هم هست که این رویداد برگزار می‌شود‌. این افراد از دکتر فیروزآبادی دعوت کرده بودند و پیشنهاد دادند این نشان ثبت شود‌. حضور آقای فیروزآبادی در این مراسم، به این معنا نیست که این درخواست، درخواست شورای عالی فضای مجازی است یا مورد تایید آنهاست‌. به ما هم ابلاغ نکرده‌اند که باید چنین کاری انجام دهیم‌.
وزیر ارتباطات در رابطه با اینکه آیا اساسا چنین نمادی می‌تواند در فضای مجازی فارسی کاربرد ویژه‌ای داشته باشد یا خیر، گفت: کدام مشکل ما قرار است با این نماد حل شود؟ چون نه مطالعه کرده‌ام و نه می‌دانم ایده‌شان چیست و فقط در حد مطالبی که در فضای مجازی مطرح شده درباره این موضوع شنیده‌ام، نمی‌دانم اینکه ما یک یونیکد داشته باشیم قرار است چه بخشی از مشکلات ما را حل کند‌. باید ببینیم این درخواستی که وجود داشته واقعا برای ما می‌آید یا خیر‌.
مایکروسافت به کاربران ویندوز ۷ اخطار پایان پشتیبانی می‌دهد
مایکروسافت از چند ماه قبل خبر از پایان پشتیبانی ویندوز ۷ در سال ۲۰۲۰ داده بود‌. قرار است این موضوع با نمایش اعلان‌هایی به اطلاع کاربران برسد‌.
بر اساس اعلام مایکروسافت از ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰ (۲۴ دی ۱۳۹۸) به پشتیبانی رایگان از ویندوز ۷ پایان می‌دهد‌. پس از این تاریخ، آپدیت‌های امنیتی این نسخه تنها به کاربرانی ارائه می‌شود که هزینه‌ای اضافه را پرداخت کنند‌. آپدیت‌های پولی هم البته احتمالا تا سال ۲۰۲۳ ارائه خواهند شد‌. به این ترتیب در صورتی که قادر به دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی نباشید، مسوولیت امنیت کامپیوتر بر عهده خودتان است‌.
مایکروسافت قصد دارد کاربران ویندوز ۷ را به آپدیت به ویندوز ۱۰ ترغیب کند‌. به این ترتیب پاپ‌آپ‌هایی را به کاربران نمایش می‌دهد تا آنها را از پایان یافتن زمان پشتیبانی آگاه و در عین حال پیشنهاد ارتقا را یادآوری کند‌.
اختلال در سرویس‌های گوگل
سرویس‌های گوگل مانند جی‌میل و گوگل‌درایو با اختلالی جهانی روبه‌رو شده‌اند‌. علاوه بر آن کاربران گوگل‌مپس، یوتیوب و پیام‌رسان «هنگ اوت» نیز از اختلال در این سرویس‌ها خبر داده‌اند‌.
به گزارش اندروید سنترال، بسیاری از کاربران در سراسر جهان برای دسترسی به خدمات پرطرفدار گوگل مانند جی‌میل و گوگل درایو با مشکل روبه‌رو هستند‌.
درهمین راستا کاربران جی‌میل اعلام کرده‌اند برای ذخیره‌سازی ایمیل‌های پیش‌نویس و ارسال ایمیل با مشکل روبه‌رو هستند‌. کاربران سرویس Drive نیز نمی‌توانند فایل آپلود یا دانلود کنند‌.
علاوه بر این موارد روزنامه گاردین نیز به وقوع مشکلی مشابه در اپلیکیشن «گوگل مپس» اشاره کرده است‌. به نظر می‌رسد تلاش کاربران برای استفاده از حالت «استریتویو» این اپلیکیشن نیز با اختلال روبه‌رو شده است‌.
از سوی دیگر قابلیت آپلود عکس و فایل در پیام‌رسان Hangouts نیز از کار افتاده و کاربران یوتیوب نیز از اختلال در نمایش و آپلود ویدئوها خبر داده‌اند‌.
طبق اطلاعات وب‌سایت outage. report کاربران در استرالیا، آمریکا، اتحادیه اروپا و آسیا تحت تاثیر این اختلال بوده‌اند‌.
گوگل یک سیستم هوش مصنوعی برای شناسایی صوت کاربران طراحی کرده که بر روی گوشی‌های پیکسل به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت قابل استفاده است‌.
سیستم هوش مصنوعی مذکور می‌تواند تمامی حروف بیان شده توسط کاربران را بشنود و آنها را روی نمایشگر تایپ کند‌.
مهم‌ترین مزیت این سیستم عدم وابستگی به اینترنت و دیگر شبکه‌های اطلاع‌رسانی است‌.
استفاده از سیستم مذکور هم سریع‌تر بوده و هم دارای کارایی بیشتری است‌.
سیستم‌های تشخیص صوت به طور سنتی از طریق چند تکه کردن جملات عمل می‌کنند، اما این سیستم می‌تواند با شنیدن تک تک حروف، کلمه‌بندی و جمله‌بندی‌ها را نیز به صورت مطلوب انجام دهد و نیازی به کمک انسان ندارد‌. همین مساله نشان می‌دهد هوش مصنوعی مذکور در مقایسه با نمونه‌های رقیب توانمندی و دقت بالاتری دارد‌.
نگرانی مخترع وب از سوءاستفاده از اینترنت
تیم برنرز لی، مردی که سی سال قبل وب را اختراع کرد، امروز با انتشار نامه سرگشاده‌ای در مورد سوءاستفاده‌های گسترده از این اختراع خود اظهار نگرانی کرد‌.
به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، وی در نامه خود تصریح کرده که باید تغییراتی در وب ایجاد شود تا از آن استفاده‌های بهتری به عمل آید، زیرا این روزها از اینترنت دیگر برای پیشبرد نیات خیر استفاده نمی‌شود‌.
وی در نامه خود افزوده است: نبرد برای بهبود وب یکی از مهم‌ترین اهداف و انگیزه‌های ما در این عصر محسوب می‌شود‌. برنرز لی در نامه خود سه عامل سوء کارکرد وب را تشریح کرده که اولین آنها عبارت است از رفتارهای مخرب و نامناسب هکرهای مورد پشتیبانی دولت‌ها که موجب آزار و اذیت در فضای آنلاین می‌شود‌.
وی خواستار وضع قوانینی به منظور مقابله با این رفتارها در اینترنت شده است‌.
مخترع وب از اینکه امکان استفاده آزادانه از وب موجب سوءاستفاده و رفتارهای مغرضانه و معکوس شده نیز اظهار تاسف کرده و آن را دومین عامل سوء کارکرد اینترنت در دنیا دانسته است‌.
وی مدل‌های درآمدزایی مبتنی بر انتشار آگهی که توسط گوگل و فیس‌بوک و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد را مخرب دانسته است‌.
به گفته وی این رفتارها به دموکراسی، حقوق بشرو امنیت عمومی آسیب می‌زند‌.
در نهایت وی از پیامدهای منفی و ناخواسته طراحی وب به شکل کنونی اظهار نگرانی کرده که از جمله آنها می‌توان به قطبی شدن بحث‌ها در فضای آنلاین و گسترش گفتار نفرت پراکنانه، قلدری و باج‌گیری آنلاین و غیره اشاره کرد‌.
وی خواستار تلاش بیشتر شبکه‌های اجتماعی برای حذف این نوع مطالب نامناسب شده است‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *