دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸- Monday 20 May 2019

گروه سیاسی- حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی رییس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق، در صدر یک هیات عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی به بغداد رفت و در کاخ قصر‌السلام مورد استقبال رسمی برهم صالح رییس‌جمهوری عراق قرار گرفت. روسای‌جمهور ایران و عراق در خصوص گسترش روابط دوجانبه و همچنین مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر بحث و گفت‌وگو کردند. رییس‌جمهور در این سفر سه‌روزه مذاکرات دو‌جانبه‌ای نیز با نخست‌وزیر عراق در خصوص روابط فی‌مابین و همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور دارد. جلسه با رییس و نمایندگان مجلس عراق، شرکت در همایش تجاری با حضور بخش‌های دولتی و خصوصی ایران و عراق و همچنین دیدار با سایر مسوولان بلند‌پایه عراقی و نیز برخی نخبگان، گروه‌های سیاسی و اجتماعی این کشور از دیگر برنامه‌های روحانی در سفر به عراق است.
اما یکی از مسوولان دفتر نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید فاش کرد سفر روحانی با هدف امضای توافق‌ها و تفاهم‌هایی است که از مدتی پیش بین کمیته‌های عراقی و ایرانی اجرایی شده است و از آن جمله، پیش‌نویس‌های تفاهم اقتصادی، تجاری، سیاسی و توافق‌هایی مربوط به مرزها و آب‌های مشترک بین دو کشور است. وی افزود: این سفر با هدف به صفر ساندن مشکلاتی که چند دهه ادامه داشته است، مانند میدان‌های نفتی مشترک، ترسیم مرزهای بین دو کشور و منابع آبی و پرونده تبادلات تجاری، همچنین ایجاد بانک مشترک عراقی ایرانی و لغو ویزای ورود به دو کشور، انجام می‌شود. این مسوول احتمال داد که توافقی در مورد افتتاح کنسولگری‌های جدید ایرانی در استان‌های دیگر نیز صورت گیرد‌ تا تعداد کنسولگری‌ها افزایش یابد؛ آنچه می‌تواند باعث ناخشنودی واشنگتن هم بشود.
اما رییس‌جمهور پیش از عزیمت به عراق با تاکید بر اینکه روابط ایران و عراق اصلا با رابطه آمریکا به عنوان یک کشور اشغالگر با عراق قابل مقایسه نیست، در این رابطه افزود: کسی مداخلات و خیانت‌های آمریکا در منطقه را فراموش نمی‌کند. همچنین وفاداری و برادری که ایران با کشورهای منطقه داشته است، چیزی نیست که از یاد مردم منطقه برود. روحانی در پایان نشست خبری مشترک با رییس‌جمهور عراق هم گفت: در مذاکرات نقطه اختلافی ندیدم.
روحانی در دیدار با ‌برهم صالح‌، با تقدیر از مهمان‌نوازی و استقبال گرم دولت عراق از هیات ایرانی در این سفر و پذیرایی مردم عراق از زائران ایرانی عتبات عالیات، اظهار امیدواری کرد این سفر گام بزرگی در راستای توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های دو کشور باشد.
رییس‌جمهور با بیان اینکه دو دولت و دو ملت ایران و عراق برادری و حسن همجواری را همواره در عرصه‌های گوناگون برای یکدیگر به اثبات رسانده‌اند، افزود: اراده تمامی ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران بر توسعه و استحکام هرچه بیشتر روابط با عراق است.
روحانی با اشاره به اینکه روابط دولت‌های ایران و عراق ریشه‌های قلبی در تاریخ و فرهنگ مشترک دو ملت دارد، اظهار داشت: مناسبات و همکاری نزدیک تهران- بغداد خواسته مشترک ملت‌های ماست.
رییس‌جمهور تصریح کرد: دانشمندان و علمای ایران و عراق نیز همواره در کنار یکدیگر بوده‌اند و حوزه‌های علمیه نجف و قم پرورشگاه علما و فضلای بزرگ بوده است.
روحانی توسعه روابط بانکی را پشتوانه محکمی برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و عراق دانست و گفت: تقویت بانک‌های مرکزی دو کشور و توسعه همکاری‌های تجاری با استفاده از پول‌های ملی، ما را از ارزهای خارجی بی‌نیاز خواهد کرد. رییس‌جمهور با اشاره به ضرورت تلاش برای ایجاد تسهیلات لازم در روابط گمرکی، مرزی و استانداردهای کیفی برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور، خاطرنشان کرد: ایران و عراق می‌توانند روابط و همکاری‌های خود را در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، حمل‌و‌نقل، ترانزیت کالا، استفاده بهتر از منابع اروند‌رود، اتصال راه‌آهن دو کشور به هم برای تسهیل در تردد زائران به ویژه در ایام اربعین حسینی(ع) گسترش دهند.
روحانی تقویت بازارچه‌های مرزی و ایجاد شهرک‌های صنعتی در مرزهای دو کشور را در توسعه روابط فی‌مابین تاثیر‌گذار دانست و گفت: آماده انتقال تجربیات و ارائه خدمات فنی و مهندسی به عراق و تشویق بخش خصوصی ایران برای سرمایه‌گذاری در عراق هستیم.
رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه ایران همواره خواستار عراقی امن، مستقل و توسعه‌‌یافته است و در این مسیر صادقانه در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است، افزود: مبارزه با تروریست‌ها باید تا ریشه‌کن شدن کامل آنها ادامه یابد و ایران آماده مشارکت فعالانه در بازسازی مناطق آسیب‌دیده عراق است.
روحانی خاطرنشان کرد: پیام این سفر این است که هیچ بوروکراسی و کشور ثالثی نمی‌تواند در روابط دوستانه و برادرانه ایران و عراق تاثیر داشته و مانع اراده رهبران دو کشور برای توسعه و تعمیق مناسبات شود.
‌برهم صالح‌ رییس‌جمهور عراق نیز در این دیدار روابط و همکاری‌های ایران و عراق را تاریخی و مستحکم دانست و گفت: ملت ایران را خانواده خود و ایران را کشور دوم خود می‌دانیم.
رییس‌جمهور با بیان اینکه ایران در مقاطع حساس میزبان بسیاری از مردم عراق بوده و در مسیر مبارزه با تروریسم داعش کمک‌ها و حمایت‌های فراوانی داشته است، افزود: ایران نقش بسیار برجسته‌ای در شکست داعش داشته و این نشان‌دهنده روابط عمیق و دوستانه دو کشور است.
ایران و عراق هیچ انتخابی جز روابط خوب و گسترده ندارند.
برهم صالح با تاکید بر اینکه اراده عراق توسعه روابط و همکاری‌های همه‌جانبه با جمهوری اسلامی ایران است، خواستار تلاش مسوولان دو کشور برای گسترش مناسبات تهران- بغداد در زمینه‌های گوناگون از جمله راه‌آهن، گردشگری، محیط‌زیست، صنعت، معدن و همکاری‌های علمی و فرهنگی شد. رییس‌جمهور عراق با بیان اینکه امنیت باید در منطقه مورد توجه همگان بوده و همه کشورها برای ریشه‌کن کردن تروریسم تلاش کنند، اظهار داشت: هرگز حمایت‌های دولت و ملت ایران از مردم عراق در روزهای سخت را فراموش نخواهیم کرد.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *