شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 13 April 2019

مراسم پایانی این جایزه شامگاه پنجشنبه (۱۶ اسفندماه) با حضور ترانه‌سرایان، شاعران و هنرمندان در هتل المپیک برگزار شد. در این مراسم روزبه بمانی، دبیر جایزه افشین یداللهی اظهار کرد: به احترام افشین یداللهی و ترانه‌سرایان سرزمین‌مان است که امروز اینجا هستیم. برگزار کردن یک جایزه در فضای خصوصی بدون کمک‌های رایج با یک جشن آبرومندانه بسیار سخت است.
او افزود: هدف ما این بود که یکی از خواسته‌های افشین یداللهی یعنی برگزاری این جشن را ممکن سازیم هرچند این امکان پس از درگذشت او میسر شد.
بمانی در ادامه با اشاره به اهمیت ترانه در ماندگاری زبان و ادبیات فارسی افزود: یکی از ستون‌هایی که باعث می‌شود ما در ۴۰-۵۰ سال آینده زبان و ادبیات فارسی داشته باشیم، ترانه و ادبیات شفاهی است هرچند شاید خود ما هم ندانیم ترانه چقدر مهم و تاثیرگذار است.
او در ادامه با بیان توضیحاتی درباره فرآیند داوری این جایزه گفت که یکی از بزرگ‌ترین تمرین‌ها این است که به دوست‌مان اگر بهتر از ماست، رای بدهیم و آنچه امشب می‌بینیم نتیجه رای اهالی ترانه است.
در میان بخش‌های مختلف برنامه اسامی نامزدهای بهترین ترانه‌سرای سال توسط دست‌اندرکاران خانه ترانه خوانده شد.
در ادامه با خوانده شدن بیانیه هیات داوران، در بخش یک خاطره از فردا یا همان آثار ارسالی توسط مهدی ایوبی، دبیر اجرایی جایزه، برگزیدگان شاخه‌های مختلف این بخش اعلام شدند.
بخش دیگر مراسم، تقدیر از یکی از یاران افشین یداللهی بود که با عنوان یک خاطره از دیروز برگزار شد و در این بخش محمد صالح‌علا مورد تقدیر قرار گرفت و پس از دریافت لوح تقدیر و جایزه‌اش گفت: از خانه ترانه خیلی ممنونم. درود به رندی که چون پیاله گرفت، اول یاد حریفان خسته‌جان افتاد.
در ادامه این برنامه آرش یداللهی، برادر افشین یداللهی با اعلام خبر شکل‌گیری بنیاد افشین یداللهی اظهار کرد: خانه ترانه اسم افشین را زنده نگه داشته است اما یک عده از او سوءاستفاده کرده‌اند و ما دیدیم اشعاری که هیچ ربطی به افشین نداشت، در فضای مجازی با نام او منتشر می‌شد.
همچنین اهورا ایمان که در دومین دوره این جایزه به عنوان برگزیده بهترین ترانه سال انتخاب شد، گفت: لزوما به خاطر ترانه سرودن کسی محبوب مردم نمی‌شود. افشین یداللهی به خاطر کارهایی که نکرد محبوب شد، به خاطر رانتی که استفاده نکرد و…
این برنامه با حدود یک ساعت و نیم تاخیر کار خود را آغاز کرد، اما توانست تا آخرین لحظات مخاطبان خود را همانند لحظات اول حفظ کند.
اسامی برگزیدگان جایزه ترانه افشین یداللهی به شرح زیر اعلام شد:
بخش یک خاطره از فردا:
شاخه ترانه‌های همراه با موسیقی:
رتبه اول- ترانه ستار مشایخی با موسیقی سروش عادل‌نژاد
رتبه دوم- ترانه یاسر قنبرلو با موسیقی سعید رضایی
رتبه سوم- ترانه احسان رعیت با موسیقی سعید رضایی
شاخه ترانه‌های اجتماعی:
رتبه اول- محمد نویری
رتبه دوم- شروین رحیم‌زاده
رتبه سوم- مریم مرادی
شاخه ترانه‌های عاشقانه:
رتبه اول- پوریا نره‌ای
رتبه دوم- صدرا کاوه
رتبه سوم مشترک- ملیحه هاشمی و احسان رشیدی
همچنین در بخش یک خاطره از دیروز از محمد صالح‌علا تقدیر شد.
بخش یک خاطره از امروز:
شاخه بهترین ترانه:
حسین غیاثی
شاخه بهترین خواننده سال از نظر انتخاب ترانه:
مهدی یراحی
شاخه بهترین ترانه‌ساز:
محسن یگانه
بخش بهترین ترانه سال:
اهورا ایمان برای ترانه «خوب شد»
بخش بهترین ترانه‌سرای سال:
حسین غیاثی

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *