جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸-Friday 19 April 2019

۱۳‌ درصد جمعیت ایران کد سهامداری دارند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: بر ‌اساس آخرین آمارها، ۱۳ درصد جمعیت ایران کد سهامداری دارند. به گزارش سنا، شاپور محمدی گفت: نخستین اوراقی که پیش از انقلاب در بازار عرضه شد اوراق قرضه عباس‌آباد بود و تعداد معدودی سهم معامله می‌شد اما هم‌اکنون علاوه بر سهام، ابزارهای مالی متفاوتی در اختیار اهالی بازار سرمایه قرار گرفته است. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: علاوه بر سهام، انواع اوراق همانند اسناد خزانه اسلامی و ابزارهایی مانند اختیار خرید و فروش، معاملات آتی سهام و معاملات الگوریتمی به بازار سرمایه کشور وارد شد. امروز تعداد سهامداران با سال‌های قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. برای حدود ۱۳ درصد جمعیت کشور کد سهامداری صادر شده و حدود ١٠ میلیون نفر به خانواده بازار سرمایه وارد شده‌اند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه بازار سرمایه از شفاف‌ترین بخش‌های اقتصادی است ادامه داد: حجم بازار و میزان تامین مالی بخش مولد اقتصاد طی این ۴۰ سال ارتقای چشمگیری داشته و نهادهای مالی نیز تا پایان سال به ۶۵٠ می‌رسد.
ابزارهای شرعی در بورس
محمدی با تاکید بر اینکه این تعداد نهاد مالی در دنیا کم‌نظیر است ابراز داشت: بازار سرمایه کشور از لحاظ شرعی از غنای کافی برخوردار است و تمامی ابزارهای موجود در این بازار شرعی است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به معاملات الگوریتمی گفت: معاملات الگوریتمی از پیشرفته‌ترین روش‌های داد و ستد در بازارهای مالی دنیاست و هم‌اکنون در بازار سرمایه پیاده‌سازی شده است. دبیر شورای‌عالی بورس گفت: عوامل بنیادی و مزیت‌های نسبی اقتصاد کشور مشخص است و بازار سرمایه نیز مسیر بلندمدت خود را طی می‌کند. تحریم‌ها اثر چندانی بر بازار ندارد و از آن عبور کرده است. مزایای نسبی بازار سرمایه کوتاه‌مدت نیست و سرمایه‌گذاری در بازار یک امر بلندمدت محسوب می‌شود و بازار از ثبات خوبی برخوردار است.
آینده بورس ارز
محمدی درباره راه‌اندازی بورس ارز گفت: دستورالعمل و قوانین مربوط به معاملات ارز مربوط به بانک مرکزی است و بازار نقدی ارز در بازار پولی کشور راه‌اندازی می‌شود و در این مسیر سازمان بورس، بورس تهران و فرابورس کنار بانک مرکزی هستند. اما قرارداد آتی ارز در بازار سرمایه راه‌اندازی می‌شود. هر زمان که بازار نقدی راه‌اندازی شد و قیمت مرجع قابل استخراج بود بازار آتی هم فعالیت خود را آغاز می‌کند. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اطلاعات خریداران نفت در بورس انرژی محرمانه باقی می‌ماند تاکید کرد: تمامی اطلاعات در بازار سرمایه محرمانه است و هیچ اطلاعاتی از این بازار در خصوص خریداران به هیچ فردی غیر از مراجع قضایی داده نخواهد شد.
زمان راه‌اندازی معاملات آتی سکه
دبیر شورای عالی بورس درخصوص راه‌اندازی مجدد معاملات آتی سکه نیز عنوان کرد: زمانی که قیمت مرجع سکه باثبات باشد و بازار پول کشور قیمت را قبول کند بورس کالا آمادگی ازسرگیری معاملات را دارد اما قیمت مرجع هم‌اکنون از نوسان قابل ملاحظه‌ای برخوردار است در نتیجه نمی‌توان زمان مشخصی برای راه‌اندازی معاملات آتی سکه در بورس کالا مشخص کرد. رییس سازمان بورس در خصوص راه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد نیز گفت: راه‌اندازی این بورس نیازمند دستورالعمل و آیین‌نامه است. این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین در دولت بررسی شده و پس از تصویب، نحوه راه‌اندازی آن در شورای‌عالی بورس مطرح می‌شود.
رعایت حقوق سهامداران
محمدی در خصوص فعالیت بازار سرمایه در عرصه بین‌المللی نیز گفت: وقتی عضو نهاد آیسکو می‌شویم مفهوم آن این است که تمامی استانداردهای لازم در بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری رعایت می‌شود‌ به این معنی که حقوق سهامداران خرد و سهامداران بزرگ نیز رعایت می‌شود. به همین دلیل سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند به راحتی با افق بلند‌مدت پنج و ۱۰ ساله به بازار سرمایه اعتماد داشته باشد.
چشم‌انداز عرضه نفت در بورس
وی با اشاره به عرضه نفت در بورس نیز گفت: نفت خام، یک محصول ملی برای کشور است و برای بورس انرژی نیز محصول جدیدی تلقی می‌شود. به همین دلیل باید ساز و کار معاملات آن فراهم می‌شد و مشتریان علاقه‌مند وارد میدان معاملاتی می‌شدند. دبیر شورای‌عالی بورس ادامه داد: بورس انرژی عهده‌دار کشف قیمت عادلانه است و به همین دلیل هر دو محصول ملی کشور که گاز و نفت است باید در این بازار عرضه شود و صرف نظر از تحریم‌ها، این محصولات باید در یک بازار کاملا شفاف معامله شود. محمدی ادامه داد: با همکاری وزارت نفت و تغییر روند اطلاعیه‌ها، انعطاف لازم در بورس انرژی ایجاد شده و در این میان محرمانه بودن اطلاعات رعایت می‌شود.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *