چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸-Wednesday 24 April 2019

باشگاه استقلال که طی ماه‌های اخیر با مشکلات مالی زیادی مواجه بوده و ناچار به پیش‌خور کردن بخش زیادی از قرارداد مالی‌اش شده، در اقدامی عجیب اوضاع را برای سال‌های آینده بحرانی‌تر کرد.
هنوز فصل نقل‌و‌انتقالات هجدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر به پایان نرسیده بود که رفتن ستاره‌های تاثیرگذار فصل قبل استقلال خبرهای تلخ و ناامیدکننده‌ای را به هواداران منتقل کرد، اما آنها به درستی نمی‌دانستند عاملی که باعث این جدایی‌ها شده چه بوده است.
برخی هواداران ضعف مدیریت و نابسامانی وضعیت باشگاه را دلیل جدایی ستاره‌هایی چون امید ابراهیمی، سرورجباروف، مامه تیام، امید نورافکن، مجید حسینی و‌… می‌دانستند اما از همان زمان مشخص نبود خالی بودن خزانه آبی‌های تهران عامل تمام این مشکلات بود.
استقلال فصل را در شرایطی آغاز کرد که وضعیت مالی باشگاه رو به وخامت گذاشته بود و بدهی‌هایی که از گذشته وجود داشت اوضاع را برای مدیران باشگاه سخت کرد. پرونده‌هایی که در کنفدراسیون فوتبال آسیا باز بود و طلب‌هایی که بازیکنان بی‌کیفیت خارجی از این تیم داشتند، عرصه را بر مدیران باشگاه تنگ کرد تا آنها برای فرار از محرومیت AFC و حتی FIFA ناچار به پیش‌خور کردن مبلغی از قرارداد با حامی مالی کرد.
شاید هر مدیر دیگری هم در باشگاه استقلال مسوولیت داشت چاره‌ای جز این نداشت و برای فرار از محرومیت، مبلغی از قرارداد با حامی مالی را پیش‌خور می‌کرد. اما این پایان ماجرا نیست و مدیران باشگاه استقلال طی یک ماه گذشته در اقدامی عجیب و برخلاف تعهدی که به شرکت مسوول تامین اسپانسر باشگاه دارند، با یک موسسه اعتباری مراوده داشته‌اند و با دادن امتیازات ویژه ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از این موسسه اعتباری دریافت کردند و در مقابل امتیازاتی هم داده‌اند.
این موسسه مالی که نتوانسته به تعهداتش در مورد کارت‌های هواداری عمل کند و ابهامات زیادی در مورد فعالیتش وجود دارد، در قرارداد اولیه‌ای که با باشگاه استقلال داشته باید سالانه مبلغ ۱۰ میلیارد تومان برای این باشگاه آورده مالی داشت اما چند ماه بعد از قرارداد اولیه طی متممی که به همین قرارداد اضافه شده است و مشخص نیست بر چه مبنایی صورت گرفته، این رقم به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرده و باقیمانده به اما و اگر سپرده شده است.
مدیران باشگاه استقلال که در دریافت ۲۵ میلیارد ریال هم مرتکب تخلفاتی شده‌اند و این پول را به حساب یک شخص واریز کرده‌اند، برای اینکه بتوانند این مبلغ را از قرارداد آینده پیش‌خور کند، حق بلیت‌فروشی باشگاه را که تا سال ۱۴۰۱ در اختیار این موسسه بوده یک‌سال دیگر تمدید کرده‌اند!
این درحالی است که هنوز در مورد میزان آورده این موسسه اعتباری برای باشگاه استقلال ابهاماتی وجود دارد و گفته می‌شود برخی مدیران این موسسه تعاملاتی با یکی از اهالی تبلیغات داشته‌اند و در همین تعاملات بوده که قرارداد منعقد شده بیشتر به سود موسسه شده تا باشگاه استقلال!
جابه‌جایی یک مدیر اسپانسر روی پیراهن استقلال را عوض می‌کند
تغییر مدیر موسسه مالی که یکی از حامیان تیم فوتبال استقلال است باعث حک شدن اسپانسر جدید روی پیراهن آبی‌پوشان خواهد شد!
درحالی که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اسپانسری خود را به یک شرکت واگذار کرده‌اند و طبق قرارداد باید تبلیغات خود را به طور انحصاری به این شرکت واگذار کنند، اما برخی لابی‌های پشت پرده و تخلفات قانونی باعث شده اتفاقات دیگری در این مورد رخ بدهد. تیم فوتبال استقلال در فصل جاری با دو اسپانسر روی پیراهنش به میدان رفته که یکی اسپانسر اصلی و یکی هم اسپانسر دوم است که روی شانه بازیکنان خودنمایی می‌کند.
این در حالی است که برخی عوامل باشگاه به واسطه شخصی که منافع زیادی در سال‌های اخیر از این دو تیم برده است، با موسسه مالی به توافق رسیده‌اند تا یکی از اسپانسرهای این تیم برای دیدار با پیکان تغییر کند. این تغییر برخلاف نظر شرکتی است که به عنوان اسپانسر قانونی و طرف قرارداد استقلال فعالیت می‌کند.
گفتنی است مدیر این موسسه مالی تغییر کرده و وی به جای جدیدی منتقل شده و طبق تشخیص خودش قرار است به جای نام موسسه یک فروشگاه جدید روی پیراهن بازیکنان نقش ببندد! اگر این اتفاق رخ دهد پرسش از مدیران باشگاه استقلال این است که آنها با یک موسسه قرارداد دارند یا با یک شخص؟ مگر می‌شود با جابه‌جایی یک مدیر اسپانسر باشگاه هم تغییر کند؟!

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *