وزیر برق عراق روز گذشته به تهران آمد تا ضمن بازدید از تاسیسات برقی ایران درباره چگونگی حضور شرکت‌های ایرانی و روش انتقال مالی آنها با همتای ایرانی خود گفت‌وگو کند‌.
هیات عراقی به مدت دو روز با مقامات ایرانی دیدار خواهد کرد و در زمینه پروژه‌های ساخت و تجهیز صنعت برق در کشور عراق مذاکراتی خواهد داشت‌. بدهی‌های مالی صنایع برق عراق به ایران نیز از دیگر محورهای این مذاکره خواهد بود‌.
بازدید از دیسپاچینگ ملی ایران، مجموعه کارخانجات گروه مپنا، تاسیسات برق شهر مشهد و پژوهشگاه نیروی ایران از جمله‌های برنامه‌های این هیات خواهد بود‌.
همچنین روز جمعه سند همکاری دو کشور ایران و عراق در زمینه برق و صنعت نیروگاهی به امضای وزرای نیرو و انرژی دو کشور امضا خواهد شد‌.
طبق آخرین آمار رسمی ۸۲ درصد برق عراق از گاز تامین می‌شود که این رقم در سال ۲۰۲۷ میلادی به ۸۴ درصد خواهد رسید‌. عراق طی دو سال آینده سه نیروگاه جدید را به مدار خواهد آورد که به دلیل عدم تامین گاز مورد نیاز آن، به سمت جمع‌آوری گازهای همراه از میادین نفتی خود رفته است تا پس از پایان یافتن قرارداد خود با ایران، از این منابع بهره ببرد‌.
برآیند وضعیت صنعت برق عراق نشان از وابستگی بی‌چون و چرای این کشور به گاز ایران برای تامین برق و توانایی ایرانی‌ها در حوزه ساخت و توسعه صنعت نیروگاهی این کشور دارد‌.
چندی پیش نیز رضا اردکانیان، وزیر نیرو به همراه نمایندگانی از بخش خصوصی صنعت برق به عراق سفر و با وزیر برق این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد‌.
در نتیجه این سفر قرار شد ایران برای حضور در صنعت برق عراق آستین بالا بزند و برای بازسازی و توسعه نیروگاهی و بازسازی شبکه توزیع و انتقال برق دست به کار شود‌. در این میان نقش دولت به عنوان حامی بخش خصوصی داخلی برای فعالیت در بازار برق عراق و موفقیت در برابر رقبای خود ضروری است‌. البته نکته قابل توجهی که در این میان باید به آن توجه داشت محدودیت‌های ایجاد شده برای نظام بانکی ایران در نتیجه تحریم‌هاست که نقل و انتقالات مالی را با مشکل رو‌به‌رو کرده است‌.
همایون حائری، معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو در این باره به مهر گفت: روش‌های انتقال پول حاصل از سرمایه‌گذاری یا هزینه‌کرد‌ها در مذاکره امروز با وزیر برق عراق مورد بررسی قرار می‌گیرد‌.
پیام باقری، نایب رییس سندیکای برق ایران سفر وزیر نیرو به عراق و دیدار با وزیر برق این کشور با هدف ریل‌گذاری مناسب برای حضور بخش خصوصی واقعی در صنعت برق عراق را مصداق حمایت دولتی دانست و گفت: طی سفر وزیر نیرو به عراق که به عنوان نماینده بخش خصوصی وی را همراهی می‌کردم توافقاتی در حوزه برق شکل گرفت که در قالب یک پروتکل تنظیم شد و بازتاب رسانه‌ای زیادی در عراق داشت‌.
وی افزود: در حقیقت سفر وزیر برق عراق به ایران که با بازدید از بخش‌های مختلف صنعت برق همراه خواهد بود در پی سفر وزیر نیروی ایران است‌. در سفر وزیر برق عراق، با همکاری سندیکای برق ایران و وزارت نیرو، توانمندی‌های داخلی ایران ارزیابی شده و برای اجرایی شدن بندهای این توافقنامه اقدامات لازم انجام می‌شود‌.
رییس کمیته توسعه صادرات سندیکای برق ایران با تاکید بر اینکه بخش خصوصی داخلی ایران توانایی ورود به تمام حوزه‌های تولید و تامین تجهیزات برق و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی را دارد، ادامه داد: دولت می‌تواند با ارائه ضمانتنامه‌های بانکی تضامین لازم برای سرمایه‌گذاری در کشور ثانویه را فراهم کند‌.
نایب‌رییس سندیکای برق ایران گفت: از سوی دیگر انتقال درآمدها و هزینه‌ها بین دو کشور به دلیل تحریم‌ها با مشکل روبه‌رو خواهد بود که بانک مرکزی می‌تواند برای یافتن راهکاری جهت حل این مشکل وارد عمل شود‌.
طبق گفته این فعال بخش خصوصی، می‌توانیم از درآمد حاصل از صادرات گاز که در عراق وجود دارد، استفاده کرده و معادل آن را داخل ایران پرداخت کنیم‌. امری رایج که در گذشته نیز تجربه شده است‌. البته استفاده از ذخایر صندوق توسعه ملی نیز در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد‌.
وی رقیبان خود در بازار برق عراق را شامل ترکیه، عربستان و چین اعلام کرد و اظهار داشت: صنعت برق ایران توانمندی‌های منحصر‌به‌فردی دارد به‌ویژه آنکه نزدیکی ایران به عراق موجب می‌شود هزینه استفاده از برق ایران مزایای زیادی داشته باشد‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *