ایسنا – تفاهمنامه همکاری در راستای راه‌اندازی و راهبری «مرکز شتاب‌دهی و نوآوری بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده» میان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و شتاب‌دهنده ققنوس به امضا رسید.
علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در جلسه انعقاد این تفاهمنامه در راستای راه‌اندازی و راهبری «مرکز شتاب‌دهی و نوآوری بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده» گفت: فناوری بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده (بلاک‌چین) با سرعت در تمامی بخش‌های خدمات فعالیتی دنیا رخنه می‌کند. سرعت این فناوری از سرعت رشد فناوری عادی بالاتر است، چراکه مشکلاتی از جامعه را حل می‌کند.
وی با اشاره به این‌که پیش‌ازاین راه‌حل مسائل مختلف جداگانه دنبال می‌شد و امروز فناوری بلاک‌چین یک راه‌حل متمرکز برای همه آنها دارد، بیان کرد: مهم‌ترین دغدغه در همه زمینه‌ها امنیت، شفافیت و داشتن اطلاعاتی متمرکز است. بسیاری از هزینه‌های نهادها به علت نبود اطلاعات و همچنین تخلفات ناشی از شفافیت ایجاد می‌شود. مشکلی که بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده راه‌حل آن خواهد بود.دلیری با تاکید برای تلاش بر ایجاد فهم عمومی در این زمینه برای تمامی آحاد جامعه، افزود: چند مسیر در این راه پیش روی ماست، نخست این‌که بستر فعالیت بلاک‌چین را فراهم کنیم. این مهم با تلاش نهادهای دولتی رخ می‌دهد که برای آن نگرانی نداریم. چراکه همواره در تصمیم‌گیری‌های دولتی به این موضوع توجه می‌شود. به‌طوری‌که حتی به طور هفتگی موضوع دستور کار در بخش‌های تصمیم‌گیرنده دولت است.وی ادامه داد: افرادی که در این حوزه باید به فهم اهمیت بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده می‌رسیدند نیز اهمیت آن را دریافته‌اند.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی خاطرنشان کرد: باید در بخش‌های توسعه‌ای این فناوری تمرکز کرد. دنیا از بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده در چه مواردی بهره می‌برد؟ کدام برای کشور ما کاربرد دارد؟ اولویت استفاده از این فناوری در کشور چیست؟ اینها موضوعاتی است که معاونت علمی به آن توجه می‌کند.
به گفته وی، بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده یا بلاک‌چین، امروزه تنها با رمز ارزها به برخی شناسانده شده است. درحالی‌که رمزارزها تنها بخش بسیار کوچکی از این فناوری محسوب می‌شود و باید از حوزه گسترده آن در مسیر رفاه و خدمات عمومی کشور که منفعت‌رسان است، استفاده کرد.دلیری با ارائه مثالی به یک شرکت بیمه‌ای اشاره کرد که برای استفاده از بستر بلاک‌چین اعلام آمادگی کرده است. چراکه حدود ۴۰ درصد تخلفات با استفاده از این فناوری کاهش پیدا می‌کند و این درصد می‌تواند نجات یک شرکت بیمه‌ای باشد. وی تفاهمنامه میان حوزه توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و شتاب‌دهنده ققنوس را قدمی در راه شتابدهی دانست و گفت: در نظر داریم اتاق فکری شویم تا زیرساخت بستر بلاک‌چین فراهم ‌شده و نمونه اولیه آن را اجرایی کنیم. ظرفیت‌های این حوزه در کشور قابل‌توجه است. پس این شتاب‌دهنده را در مسیر مشخصی قرار می‌دهیم تا در نخستین فرصت یک نمونه در حوزه بلاک‌چین راه‌اندازی کنیم.معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اهمیت راه‌اندازی یک نمونه اولیه را برای آشنایی با مشکلات این عرصه و نیز آشنایی دست‌اندرکاران با بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده دانست و افزود: نیاز نیست حتما نمونه اولیه نسخه کاملی باشد.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *