چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸- Wednesday 22 May 2019

رییس هیات تیراندازی مازندران، دو موضوع افزایش قیمت ارز و مساله تحریم را مهم‌ترین چالش‌های این رشته ورزشی در استان برشمرد. حمید بخشی با پر‌هزینه توصیف کردن ورزش تیراندازی اظهار کرد: اغلب تجهیزات و لوازم این ورزش از خارج کشور وارد شده و قطعا در شرایط تحریم، تامین تجهیزات و قطعات با مشکل مواجه است.
وی به قیمت تپانچه و تفنگ بادی در رشته اهداف ثابت اشاره کرد و افزود: حداقل قیمت این سلاح‌ها بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون است و برای اشخاصی که قصد حضور در این ورزش را داشته و بخواهند از شرایط آماتور با تمرین به سطح حرفه‌ای برسند، تامین قطعات بسیار پرهزینه خواهد بود. وی با بیان اینکه تیراندازی ورزشی جذاب و مهیج است که نیاز به زیرساخت‌های مناسب دارد، ورزش استان را در دو دسته اهداف ثابت و اهداف پروازی، معرفی و اظهار کرد: رشته اهداف ثابت در تمام فصول سال در سالن‌های محفوظ و سر‌پوشیده با استفاده از یکسری از امکانات و لوازم نظیر‌ دستگاه‌های ثبت الکترونیک، تفنگ و تپانچه، لباس و غیره انجام می‌شود.
بخشی در خصوص رشته تیراندازی با اهداف پروازی افزود: این رشته معمولا در فصول بهار، تابستان و اوایل پاییز در فضای باز و دور از اجتماعات انسانی شکل گرفته و با وجود اینکه ورزشی پر‌سر‌و‌صدا محسوب می‌شود اما هیجانات و جذابیت‌های خاص خود را نیز دارد.
او، تعداد نهادهای حمایتی در حوزه این ورزش را اندک برشمرد و با تبیین نقش هیات‌ها و فدراسیون تاکید کرد: هیات‌های ورزشی در این رشته نقش کمک‌کننده برای ترویج و توسعه را عهده‌دار بوده و فدراسیون نیز در حوزه برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی برای استعدادهای معرفی شده از استان‌ها با استفاده از اعتبارات دولتی فعالیت می‌کند.
بخشی، یکی از چالش‌های ورزش تیراندازی را شناسایی افراد مستعد و توانمند در این رشته دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع نیازمند داشتن مجموعه‌ای از حداقل‌ها شامل امکانات و تجهیزات است. رییس هیات تیراندازی استان مازندران با ابراز تأسف از وجود برخی نقصان و کمبودها در ورزش تیراندازی استان گفت: فقدان حداقل یک مجتمع خاص تیراندازی در استان که هر دو رشته ورزشی را پوشش دهد و چالش در ساخت و تجهیز سالن‌های ورزشی تخصصی نواقصی است که در این زمینه وجود دارد.
بخشی، برگزاری نامنظم مسابقات ورزشی برای شناسایی استعدادها را نقص دیگر مجموعه تیراندازی استان معرفی کرد و افزود: هیات‌های شهرستانی بخشی از رسالت استعدادیابی را بر‌عهده داشته و باید با برگزاری مسابقات محلی استعدادها را شناسایی و به استان معرفی کنند.
او، کمبود زیرساخت‌ها، فضاهای باز برای مسابقات اهداف پروازی، سالن‌های برگزاری مسابقات و کمبود سلاح را سبب کاهش نرخ رشد این ورزش برشمرد و خاطرنشان کرد: سلاح‌های موجود در استان در مرکز متمرکز بوده و عملا شهرستان‌ها از آن بی‌بهره‌اند.
رییس هیات تیراندازی استان مازندران، عمده مشکلات این حوزه را معطوف رشته اهداف ثابت دانست و تصریح کرد: به دلیل قیمت بالای سلاح‌ها و همچنین مدیریت خرید، نگهداری و کسب مجوز در این حوزه، برگزاری مسابقات منظم با وقفه روبه‌رو است. بخشی از ممارست در حفظ محیط‌زیست و تنوع وحوش با کشاندن هیجانات ناشی از شکار به حوزه ورزش سخن گفت و تاکید کرد: رشته اهداف پروازی می‌تواند هیجانات حوزه شکار را به محوطه‌های ورزشی منتقل کرده و از این طریق به حفظ محیط‌زیست نیز کمک کند.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *