یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸-Sunday 21 April 2019

ایرنا – روزنامه نیویورک‌تایمز درگزارشی خطر افشای اطلاعات محرمانه و شخصی را مورد توجه خاص قرار داد و سرقت اسرار را برخوردار از پیامدهای مختلفی برشمرد.
این روزنامه نوشت: یک ترابایت از داده‌ها معادل یکصد میلیون صفحه یا یک هزار ساعت ویدئو را می‌توان روی یک درایو خیلی کوچک ذخیره کرد و به اشتراک گذاشت، اما سرقت اسرار، پیامدهای در پی دارد.
در همان زمان متهم شدن«راجر استون» مشاور سابق«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا به دروغگویی در مورد مجموعه افشاگری‌هایی که ریشه در اقدام هکرهای روسی داشت، گروهی از فعالان در زمینه شفاف‌سازی، مجموعه‌ای از اطلاعات افشا شده از داخل روسیه را منتشر کردند.
دسترسی به اطلاعات دو بخش دارد. بخش بهتر که آسان است شامل دسترسی به اطلاعات افراد مقتدر و موسسات مهمی است که خواستار پنهان ماندن اطلاعات شان هستند.
بخش بدتر، پیچیده‌تر و مستلزم توجهات دقیق‌تری است. در این بخش، افشاگری اغلب ناقض قوانین ضد هک یا سرقت است و حریم خصوصی افراد را زیر پا می‌گذارد. این افشاگری‌ها می‌تواند سلاحی قدرتمند، غیرقابل پیش‌بینی و غیرمنصفانه باشد. این نوع افشاگری زمینه مداخله یک کشور در امور داخلی کشوری دیگر را فراهم می‌کند.
به عبارت دیگر: هک ایمیل‌ها و اسناد حزب دموکرات آمریکا ازسوی نهاد اطلاعاتی روسیه و انتشار آن در سایت ویکی‌لیکس، ممکن است زمینه کمک یک قدرت بیگانه به انتخاب رییس‌جمهوری در آمریکا در سال ۲۰۱۶ را مهیا کرده باشد.
نیویورک‌تایمز در ادامه این گزارش به مقیاس گسترده افشای داده‌ها در سراسر جهان اشاره کرد و از عملیاتی از این دست در آفریقای جنوبی، مجارستان و سنگاپور نام برد.
تغییرات تکنولوژیک، اطلاعات را در معرض آسیب‌پذیری بیشتری برای هک قرار می‌دهد، بدان معنا که خودی‌ها دیگر تنها افرادی نیستند که قادر به افشای اطلاعات هستند.
مهم‌ترین افشاگری‌ها، آنهایی است که قدرت سیاسی را هدف قرار می‌دهد. اسناد دیپلماتیکی که در سال ۲۰۱۰ در اختیار ویکی‌لیکس قرار گرفت، بر دنیای پنهان دیپلماسی، نور افکند.
اسنادی از آژانس امنیت ملی آمریکا که «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق این نهاد در سال ۲۰۱۳ در اختیار روزنامه‌نگاران گذاشت، کاخ سفید و کنگره را برآن داشت محدودیت‌های جدیدی بر جاسوسی از آمریکایی‌ها اعمال کنند. اسناد پاناما که در سال ۲۰۱۵ در یک روزنامه آلمانی منتشر شد، منجر به تحقیقات گسترده در مورد فرار مالیاتی و پولشویی در سراسر جهان شد.
در ارتباط با این مساله می‌توان به افشای ۲۰ هزار ایمیل کمیته ملی دموکراتیک آمریکا و ۲۰ هزار صفحه دیگر از ایمیل‌های مربوط به «جان پودستا» مدیر ستاد انتخاباتی «هیلاری کلینتون» اشاره کرد که استون به دروغگویی در مورد آن متهم است. این تخلف که از حمایت روسیه در زمان برگزاری رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا برخوردار بود، ماهیت مبهم مزاحمت‌هایی از این دست را نشان می‌دهد.
برای ترامپ و حامیان وی، این ایمیل‌ها، یک بهره‌وری انتخاباتی به همراه داشت و نمایش حقایق پنهان کلینتون را توجیه می‌کرد.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *