شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 13 April 2019

فرار مالیاتی پدیده‌ای است که برخی مسوولان رقم آن را از ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان متغیر می‌دانند‌‌. رییس سازمان امور مالیاتی در آخرین اظهارنظر خود خبر از تصویب مصوبه‌ای برای مکانیزه کردن صندوق‌های فروش به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی داده است؛ اتفاقی که در انتظار تایید شورای نگهبان است‌‌.
با افزایش فشار تحریم‌های بین‌المللی و کاهش فروش نفت توجه به درآمدهای مالیاتی در جبران کسری بودجه بسیار بیشتر از گذشته شده است‌‌. علاوه بر ضعف بنگاه‌های اقتصادی برای پرداخت مالیات یکی از معضلات اصلی در مالیات‌گیری مساله «فرار مالیاتی» است‌‌.
فرار مالیاتی یکی از معضلات دولت در سال‌های گذشته بوده است که در همین باره روز گذشته (شانزدهم بهمن) وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستی از فرار ۴۰ هزار میلیارد تومانی مالیاتی خبر داد و گفت که حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص ملی معاف از مالیات هستند‌‌.
برای حل این مشکل، سازمان امور مالیاتی از مدت‌ها پیش روی طرحی به نام «مکانیزاسیون صندوق‌های فروش» کار کرده است که اخیرا رییس سازمان امور مالیاتی، از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت که این قانون در روزهای اخیر در مجلس شورای اسلامی تصویب شده اما هنوز نیاز است شورای نگهبان آن را تایید کند‌‌.
تقوی‌نژاد با بیان اینکه صندوق‌های مکانیزه فروش یک انقلاب را در عرصه شفافیت مالیاتی و اطلاعاتی در کشور به وجود می‌آورد، اظهار کرد: صندوق‌های مکانیزه فروش برای تمامی فعالان اقتصادی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که به‌صورت یک ابزار مالیاتی درمی‌آید و می‌تواند همه هزینه‌ها و فروش را در سامانه مالیاتی ثبت کند‌‌.
صندوق مکانیزه فروش (POS) یک سیستم حسابداری فروش کامپیوتری است که با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی و در مدل‌های مختلف عرضه می‌شود‌‌.
این سیستم برای ثبت و ذخیره اطلاعات خرید و فروش، هزینه‌ها و نگهداری کالاهای موجود در انبار کارخانه‌های تولیدی یا فروشگاه‌های مختلف مانند فروشگاه‌های قطعات اتومبیل، مصالح ساختمانی، تاسیسات ساختمانی و‌‌… به کار می‌رود‌‌. آنچه واضح است، اینکه اگر واقعا همه فعالان اقتصادی یا مودیان مالیاتی طبق قانون جدید، ملزم به استفاده از این سیستم‌ها شوند، سیستم مالیاتی کاملا شفاف می‌شود و دیگر نیازی به استفاده از روش‌های پلیسی برای جلوگیری از فرار مالیاتی نخواهد بود‌‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *