چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸-Wednesday 24 April 2019

«جهان صنعت»- همزمان با انتشار گزارش اختصاصی روزنامه «جهان صنعت» درباره تخلفات مطرح شده در اتاق بازرگانی بندرعباس، عصر دیروز حجت‌الاسلام محمدصادق اکبری- رییس کل دادگستری هرمزگان- ضمن تایید تشکیل پرونده برای اتاق بازرگانی بندرعباس در واردات ۱۲۶۲دستگاه خودرو در دستگاه قضایی استان گفت: «پرونده این ماجرا از سال گذشته در یکی از شعبه‌های دادسرای بندرعباس تشکیل شده و در حال تکمیل تحقیقات می‌باشیم.»
به گزارش ایرنا، بهمن‌ماه سال گذشته اخباری مبنی بر ورود ۱۲۶۲دستگاه خودرو با استفاده از کارت بازرگانی صادر شده برای یک زن خدمتکار منتشر شد. حدود یک ماه پس از انتشار این خبر، مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان ضمن تایید تراکنش مالی مشکوک با کارت بازرگانی یک زن خدمتکار در بندرعباس، هدف از واردات خودرو و هر نوع فعالیت بازرگانی با این‌گونه کارت‌های بازرگانی را فرار مالیاتی اعلام کرد.
ماجرای تخلفات مطرح شده درباره رییس اتاق بازرگانی بندرعباس از چندی قبل نقل رسانه‌ها شده است. این در حالی است که اتاق بازرگانی ایران نسبت به مسائل مطرح شده در این اتاق تا‌کنون اقدام روشنی انجام نداده است. با اینکه معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، اغلب اعضا هیات‌رییسه اتاق بازرگانی بندرعباس و همچنین دبیر مستعفی این اتاق تخلفاتی از جمله واردات ۱۲۶۲خودروی لوکس با یک کارت بازرگانی که به نام خدمتکار منزل رییس اتاق بازرگانی بندرعباس صادر شده را تایید کرده‌اند اما اتاق ایران تاکنون نسبت به بررسی مستندات ارسالی هیات‌رییسه این اتاق که حاکی از تخلفاتی از جمله به بیمه تامین اجتماعی رییس این اتاق به حساب اتاق می‌باشد، اقدامی انجام نداده است. نکته جالب توجه در این میان آن است که به تازگی معاون امور استان‌های اتاق بازرگانی ایران در گفت‌و‌گو با هرمزگان‌تی‌وی نسبت به رسانه‌ای شدن این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کرده‌: «تا صحت تخلفات یک شخص تایید نشده، نباید این موضوعات در رسانه‌های عمومی عنوان شود. اگرچه ما نمی‌گوییم اعلام تخلفات اخلاقی نیست اما تا زمانی که اثبات نشده، نباید با حیثیت یک مسلمان بازی کرد.» به گفته جواد زمانی، تا جایی که این مسائل به اتاق بازرگانی مربوط باشد، رسیدگی‌های لازم در این باره انجام می‌شود. این در حالی است که اتاق بازرگانی هیچ تعارف و رابطه دوستی خارج از مسائل قانونی با شخص و فرد خاصی ندارد‌. وی همچنین برای انجام مناظره در این خصوص اعلام آمادگی کرده است. اما سوالی که در این خصوص به ذهن متبادر می‌شود این است که چرا اتاق بازرگانی ایران با وجود هیات نظارت و از سوی دیگر کمیته انضباطی هرچه زودتر نسبت به شفاف‌سازی این موضوع اقدام خاصی انجام نمی‌دهد تا صحت ماجرا برای همه روشن شود.
زمان زیادی به انتخابات اتاق بازرگانی باقی نمانده و نگرانی اغلب اعضای اتاق و افکار عمومی استان هرمزگان این است که بررسی‌های لازم در مورد تخلفات مطرح شده در این اتاق هرچه زودتر انجام شود، در عین حال به نظر می‌رسد بهتر است معاون امور استان‌های اتاق بازرگانی به جای اعلام آمادگی برای انجام مناظره، هر چه زودتر موضوع تخلفات متعدد مطرح شده در این اتاق را مورد بررسی قرار دهد تا قانون به درستی اجرا شود. این در حالی است که به گفته برخی از اعضای اتاق بازرگانی، پروسه بررسی تخلفات شهرستان‌ها در اتاق بازرگانی ایران آیین‌نامه مشخصی ندارد و ممکن است این ماجرا برای مدتی مسکوت بماند.‌
اتاق بازرگانی از تخلف منزه نیست
همزمان با پیگیری‌های موضوع تخلفات مطرح شده در اتاق بازرگانی بندرعباس‌،‌ نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفت و گوی اختصاصی با «جهان صنعت» گفت: تخلف و فساد تنها در اتاق بازرگانی بندرعباس نیست که اتفاق افتاده بلکه ممکن است در استان‌های دیگر همچنین موضوعاتی وجود داشته باشد. چرا که بخش خصوصی و فعالان اتاق بازرگانی از انجام خطا و اشتباه منزه نیستند و ممکن است متخلفانی در این میان وجود داشته باشند، اما در این خصوص باید گفت که اتاق بازرگانی ایران نهادهای نظارتی و همچنین کمیته‌ای انضباطی را برای رسیدگی و مبارزه با تخلفات تعیین کرده که به نظر می‌رسد در حال رسیدگی این ماجرا هستند.
مجیدرضا حریری اظهار کرد: در رابطه با ماجرای اتاق بازرگانی بندرعباس مدارک و مستندات دقیقی در دست اعضای اتاق بازرگانی نیست که بخواهند در این مورد اظهار نظر کنند. بر این اساس با توجه به اینکه اطلاعات کافی در این خصوص در دست نیست، نباید در این رابطه اظهار‌نظر خاصی هم کنیم. همانطور که اگر چنین ماجرایی در تهران هم اتفاق می‌افتاد، مسوولان بندرعباس نباید بدون اطلاعات دقیق و کافی در این خصوص اظهارنظر می‌کردند.وی با بیان اینکه تخلف ممکن است در هر نهادی رخ دهد، افزود:‌ هر روز با اخبار زیادی در مورد فساد و اختلاس روبه‌رو می‌شویم که اگر بخواهیم ادعا کنیم اتاق بازرگانی از تمام این مسائل منزه است، حرف درستی نیست. با این حال بنده بر این عقیده هستم که کمیته انضباطی اتاق بازرگانی باید خیلی زود به این موضوع رسیدگی کند.
فقدان آیین‌نامه مشخص برای بررسی تخلفات!
حریری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با گذشت بیش از دو ماه از ارسال مستندات هیات‌رییسه اتاق بازرگانی بندرعباس به هیات نظارت اتاق ایران، در این خصوص واکنشی صورت نگرفته است، اظهار کرد: شرایط بررسی تخلفات در اتاق بازرگانی آیین‌نامه مشخصی ندارد که زمان خاصی را برای آن تخمین بزنیم. از این رو ممکن است حین بررسی این تخلفات اتفاقات زیادی رخ دهد که درست و غلط آن مشخص نیست و در نهایت ما از آن بی‌خبر هستیم. این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه هیات‌رییسه اتاق بازرگانی بندرعباس باید طی سال‌های اخیر فعالیت‌های رییس این اتاق را کنترل می‌کرد، افزود: اگر هیات‌رییسه اتاقی نتواند از حقوق اعضا دفاع کند و رییس را نیز تحت نظر بگیرد، به عملکرد آنها نیز انتقاد وارد است چرا که این موضوع با تاخیر زیادی گزارش شده که باید پیش از اینها در مورد آن شفاف‌سازی می‌شد.
سوءاستفاده از جایگاه
مهرداد بازرگان، نایب‌رییس اول اتاق بازرگانی بندرعباس نیز که از چندی قبل همسو با سایر اعضای هیات‌رییسه ماجرای تخلفات رییس اتاق بازرگانی بندرعباس را رسانه‌ای کرده‌اند، به خبرنگار «جهان صنعت» گفت: اعضای هیات‌رییسه این اتاق از فعالیت‌های مخفیانه رییس اطلاعی نداشتند به طوری که پس از درز اخبار به بیرون، ما به بایگانی مراجعه کردیم و از جزئیات موضوع مطلع شدیم. در حالی که پیش از آن، هیات‌رییسه با تمام انتقاداتی که در موارد گوناگون به رییس داشت، اما از ماجرای بیمه ایشان و تخلفات دیگرش آگاه نبود. این در حالی است که یکی از انتقادات جدی ما به رییس اتاق بازرگانی استان نیز این است که وی نه تنها از اعتماد هیات‌رییسه و جایگاه خود سوء‌استفاده کرده بلکه با دریافت نامه‌ای عجیب از سوی معاونت امور استان‌های اتاق، مدت‌زمان زیادی است که عرصه را برای ایفای نقش موثر هیات‌رییسه محدود کرده است‌ تا جایی که حتی اختیار خودروهای متعلق به اتاق بازرگانی این استان نیز به وی سپرده شده تا هر کاری که می‌خواهد با آنها انجام دهد.
بازرگان همچنین در واکنش به صحبت‌های زمانی، معاون امور استان‌های اتاق بازرگانی ایران افزود: با اینکه اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس توقع دارند ماجرای تخلفات هرچه زودتر از سوی اتاق ایران مورد پیگیری قرار گیرد تا صحت صحبت‌های هیات‌رییسه تایید شود اما به نظر می‌رسد مسوولان همچنان از پاسخگویی به موضوع طفره می‌روند.
به گفته این فعال سرشناس بخش خصوصی، هیات‌رییسه با اطلاع از برخی تخلفات رییس اتاق بازرگانی استان، با دقت بیشتری چک‌ها و مدارک را مورد بررسی قرار می‌دهد. از این رو ما تنها نسبت به امضای چک‌هایی که تاییدیه‌های لازم را نداشته، امتناع کرده‌ایم. وی ادامه داد: به عنوان مثال چند ماهی می‌شود که حقوق سه تا چهار میلیون تومانی پسر رییس اتاق بازرگانی بندرعباس که به عنوان مشاور عالی رییس اتاق معرفی شده بود، قطع شده است. این در حالی است که پیش از این هیات‌رییسه به رییس اتاق بازرگانی بندرعباس اعتماد داشت اما متاسفانه با وجود اینکه ما سعی کردیم به صورت انسانی با این موضوع برخورد کنیم، صباغی‌زاده تخلفات خود را نپذیرفت و حتی برخی معترضان همچون دبیر مستعفی اتاق را مورد اتهام قرار داده است.
در این خصوص یوسف‌زاده دبیر مستعفی این اتاق نیز با پذیرفتن تاخیر در اعلام تخلفات رییس این اتاق اظهار کرد: اگرچه در موارد متعدد با رییس اتاق دارای اختلاف نظرهای فراوانی بودیم اما با توجه به رابطه دوستی طولانی‌مدت خود با وی، گفتن مسائل اتفاق افتاده در اتاق را چندان اخلاقی نمی‌دانستم تا اینکه در نهایت، ایشان بنده را به دلیل اعتراض نسبت به برخی تخلفاتش مورد اتهام قرار داد. از این رو سرانجام تصمیم گرفتم در حضور رسانه‌ها لب به سخن باز و حقایق پشت پرده را فاش کنم.

واکنش رییس اتاق بازرگانی بندرعباس
متاسفانه طی روزهای اخیر در فضای مجازی و رسانه‌ای استان هرمزگان اظهارات و موضوعاتی خلاف واقع به اینجانب محمد‌امین صباغی‌زاده رییس اتاق بازرگانی بندرعباس نسبت داده شده که به منظور تنویر افکار عمومی جوابیه ذیل ارائه و اعراض می‌گردد. از آنجا که اظهارنظرهای بدون سند و مدرک و بر پایه قصد و غرض‌های سیاسی و هوچی‌گری یک سم مهلک برای اقتصاد رو به گذار ایران در شرایط سخت و حساس کنونی است و از آنجا که تلاش اینجانب همواره بر حل مسائل و موضوعات به دور از حاشیه‌ها تلاش داشته‌ام، لذا از همان ابتدا، بنای خود را بر سکوت و عدم ورود به حواشی در آستانه انتخابات اتاق بازرگانی نهادم اما متاسفانه جریانی مسموم اما پرهیاهو که خود عامل اصلی بسیاری از قانون‌شکنی‌ها و زیاده‌خواهی‌ها در اتاق بازرگانی بندرعباس بوده، سعی دارد تا با سوءاستفاده از برخی موضوعات و مسائل قابل دفاع و شفاف و کشاندن پرده ابهام بر آنها به نفع خویش بهره‌برداری جانبدارانه نماید.
۱- اساسا فرآیند عضوگیری در اتاق بازرگانی بندرعباس به طور معمول در جریان است و برای صدور کارت بازرگانی، وظیفه اتاق صرفا تشکیل پرونده و ارسال آن به اداره صمت برای صدور کارت است چرا که بر‌خلاف باور عموم، صدور کارت بازرگانی بر‌عهده اداره کل صنعت و معدن و تجارت است و اتاق تنها نقش پیشخوان را در این زمینه داراست. این که عنوان می‌شود، اتاق بازرگانی عضوگیری نکرده و یا اعضای آن کم است ناشی از نگاهی غیرواقعی است. از سال ۸۶ که تعداد اعضای اتاق ۵۵ نفر بوده، اکنون تعداد اعضای فعال اتاق بازرگانی بندرعباس به ۸۲۰ نفر رسیده و ۱۷ درصد از کل کارت‌های فعال ایران از اتاق بندرعباس هستند. در این مدت ۲۲۰۰ کارت بازرگانی نیز صادر شده که متاسفانه به دلیل شرایط سخت اقتصادی برخی از دارندگان کارت دیگر برای تمدید آن مراجعه نکرده‌اند! تعداد اعضای دیگر استان‌های کشور نیز بسیار کمتر از تعداد استان هرمزگان است و جفاگویی در این زمینه و علل آن را باید از بیان‌کنندگان چنین اظهارات کذبی جویا شد.
۲- نسبت به عدم انتصاب دبیر در اتاق بازرگانی شبهه‌هایی بیان شده که به اطلاع می‌رساند از انتهای شهریورماه ۹۷ دبیر گذشته به کار خود پایان داد و ابتدای دی‌ماه سرپرستی دبیر جدید منصوب و برای بررسی به هیات‌رییسه اتاق معرفی شده اما هیات‌رییسه از انتصاب و یا بررسی انتصاب وی طفره می‌رود! حال باید دید که مقصر اصلی در این میان کیست؟!
۳- در خصوص اظهارات خلاف واقع درباره نقش دادن فرزند بنده در پرونده واردات ۱۲۶۰ خودرو به اطلاع عموم مردم هرمزگان و فعالان اقتصادی و رسانه‌ای می‌رساند فرزند اینجانب حدود یک دهه است که دارای شرکت «ترخیص‌کاری» است که با مجوز گمرک ایران به فعالیت مشغول می‌باشد و در طی این مدت با صحت و سلامت مستمر کاری فعالیت داشته و در پرونده فوق‌الذکر تنها «ترخیص کار» ۹۵ دستگاه از خودروهایی بوده که فقط وظیفه ترخیص آنها را بر عهده داشته است. لذا همگان می‌دانند هرگونه بدهی مالیاتی و فرار مالیاتی و‌… در این پرونده اصلا ارتباطی با فرد ترخیص‌کار که متولی امور بندری و دریایی و گمرکی و اوراق فنی و‌… آن را انجام می‌داده است، نداشته و به دلیل تغییر سیستم مالیاتی کشور، مشکلاتی حقوقی در این زمینه بروز یافت که در نهایت نظر و رای مرجع قانونی رسیدگی‌کننده به موضوع ملاک نظر خواهد بود.
۴- به میان کشانیدن هویت فردی به نام (ت) و ارتباط دادن برخی موضوعات از طریق نامبرده به اینجانب و خانواده بنده بطور کلی اظهاراتی کذب است. بنده هیچ وقت خدمتکاری در منزل نداشته‌ و ندارم و آدرس ثبت شده در کارت بازرگانی خانم (ت) اساسا نه در محل کار همسر بنده بلکه در یک مجتمع تجاری است که محل کار ده‌ها واحد اداری و تجاری از جمله برخی فعالان اقتصادی در آن قرار دارد! همچنین هیچ نسبت مالی و اقتصادی میان خانواده بنده و خانم (ت) وجود نداشته و ندارد. باید برای صاحبان چنین اظهاراتی حقیقتا تاسف خورد! و آن را مصداق افترا دانست که بدون شک مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.
۵- در مورد سه دستگاه خودرویی که در مورد آنها جوسازی صورت گرفته ضروری است به اطلاع برسانم هر سه دستگاه خودرو متعلق به اتاق بازرگانی ایران است که به طور مستقیم با هزینه آن اتاق خریداری و در اختیار اتاق بندرعباس قرار گرفته است و هم‌اکنون موجود می‌باشند. یک دستگاه خودروی لکسوس تشریفات که مختص برنامه‌های ویژه و سفرهای مقامات و میهمانان خارجی اتاق است که در همه استان‌ها صرفا برای این منظور خریداری و اختصاص یافته که ما نیز این خودرو را در پارکینگ قرار داده‌ایم و در موارد خاص از آن استفاده می‌کنیم. یک دستگاه خودروی ال‌نود برای امور جاری اتاق مورد استفاده قرار می‌گیرد که اغلب اوقات در مقابل اتاق بازرگانی پارک است و یک دستگاه خودروی تویوتا کمری ۲۰۱۲ نیز با تفویض اختیارات اتاق ایران به بنده، در اختیار رییس اتاق قرار دارد که اموری نظیر سفر به شهرستان‌ها و حضور در جلسات و‌… با آن صورت می‌گیرد. نسبت دادن اظهارات بی‌پایه و اساس و جوسازی‌های موهوم در این زمینه فاقد وجاهت است! برخی که به دنبال استفاده شخصی خودروی تشریفات بودند و امکان آن را نیافتند اکنون موضوع را وارونه جلوه می‌دهند!
۶- لازم به توضیح است که هر ساله اتاق ایران با دقت و ظرافت خاصی با استفاده از یک شرکت حسابرسی خبره، کار بررسی وضعیت مالی و هزینه‌کردها و‌… را در یکایک اتاق‌های بازرگانی استان‌ها انجام و هر ساله نیز حسابرسی مدونی از اتاق بازرگانی بندرعباس به عمل آمده و صحت بررسی‌ها در این زمینه در هر سال موجود است. علاوه بر این هرگونه هزینه‌کرد در تمامی اتاق‌ها با اطلاع خزانه‌دار یا یکی از اعضای هیات‌رییسه صورت می‌پذیرد. کلی‌گویی و موهوم‌نمایی تخلفات جفای بزرگی است که سبب حاشیه‌سازی برای اتاق بازرگانی بندرعباس خواهد شد و تبعات آن را بعدها در کارکرد اتاق باید جست‌وجو کرد.در پایان بیان می‌دارد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس به مدد همراهی‌های اعضا و تلاش‌های هیات نمایندگان و مساعدت مسوولان استانی و ملی به جایگاه کم‌نظیری در اقتصاد کشور دست یافته و افق بسیار روشنی پیش‌روی آن قرار دارد. قرار گرفتن اینجانب به نمایندگی از اتاق بازرگانی بندرعباس به عنوان ناب رییس اول اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات، نایب رییسی اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان و همچنین عضویت یکی از فعالان اقتصادی جوان استان در ترکیب هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر و ایفای نقش کلیدی اتاق بازرگانی بندرعباس در معادلات و مراودات تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه میزبانی بیش از ۸۰ هیات داخلی و خارجی و پذیرش و اعزام ده‌ها هیات تجاری به کشورهای مختلف در چهار سال اخیر و حضور مستمر در معادلات اقتصادی بین‌المللی و دفاع از نقش استان‌مان در این معادلات گواهی بر نقش مهم هرمزگان و بندرعباس در این عرصه است که ما نیز در اتاق بازرگانی در تلاش برای حفظ و ارتقای آن هستیم.در آینده‌ای نزدیک جزئیات هرچه بیشتری از دلایل و علل بروز رفتارهای مخرب فعلی را با شما بازگو خواهم کرد و حق پیگرد قانونی اتهامات مطرح شده را برای صیانت از حریم اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی استان محفوظ می‌داریم.
محمد‌امین صباغی‌زاده

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *