دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸-Monday 15 April 2019

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: طبق توافق انجام شده با عراق، صادرکنندگان ایرانی می‌توانند از طریق بانک‌های عراقی فعالیت کنند و بانک‌های ایرانی نیز می‌توانند در بانک‌های عراقی حساب دیناری داشته باشند‌‌. همچنین قرار است بانک مرکزی ایران حساب‌های یورویی و دیناری داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب‌ها انجام شود‌‌.
عبدالناصر همتی در دیدار با روسای بانک‌ها، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق گفت: آمریکا در دو مرحله سخت‌ترین تحریم‌ها را برای ایران به اجرا درآورد و درصدد بود با تضعیف پول ملی، هرج و مرج در ایران را به وجود آورد اما با همت مسوولان نظام و مردم ایران، توانستیم تورم را کنترل و ثبات را در امور اقتصادی حاکم کنیم‌‌.
رییس شورای پول و اعتبار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات انجام شده با رییس کل بانک مرکزی عراق گفت: نکته بعدی، روابط ایران با کشور دوست و برادر عراق است‌‌. در این راستا دیروز و امروز توافق‌های خوبی با رییس کل بانک مرکزی عراق داشتیم و معتقدیم روابط بانکی کلید توسعه روابط اقتصادی دو طرف است‌‌.
وی تاکید کرد: اراده بزرگی در توسعه روابط دوطرفه در مسوولان عراقی دیدم؛ ضمن آنکه نخست‌وزیر عراق، حمایت قاطعی از مذاکرات دوجانبه و توافق‌های انجام شده داشت‌‌.
برقراری حساب‌های دیناری برای شرکت‌های عراقی و بانک‌های ایرانی
همتی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی گفت: طبق توافق انجام شده، قرار است بانک مرکزی ایران حساب‌های یورویی و دیناری داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب‌ها انجام شود‌‌.
رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون بزرگ‌ترین شریک ما عراق است، افزود: صادرکنندگان ایرانی بر اساس توافق‌های انجام شده باید بتوانند از طریق بانک‌های عراقی فعالیت کنند و در همین راستا نیز بانک‌های ایرانی می‌توانند در بانک‌های عراقی حساب دیناری داشته باشند؛ بنابراین با این توافق‌ها و موافقت نخست‌وزیر عراق، روابط بانکی ایران و عراق بسیار قوی‌تر خواهد شد و گسترش روابط تجاری بین دو کشور بر این پایه شکل خواهد گرفت‌‌.
وی افزود: شرکت‌های عراقی هم می‌توانند در بانک‌های ایرانی حساب افتتاح کنند و مبادلات خود را با دینار انجام دهند‌‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *