چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸-Wednesday 24 April 2019

وسواس از آن دسته کلماتی است که مردم معمولا برای توصیف افرادی استفاده می‌کنند که چیزهای بسیار تمیز یا نحوه تهیه تمیز را دوست دارند. اما اگر دارای وضعیتی واقعی یعنی اختلال وسواس اجباری باشید، نحوه تاثیرگذاری آن روی زندگی‌تان کاملا واقعی خواهد بود.
وسواس معمولا به یکباره اتفاق نمی‌افتد. علائم از موارد کوچک آغاز‌، سپس تبدیل به یک رفتار عادی می‌‌شوند. این علائم می‌‌توانند به واسطه یک بحران شخصی، تهمت یا یک مورد منفی مانند مرگ عزیزتان تاثیر زیادی روی شما بگذارند. احتمال بروز این وضعیت در حالتی که یکی از اعضای خانواده مبتلا به وسواس یا سایر اختلالات سلامت روانی مانند افسردگی یا اضطراب باشند، بیشتر می‌‌شود.
به گزارش وب‌سایت فارس‌ایندکس، وسواس یک تفکر غیرقابل کنترل یا ترس است که سبب استرس می‌‌شود. اجبار، عمل یا حرکتی است که فرد مکررا انجام می‌‌دهد. اجبار تا حدی سبب آسودگی می‌‌شود، اما زمان آن کوتاه است. وسواس‌ها معمولا دارای یک موضوع هستند، مانند موارد زیر: ترس از جرم و کثیفی که علائم آن ممکن است از لمس چیزهایی که دیگران لمس کرده‌اند واهمه داشته باشید، مانند دستگیره در، یا نمی‌خواهید کسی را بغل کنید یا با دیگران دست دهید.
نیاز شدید به نظم. علائم: وقتی اشیا‌ جای خود نباشند، احساس استرس می‌‌کنید. ترک کردن خانه قبل از قرار دادن هر چیزی سر جای خود، برایتان بسیار دشوار است.
ترس از آسیب رساندن به خود یا دیگران. علائم: وقتی در حال فکر کردن درباره یک موضوع کاملا متفاوت هستید، افکاری راجع به آسیب رساندن به خود یا دیگران دارید.
شک یا ترس شدید در انجام یک کار اشتباه. علائم: شما نیاز مکرر به تشویق یا تضمین دیگران درباره کاری دارید که در حال انجامش هستید.
ترس از خجالت. علائم: از به زبان آوردن کلمات نامناسب در جمع یا رفتار نامناسب در موقعیت‌های اجتماعی می‌‌ترسید.
ترس از افکار شیطانی و خصمانه، مانند ایده‌های منحرف درباره رابطه جنسی یا دین. علائم: شما سناریوهای جنسی مشکل‌دار یا نادرست را تصور می‌‌کنید. همچنین وسواس عملی دارای علائم و موضوعات رایجی هستند. مثل، شستن و تمیز کردن که علائم آن این گونه است: شما مداوم دست‌هایتان را می‌شویید یا حمام کرده و دوش می‌‌گیرید.
بررسی کردن. علائم: در زمان ترک خانه مکررا به بررسی خاموش بودن تجهیزات برقی خانه یا قفل بودن درها می‌‌پردازید.
شمارش. علائم: اعداد را با یک الگوی مشخص با صدای بلند یا نزد خود تکرار می‌‌کنید.
نظم. علائم: احساس می‌کنید که باید غذاهای خاصی را طی یک نظم مشخص میل کنید. لباس‌ها و لوازم آشپزخانه را به گونه خاصی می‌‌چینید.
روتین. علائم: قبل از خروج از خانه، شما چیزهایی را می‌‌گویید یا مجموعه‌ای از کارها را طبق یک روش خاص انجام می‌‌دهید.
جمع‌آوری یا احتکار. علائم: خانه شما مملو از اشیایی است که استفاده نمی‌کنید یا نیازی به آنها ندارید‌ و نمی‌توانید جلوی خود را در خرید بگیرید.
لازم به ذکر است در صورتی که فکر می‌‌کنید مبتلا به وسواس هستید، با یک پزشک یا روانپزشک مشورت کنید.
روند تشخیص به این شکل خواهد بود: آزمایش جسمی برای مشاهده اینکه آیا علائم مربوط به وضعیت سلامتی هستند یا خیر. آزمایش خون برای بررسی مقدار خون، نحوه کارکرد تیروئید و وجود سایر داروها یا الکل در سیستم بدنی شما. تست روانی یا ارزیابی احساسات، ترس‌ها، وسواس‌ها، اجبارها و کارهایتان. گاهی اوقات افراد دچار خرافات و تشریفات می‌‌شوند، یا می‌‌ترسند که قبل از ترک خانه برای کار یا تعطیلات، شاید در را قفل نکرده باشند یا اجاق گاز روشن مانده باشد. اگر می‌‌توانید این افکار را کنترل کرده یا به صورت منطقی راجع به آنها فکر کنید، پس این احتمالا وسواس نیست. اگر قادر به کنترل آنها نیستید و یا این مسائل روزانه حداقل یک ساعت از وقت شما را گرفته و سبب ایجاد مشکلاتی در زندگیتان می‌‌شود، نشانه آن است که زمان کمک گرفتن فرارسیده است.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *