چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸- Wednesday 22 May 2019

روز هفتم جشنواره فیلم فجر با واکنش‌های متفاوت به یک فیلم سیاسی‌، جلب نظر مخاطبان از تنها فیلم دفاع مقدسی جشنواره و یک کمدی غیرجذاب در سینمای رسانه‌ها تمام شد.
سه‌شنبه ۱۶ آذرماه جشنواره فیلم فجر کم‌کم در مسیر سراشیبی قرار گرفت و با نمایش ۲۸ فیلم در کاخ جشنواره به روزهای پایانی این رویداد نزدیک می‌شویم.
در این روز در پردیس ملت به عنوان سینمای اهالی رسانه و منتقد برخلاف روز گذشته که بیشتر فیلم‌هایی ضعیف به نمایش درآمد دو فیلم داستانی متفاوت پخش شد که رضایت نسبی را از نگاه تماشاگرانش به همراه داشت و علاوه بر اشاره به آنها، برخی حاشیه‌های روز هفتم نیز مرور می‌شوند.
با حذف فیلم «قصر شیرین» رضا میرکریمی از گردونه رقابت در بهترین فیلم مردمی، تعداد فیلم‌های باقیمانده به ۷ فیلم رسید که شامل «ماجرای نیمروز ۲»، «متری شش و نیم»، «جاندار»، «غلامرضا تختی»، «شبی که ماه کامل شد»، «۲۳ نفر» و «سرخ‌پوست» می‌شود.
یکی از سیاسی‌ترین فیلم‌های چند سال گذشته سینما در روز هفتم جشنواره با نام «دیدن این فیلم جرم است» به نمایش در آمد که به گفته کارگردان، نام این فیلم از دیالوگی در فیلمنامه وام گرفته شده بود اما سکانس مربوط به دلیل مشکلات فنی حذف شد. البته به جز این بخش، طبق گفته دستیار کارگردان فیلم، نیروی‌ انتظامی هم یک مورد سانسور به فیلم وارد کرده تا اجازه نمایش آن را بدهد. این فیلم به تقابل نیروهای بسیج و امنیتی در پی یک حادثه می‌پردازد که یکی خواهان اجرای قانون است و دیگری صرفا به دنبال راهی برای حفظ اعتبار و آبروی نظام و آب در آسیاب دشمن نریختن. سازندگان این اثر و به ویژه کارگردانش تاکید داشتند این فیلم یک اثر سفارشی نبوده و از سوی هیچ نهادی به جز حوزه هنری حمایت نشده است.
تنها فیلم دفاع مقدسی جشنواره فیلم فجر هم در پردیس سینمایی ملت به نمایش درآمد، فیلم ۲۳ نفر با بازی ۲۳ نوجوان با گویش‌ها و لهجه‌های مختلف تصاویری را از زمان اسارت برخی رزمندگان و نیز ۲۳ نوجوان یادآوری کرد.
در نشست خبری این فیلم که بیش از ۲۰ آزاده زمان جنگ هم آمده بودند، نوجوانانی که در آن نقش‌هایی را بازی کرده بودند، حضور داشتند و تشویق عوامل از سوی حدود ۲۰ پسر نوجوان حال و هوای متفاوتی را به جلسه پرسش و پاسخ فیلم ۲۳ روز داده بود. حضور این جمع زیاد بازیگر، عکاسان را هم بر آن داشت تا به شکل ویژه‌تری از آنها عکاسی کنند.
آخرین فیلمی که در پردیس سینمایی ملت به نمایش درآمد و حضور آن در جشنواره فیلم فجر آن هم در شرایطی که پیش از این سینماگران از اکران فیلم‌های کمدی با کیفیت پایین انتقاد کرده‌اند، قابل تأمل و عجیب بود و برخی بر این باور بودند اثر پیشین کارگردان یعنی خرگوش ارزشمندتر بوده است. همچنین نشست پرسش و پاسخ این فیلم در مدت‌زمان کوتاهی نسبت به دیگر نشست‌ها به پایان رسید.
کاتالوگ سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پس از آنکه نیمی از جشنواره به پایان رسیده، سرانجام منتشر شد و در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.
یکی از خبرهای حاشیه‌ای روز هفتم جشنواره به پولاد کیمیایی مربوط می‌شود چرا که او روز گذشته با انتشار پیامی از سینمای ایران خداحافظی و اعلام کرد قصد مهاجرت از کشور را دارد و به همین دلیل شاید تا مدتی نتواند در سینما فعالیت کند اما یک روز پس از انتشار این پیام و به خاطر پیام‌هایی که از سوی علاقه‌مندانش دریافت کرد، از تصمیم خود منصرف شد و گفت کجا برود از اینجا بهتر؟! به نظر می‌رسد این واکنش سریع و احساساتی پولاد کیمیایی بیشتر ناشی از نقدها و بازخوردهایی بوده باشد که برای اولین فیلم سینمایی‌اش در جشنواره فجر به راه افتاد.
باهنر‌ نایب رییس سابق مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از جمله مهمانان این روز جشنواره بودند.
در روز ششم جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت، انیمیشن «بنیامین»، فیلم‌های سینمایی «یلدا»، «جمشیدیه» و «مردی بدون سایه» برای اهالی رسانه اکران شد. محوریت این سه فیلم، قتل و خشونت بود که به نظر اهالی رسانه هر سه اثر، پرداخت کیفی رضایت‌بخشی نداشتند و همین مساله باعث شد یکی از روزهای پرحاشیه و البته ضعیف جشنواره رقم بخورد و اعتراض و انتقاد اهالی رسانه و منقدان را در پی ‌داشته باشد.
۶ فیلم منتخب آرای مردمی
۶ فیلم برتر آرای مردمی سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد
در پنجمین روز از اعلام نتایج آرای مردمی سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر، شش فیلم برتر به انتخاب مخاطبان بدون اولویت معرفی شدند.
بر این اساس «ماجرای نیمروز: رد خون» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، «متری شش‌ونیم» ساخته سعید روستایی، «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی، «شبی که ماه کامل شد» از نرگس آبیار، «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی و «بیست‌و سه نفر» ساخته مهدی جعفری، شش فیلمی هستند که تاکنون بیشترین آرای مردمی را به خود اختصاص داده‌اند.
سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۱۰ تا ۲۲ بهمن برگزار می‌شود.
«جان‌دار» به کارگردانی مشترک حسین امیری‌دوماری و پدرام پورامیری، فیلمی است که نسبت به فهرست قبلی آرامی مردمی فعلا از جدول خارج شده است.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *