یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸-Sunday 14 April 2019
  • بهمن ۱۷, ۱۳۹۷
  • ۰
شناسه مطلب: 10603


در بر همان پاشنه می‌چرخد

مسعود سلیمی
سخنرانی سالانه روسای‌جمهور آمریکا در کنگره، به عنوان یک سنت سیاسی و به عبارتی عملکرد کاخ سفید و تعیین و تشریح برنامه‌های آینده کاخ سفید در قالب یک گزارش به مردم ارائه می‌شود‌.
دونالد ترامپ هم دیروز دومین گزارش سالانه خود را در شرایطی عرضه کرد که نه تنها با اکثریت دموکرات کنگره بر سر مسائل داخلی و خارجی، به ویژه در ارتباط با بودجه، دیوارکشی در مرز مکزیک و همچنین سیاست خاورمیانه‌ای اختلاف دارد، بلکه با گروهی از دانه‌درشت‌های جمهوریخواه نیز سر سازگاری ندارد‌.
سخنرانی سالانه ترامپ، طبق روال معمول، سرفصل تمام مسائل داخلی و خارجی آمریکا را دربر می‌گرفت که ترامپ در تمام موارد، از عملکرد خود راضی بود و به طور خاص در خاورمیانه، تصمیم‌های ضد و نقیض رییس‌جمهور آمریکا، معادلات جهان و منطقه‌ای را در هم ریخته است‌.
از همین رهگذر است که تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه و افغانستان، پیش از آنکه از حرف عمل درآید، پیامد نگران‌کننده امنیتی و ژئوپلیتیکی خود را نزد هم‌پیمانان منطقه‌ای خود گذاشت که با وجود تلاش کاخ سفید برای تعدیل این تصمیم و حتی مخالفت کنگره، تحرکات سیاسی و امنیتی پنهان و آشکاری را در خاورمیانه در پی داشته است‌.
ترامپ در این سخنان بر تلاش برای عادی‌سازی رابطه با کره شمالی با توجه به دیدار چند هفته آینده رهبران دو کشور، همچنین بر شرایط کنونی ونزوئلا، تاکید بسیار داشت، ضمن اینکه در رابطه با ایران هم مانند دو سال گذشته، به تندروی‌های معمول خود، چند بار اشاره کرد‌.
رییس‌جمهور آمریکا اگرچه از نظر شکل و رفتار، سعی داشت خود را به عنوان یک متحد‌کننده و فراحزبی نشان دهد، اما از نظر محتوایی، در سخنرانی خود بیش از هر زمانی، بر اختلافات و فاصله کاخ سفید با کنگره اصرار می‌ورزید‌.
از منظر داخلی، اما عملکرد دو ساله زمامداری ترامپ نشان می‌دهد که در حوزه اقتصادی، اگرچه با توجه به دستاوردهای هشت ساله دوره اوباما، شرایط قابل قبولی وجود دارد، اما به باور کارشناسان، پیامد سیاست مهاجرتی کاخ سفید و همچنین جنگ تجاری که با چین به راه انداخته که پیامد کوتاه‌مدت آن به طور خاص نزد غول فناوری‌های آمریکا دیده می‌شود، اقتصاد آمریکا با خطر کاهش رشد و به تبع آن کارآفرینی رو‌به‌رو خواهد شد‌.
سخنرانی ترامپ اگرچه در راستای یک سنت سیاسی ایراد شد، اما به خودی خود بر این واقعیت صحه گذاشت که در طول دو سال مانده تا پایان دوره نخست ریاست‌جمهوری‌اش، کاخ سفید بر محور مشخصه‌های روانی و رفتاری و تصمیم‌های لحظه‌ای و شخصی او اداره می‌شود که به تبع آن خبر خوشی برای رفع و رجوع چالش‌های جهان نخواهد بود‌.
[email protected]

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *