شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 20 April 2019

پیش‌بینی می‌شود افزایش سالیانه مصرف جهانی نفت در سال‌های پیش‌رو به شدت کاهش یابد و تا سال ۲۰۳۰ رشد تقاضا با توجه به اینکه پیک مصرف ثابت خواهد شد، به زیر صفر خواهد رسید‌. مهم‌ترین عامل این کاهش تقاضا، گسترش خودروهای الکتریکی است‌.

برمبنای گزارش‌های منتشر شده از سوی بانک مرکزی آمریکا، رشد تقاضای نفت تا سال ۲۰۳۰ به اوج می‌رسد و پس از آن کاهش می‌یابد‌. تا یک دهه دیگر تقاضای نفت افزایش می‌یابد، هرچند که این افزایش تقاضا کندتر و کندتر خواهد شد‌.

طبق این گزارش که اویل پرایس آن را منتشر کرده است، افزایش سالیانه مصرف جهانی نفت در سال‌های پیش رو به شدت کاهش می‌یابد‌. تا سال ۲۰۲۴، رشد تقاضای نفت به نصف کاهش یافته و تنها به ۶/۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید‌.

اما تا سال ۲۰۳۰ رشد تقاضا با توجه به اینکه پیک مصرف ثابت خواهد شد، به زیر صفر خواهد رسید‌. مهم‌ترین عاملی که باعث این کاهش تقاضاست، گسترش خودروهای الکتریکی است‌.

یک عدم قطعیتی که در این کاهش تقاضا مطرح است، مساله گسترش خودروهای الکتریکی است که تولید آنها بر نیمی از فلزات کلیدی متمرکز است‌.  برای مثال لیتیم و کبالت که در چند کشور محدود آفریقا و آمریکای لاتین تولید می‌شوند با افزایش تولید این خودروها با افزایش استخراج مواجه خواهند شد زیرا توجه جهان بر استخراج این فلزات متمرکز خواهد شد که مساله مهمی است‌. به عقیده تحلیلگران جایگزین‌های دیگری نیز برای کبالت وجود دارد، اما تنها فشار روی مواد دیگر را افزایش خواهد داد‌. برای مثال می‌توان در طول دو دهه نیکل را جایگزین کبالت کرد، اما این افزایش تقاضا بر نیکل منجر به فشار بر عرضه خواهد شد درصورتی که برنامه‌های گسترش استخراج این فلزات محدود است‌.

از عوامل دیگری که نامطمئنی بر کاهش تقاضای نفت را دامن می‌زند، رکود اقتصادی در سال‌های آینده است‌. رشد اقتصادی آهسته‌تر باعث کاهش تقاضای نفت و در نتیجه کاهش قیمت خواهد شد که این اتفاق باعث می‌شود مصرف‌کننده‌های نفت همچنان پابرجا بمانند‌.

مساله دیگر، رشد خودروهای الکتریکی است که خود منجر به افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت‌ها خواهد شد‌.

البته سیاست‌های موجود می‌تواند بر تقاضای هر دو اثرگذار باشد‌. برای مثال ایالات متحده به تعهدات اقلیمی پایبند نیست و با توجه به استانداردهای بهره‌وری سوخت و کاهش محدودیت گوگرد در حمل‌ونقل باعث کاهش خرید خودروهای الکتریکی خواهد شد، هرچند این عدم تعهد می‌تواند در دولت‌های بعدی تغییر کند و با تغییر سیاست‌های تغییر اقلیمی مصرف خودروهای الکتریکی را افزایش خواهد داد‌.

حتی با وجود تغییرات در تقاضای نفت، باز هم تغییرات متعددی رخ خواهد داد‌. تقاضای خرید نفت در چهار سال گذشته به دلیل کاهش قیمت در کشورهای توسعه‌یافته افزایش یافته است‌. از طرفی تقاضای خرید خودروهای الکتریکی نیز افزایش یافته است‌.

در هر صورت به نظر می‌رسد، رشد تقاضای نفت تا سال ۲۰۳۰ کمی بیش از پیک تقاضا در زمان حال است‌. به گفته بوف مال جهان در حال تجربه بزرگ‌ترین تغییر ساختاری در رشد تقاضا از زمان انتشار ماشین در اوایل دهه ۱۹۰۰ است‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *