جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸-Friday 19 April 2019

گروه فناوری – هفته جاری نیز فناوری اطلاعات شاهد تغییر و تحولات بسیاری بود. نرم‌افزارها در حال به‌روزرسانی هستند و برخی از تولیدکنندگان موبایل‌های هوشمند در حال ورشکستگی. یکی از این شرکت‌ها ال‌جی است که ضررهای هنگفتی را در حوزه موبایل‌های هوشمند متحمل شده است. شرکت اپل نیز شاهد کاهش شدید فروش آیفون بوده است، به طوری که بسیاری از فعالان و تحلیلگران اقتصادی به این شرکت راهکارهایی را پیشنهاد داده‌اند؛ راهکارهایی مانند خریداری نتفلیکس، به نظر می‌رسد دیگر امیدی به افزایش فروش آیفون نیست. هوآوی نیز با اینکه فروش خوبی داشته و در زمینه موبایل‌های هوشمند طرفداران بسیاری پیدا کرده اما با خطر تحریم از سوی کشورهای اروپایی مواجه است و آلمان نیز برای عدم تحریم این شرکت شرط و شروط‌هایی گذاشته است. به هر روی غول‌های بزرگ فناوری در معرض ورشکستگی هستند. از سوی‌ دیگر هر روز شاهد رونمایی از اختراعات و اکتشافات نوین بر اساس دانش فناوری و نانو هستیم. این هفته فیس‌بوک ۱۵ ساله شد و بسیاری از رسانه‌ها به این امر پرداختند که مارک زاکر‌برگ، مدیرعامل فیس‌بوک چه راه طول و درازی را برای موفقیت طی کرده است و اگرچه در ایران دیگر طرفدار چندانی ندارد اما همچنان در دنیا مخاطبان خود را داراست.
ابداع قرص هوشمند
دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) موفق به ابداع یک قرص هوشمند شده‌اند که می‌تواند تا یک ماه در معده بماند تا بیماری‌های گوارشی را ردیابی کند.
به گزارش تک‌تایمز، مهندسان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک قرص هوشمند ژله‌ای ساخته‌اند که تا ۳۰ روز در معده می‌ماند.
این قرص به محض رسیدن به معده به سرعت به اندازه یک توپ پینگ‌پنگ باد می‌شود و توانایی نظارت بر درجه حرارت دستگاه گوارش را دارد.
تیم سازنده این قرص می‌گوید که این دستگاه می‌تواند زخم معده، سرطان‌های دستگاه گوارش و سایر بیماری‌های گوارشی را در طولانی‌مدت ردیابی کند.
این قرص مجهز به یک حسگر است که می‌تواند به راحتی از دستگاه گوارش عبور کند و فرد فقط نیاز به نوشیدن یک محلول کلسیم برای بازگرداندن قرص به اندازه اصلی خود دارد.
این قرص با استفاده از دو نوع هیدروژل ساخته شده است که مشابه ژله خوراکی است. ترکیبی از پلیمرها و آب باعث می‌شود این قرص به اسیدیته طبیعی محیط معده مقاوم شود و در عین حال توانایی تغییر اندازه خود را حفظ کند.
عمر این قرص هوشمند بیش از انتظار و حداقل دو برابر حسگرهای بلعیدنی فعلی است. از آنجا که این قرص از هیدروژل ساخته شده است، در مقایسه با نمونه‌های قبلی که از پلاستیک یا فلز ساخته شده‌اند نرم‌تر و سازگارتر است.
طراحی این قرص هوشمند با الهام از ماهی بادکنکی انجام شده است که هنگامی که احساس خطر می‌کند به سرعت در زمان خیلی کوتاهی خود را پر از آب می‌کند.
نویسندگان این مطالعه می‌گو‌یند‌ هیدروژل‌ها با سازگاری مکانیکی و زیستی خوب خود فرصت‌های جدیدی را برای تعاملات انسان و روبات فراهم می‌کنند. آزمایشات حیوانی بزرگ حاکی از عملکرد استثنایی این هیدروژل قابل جذب برای ماندگاری طولانی در معده و نظارت فیزیولوژیکی است.
راهکارهای اپل برای جبران خسارت
تحلیلگر ارشد شرکت جی‌پی‌مورگان برآورد کرده است که اپل باید برای نجات خود شرکت نتفلیکس را خریداری کند.
شرکت جی‌پی مورگان که یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌های خدمات مالی و بانکداری در ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود، به تازگی در توصیه‌ای جالب اعلام کرده است که اپل باید برای نجات خود نتفلیکس به‌عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم پخش آنلاین فیلم و سریال را خریداری کند و این معامله دست کم ۱۸۹ میلیارد دلار هزینه در‌بر خواهد داشت.
بر اساس گزارش وب‌سایتCNBC ، سامیک چاترجیف‌، یکی از تحلیلگران ارشد جی‌پی‌مورگان معتقد است اپل باید برای آنکه بتواند رهبری بازارهای جهانی محتوای آنلاین را در دست بگیرد، سهام نتفلیکس را خریداری کند.
نتفلیکس هم‌اکنون بزرگ‌ترین پلتفرم سرگرمی و تولید محتوای آنلاین در جهان است که طبق نظر تحلیلگر جی‌پی مورگان، باید توسط اپل خریداری شود. این معامله حدود ۱۸۹ میلیارد دلار تخمین زده شده است که به گفته وی، اپل باید برای در دست گرفتن محتوای آنلاین آن را خریداری و تصاحب کند.
کارشناسان و تحلیلگران بسیاری نیز گفته‌های تحلیلگر جی‌پی مورگان را تایید کرده و بر این باورند که اپل می‌تواند به بزرگ‌ترین غول تکنولوژی محتوای آنلاین در جهان تبدیل شود و باید در این راستا استراتژی‌های خوبی را در پیش ‌گیرد تا صنعت استریم‌آنلاین را در اختیار ‌گیرد.
با اینکه اپل نیز در این صنعت موفقیت‌های چشمگیری داشته است، اما نمی‌توان گفت که بزرگ‌ترین و موفق‌ترین شرکت در این حوزه به شمار می‌رود بنابراین باید به دورنمای بزرگ‌تر و بهتری برای رهبری بر صنعت استریم در جهان بنگرد و به افق‌های دورتری بیندیشد تا بتواند به دستاوردهای و موفقیت‌های بیشتری دست یابد.به گفته وی، هم‌اکنون زمان خوبی برای خریداری سهام نتفلیکس و تصاحب آن به شمار می‌رود چراکه با توجه به تشدید و افزایش اعتراضات خیل عظیمی از مشترکان این سرویس در خصوص افزایش قیمت برخی از سرویس‌ها و خدمات نتفلیکس برای تماشای آنلاین فیلم و سریال، هم‌اکنون زمان خوبی برای اپل است تا بتواند نتفلیکس را تصاحب کند و مالکیت آن را در اختیار بگیرد.
اپل تسلیم فرانسه شد
اپل و فرانسه بر سر مسائل مختلفی با هم کشمکش دارند و حالا اپل در برابر درخواست این کشور برای پرداخت مبلغی هنگفت به عنوان مالیات معوقه تسلیم شده است.
این کمپانی با انتشار بیانیه‌ای تصمیم خود را برای پرداخت مالیات تایید کرده اما به مبلغ آن اشاره‌ای نکرده، با این حال رسانه‌های فرانسوی آن را نیم میلیارد یورو (۵۷۱ میلیون دلار) عنوان کرده‌اند. این شرکت در بیانیه خود سعی کرده مساله را عادی جلوه دهد: اپل به عنوان یک کمپانی بین‌المللی مرتبا توسط نهاد‌‌های مالی ذی‌صلاح مورد حسابرسی قرار می‌گیرد. مدیران مالیاتی فرانسوی هم اخیرا حساب‌ها و اسناد چند سال گذشته در فرانسه را مورد حسابرسی قرار داده‌اند. کوپرتینویی‌ها در حالی این ادعا را مطرح کرده‌اند که به باور برخی کارشناسان با استفاده از گریزگاه‌های مالی از پرداخت مالیات شانه خالی کرده و سهم شرکت‌های اروپایی از بازار را به چنگ آورده‌اند.
دولت‌های بزرگ اروپایی نظیر آلمان و فرانسه از مدتی قبل با وضع قوانین سفت و سخت به دنبال بستن راه‌های فرار مالیاتی بوده‌اند. ‌برونو لومیر‌ وزیر اقتصاد فرانسه در جریان شکایت از اپل و گوگل به اتهام سوءاستفاده از توسعه‌دهندگان تاکید کرد که در سال ۲۰۱۹ کمپانی‌های بزرگ باید خود را برای پرداخت عادلانه مالیات آماده کنند.
دولت ماکرون تنها نهادی نیست که اپل را به فرار مالیاتی متهم کرده و گروهی فرانسوی به نام Attac نیز تظاهراتی را در فروشگاه‌های این شرکت برپا کردند اما شکایت اپل از آنها راه به جایی نبرد.
پاریس سال گذشته گوگل را به اتهام ۷/۱ میلیارد دلار فرار مالیاتی به دادگاه کشاند و از ارائه هرگونه تخفیف نیز سر باز زد. فرانسوی‌ها همچنین به بهانه کند شدن عمدی آیفون‌های قدیمی به دلیل ضعف باتری، به دنبال اخذ جریمه‌ای هنگفت از اپل بودند.
آلمان برای هوآوی شرط گذاشت!
آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان برای ادامه فعالیت شرکت چینی هوآوی در این کشور شروطی مبنی بر اطمینان از عدم همکاری این شرکت با دولت چین تعیین کرد.
هوآوی که بزرگ‌ترین تولیدکننده و توسعه‌دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه‌کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و بسیاری از کشورهای هم‌پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها اعم از آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی استفاده از محصولات هوآوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تاثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی کاربران، ممنوع اعلام کرده‌اند.
ماجرا از اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شد که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرد گوشی‌های هوشمند ساخت شرکت‌های چینی نظیر هوآوی و زدتی‌ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می‌کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می‌دهد تا علیه ایالات متحده از آنها استفاده کند.
بعد از آن بسیاری از کشورها نظیر آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی نیز بسیاری از فعالیت‌های این شرکت را محدود کرده یا فروش گوشی‌های هوشمند و نصب تجهیزات مخابراتی توسط هوآوی را نیز تحت تاثیر همین نگرانی‌های امنیتی ممنوع اعلام کرده‌اند.
بعد از آن اخبار دیگری منتشر شد که نشان می‌داد دولت آلمان نیز در حال بررسی فعالیت‌های مخابراتی شرکت چینی هوآوی و میزان امنیت سایبری محصولات و تجهیزات آن است تا در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک، فعالیت این کمپانی چینی را برای همیشه در آلمان متوقف و ممنوع اعلام کند.
در تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده در اکونومیک‌تایمز، آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان برای ادامه فعالیت‌های هوآوی در این کشور شرط و شروطی را تعیین کرده است که از مهم‌ترین آنها حصول اطمینان از عدم تحویل اطلاعات و داده‌های کاربران به دولت چین است.
هوآوی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شرکت‌های مخابراتی است که تلاش‌های زیادی در برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت همراه موسوم به اینترنت ۵G کرده و در همین راستا نیز قراردادهای متعددی را با کشورهای مختلفی منعقد کرده است.
فیس‌بوک ۱۵ ساله شد
در سال ۲۰۰۴ و درست زمانی که مارک زاکربرگ ۱۹ سال داشت و در دانشگاه ‌هاروارد تحصیل می‌کرد با تعدادی از همکلاسی‌های خود وب‌سایتی به نام TheFacebook.com را راه‌اندازی کرد تا دانشجوهای تازه‌وارد را با هم آشنا کند. ۱۵ سال از آن زمان می‌گذرد و فیس‌بوک در سطحی به مراتب بالاتر از انتظارات همه ظاهر شده.
این شبکه اجتماعی حالا نزدیک به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاربر در سراسر دنیا دارد. جالب آنکه خود زاکربرگ هم حتی تصور نمی‌کرد جمعیتی با این عظمت به استفاده از فیس‌بوک روی بیاورند و برآوردش این بود که صرفا تعدادی از دانشجویان ‌هاروارد در آن عضو شوند.
حالا این پلتفرم جدای از آشنا کردن مردم با هم به بستری برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی، درآمدزایی (خصوصا برای شرکت‌های تبلیغاتی)، عرض اندام احزاب سیاسی، نقل و انتقال پول و در ساده‌ترین شکلش اشتراک‌گذاری عکس بدل شده. گرچه در ایران خودمان فیس‌بوک دیگر در صدر علاقه‌مندی کاربران قرار ندارد و خیلی از ایرانی‌ها بعد از فیلتر شدن آن و ظهور پیام‌رسان‌ها دیگر سراغی از اکانت فیس‌بوک خود نگرفتند.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *