یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸-Sunday 21 April 2019

ایران، جنگ تجاری با چین و اصرار بر احداث دیوار مرزی، برخی از محورهای اصلی سخنرانی سالانه ترامپ در برابر نمایندگان کنگره بود‌. رییس‌جمهوری آمریکا بار دیگر تحقیقات پیرامون نقش احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا را مسخره خواند‌.
پس از مشاجره بر سر زمان و مکان برگزاری نطق سالانه، دونالد ترامپ در ساعات بامدادی دیروز به وقت اروپای مرکزی در برابر نمایندگان کنگره ظاهر شد و سخنرانی کرد‌. سخنرانی ترامپ موضوعات متعددی را دربر می‌گرفت‌.
مهم‌ترین نکته‌ای که درباره نطق سالانه دونالد ترامپ از نگاه ناظران و تحلیلگران پنهان نماند، لحن آشتی‌جویانه او در برابر نمایندگان دموکرات آمریکا بود‌. ترامپ می‌داند که برای پیشبرد سیاست‌های خود به رای مجلس نمایندگان نیز نیاز دارد‌. این در حالی است که اکثریت مجلس نمایندگان در اختیار حزب دموکرات است‌. لحن آشتی‌جویانه ترامپ در نطق سالانه‌اش اما مانع از آن نشد که او از اهداف تعیین شده خود فاصله بگیرد‌.
ترامپ اظهار کرد: در دو سال گذشته دولت من با جدیت و سرعتی مثال‌زدنی در راستای مقابله با مشکلات حرکت کرده و با گذشت تنها دو سال از انتخابات، شاهد توفیق اقتصادی بی‌سابقه‌ای بوده‌ایم که نمونه مشابه آن در گذشته به سختی قابل ملاحظه است‌. چیزی شبیه آن وجود ندارد‌. ۳/۵ میلیون شغل جدید ایجاد کرده‌ایم؛ چیزی که بسیاری می‌گفتند غیرممکن است، اما واقعیت این است که ما تازه اول کاریم‌.
او با بیان اینکه دستمزدها با بیشترین سرعت ممکن در دهه‌های اخیر در حال افزایش است، افزود: سرعت رشد اقتصاد آمریکا در حال حاضر تقریبا دو برابر زمانی است که من دوره ریاست‌جمهوری خود را آغاز کردم و ما با اختلاف زیاد و نه حتی نزدیک، پررونق‌ترین اقتصاد در مقایسه با هر اقتصاد دیگری در هر جای دنیا تلقی می‌شویم‌.
او تصریح کرد: بیکاری به پایین‌ترین میزان خود در حدود نیم قرن گذشته رسیده است‌. بیکاری آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار، لاتینوها و آمریکایی‌های آسیایی‌تبار همگی به پایین‌ترین رکورد خود در تاریخ رسیده‌اند‌. بیکاری برای آمریکایی‌های دارای معلولیت نیز رکورد تاریخی زده است‌.
ترامپ اظهار کرد: در مقایسه با هر زمان دیگری در تاریخ کشورمان، افراد بیشتری اکنون مشغول کار هستند؛ ۱۵۷ میلیون شاغل‌. ما کاهش مالیاتی بزرگی را برای خانواده‌های شاغل وضع کردیم و اعتبار مالیاتی کودکان را دوبرابر کردیم‌. او در ادامه با اشاره به کاهش مالیات در برخی حوزه‌های دیگر، به اصلاحات در حوزه بهداشت و درمان پرداخت‌. رییس‌جمهوری آمریکا گفت: با توجه به کاهش تاریخی مالیات‌ها و تسهیل مقررات، شرکت‌ها به تعداد زیاد به کشورمان بازمی‌گردند‌. ما انقلابی در حوزه انرژی آمریکا رقم زده‌ایم و ایالات متحده اولین تولیدکننده نفت و گاز طبیعی در دنیاست‌.
ترامپ تصریح کرد: اکنون برای اولین‌بار در ۶۵ سال گذشته ما صادرکننده قدرتمند انرژی هستیم‌. بعد از ۲۴ ماه پیشرفت سریع، اقتصاد ما مایه رشک جهانیان است‌. ارتش ما با اختلاف زیاد قدرتمندترین در جهان محسوب می‌شود و آمریکا هر روز پیروز می‌شود‌. وضعیت کشور ما در حال حاضر قدرتمند است‌.
ترامپ ادامه داد: این وضعیت بسیار خوب به نظر می‌رسد‌. کشور ما در وضعیت خوبی قرار دارد و اقتصاد ما بیش از هر زمان دیگری در حال شکوفایی است‌. جمعه گذشته اعلام کردم که ۳۰۴ هزار شغل جدید فقط در ماه گذشته ایجاد کردیم که از میزان مورد انتظار تقریبا دو برابر بیشتر بود‌. معجزه‌ای اقتصادی در ایالات متحده در حال رخ دادن است و تنها موضوعی که می‌تواند آن را متوقف کند، اظهارات و سیاست‌های احمقانه ما و یا بررسی‌های حزبی احمقانه است‌. اگر بنا به وجود صلح و آرامش در قوه مقننه باشد، نمی‌توان در امر بررسی‌ها شاهد جنگ بود‌. ما باید در داخل متحد باشیم تا بتوانیم دشمنان خود را در خارج از پا در آوریم‌. دوره جدیدی که بر مبنای همکاری است، می‌تواند آغاز شود‌.
دیوار مرزی مکزیک
همانگونه که انتظار می‌رفت دونالد ترامپ در کنگره بر لزوم ساخت دیوار مرزی در مرز آمریکا و مکزیک تاکید کرد و هدف از ساخت آن را مقابله با موج تازه‌ مهاجران غیرقانونی خواند که به مرز کشورش یورش آورده‌اند‌. ترامپ هدف دیگر از عزم خود در ساخت چنین دیواری را مقابله با تبهکارانی خواند که با خود و از مرزهای جنوبی جرم و جنایت را به آمریکا می‌آورند‌. او دفاع از شهروندان آمریکا، مشاغل و زندگی و امنیت آن را یک وظیفه اخلاقی دانست‌. وزارت دفاع آمریکا برای تقویت مراقبت مرزبانان از مرز این کشور با مکزیک نزدیک به ۴ هزار سرباز تازه‌نفس به مرز دو کشور گسیل می‌کند‌. دموکرات‌های آمریکا با هزینه بیش از ۵ میلیارد دلاری درخواستی دونالد ترامپ برای ساخت این دیوار مرزی مخالفند‌.
ترامپ خاطرنشان کرد: اکنون دموکرات‌ها و جمهوریخواهان باید یک بار دیگر به هم ملحق شوند تا با یک بحران جدی و ملی مقابله کنند‌. کنگره ۱۰ روز فرصت دارد تا قانونی تصویب کند که به دولت ما منابع مالی می‌دهد تا از سرزمین خود دفاع کنیم و امنیت مرزهای جنوبی بسیار خطرناک خود را تامین سازیم‌.
ترامپ اضافه کرد، اکنون زمان آن فرا رسیده که کنگره به جهان نشان دهد که آمریکا آماده است به مهاجرت غیرقانونی پایان دهد و مانع کار کارتل‌ها، قاچاقچیان مواد مخدر و قاچاقچیان انسان شود‌. او تصریح کرد: در حالی که ما مشغول صحبت هستیم، کاروان‌های بزرگی در حال حرکت به سمت آمریکا هستند‌. ما به تازگی شنیده‌ایم که شهرهای مکزیک به منظور بیرون راندن مهاجران غیرقانونی از جمع خود، اتوبوس‌ها و کامیون‌هایی را به خدمت گرفتند که این افراد را به سمت کشور ما می‌آورند و به سمت مناطقی حرکت می‌برند که امنیت مرزی اندکی در آن وجود دارد‌.
ترامپ در ادامه خاطرنشان کرد: من دستور دادم سه هزار و ۷۵۰ نیروی دیگر به مرزهای جنوبی کشورمان بروند تا مرزها را در مقابل هجوم این افراد آماده سازند‌. این امر موضوعی اخلاقی است‌. وضعیت بی‌قانون مرزهای جنوبی ما تهدیدی برای امنیت و رفاه مالی همه آمریکایی‌ها محسوب می‌شود‌.
او اظهار کرد: ما رسالتی اخلاقی در راستای ایجاد نظام مهاجرتی داریم که از زندگی و مشاغل شهروندانمان حفاظت کند‌. این امر شامل تعهد ما در قبال میلیون‌ها آمریکایی می‌شود که در حال حاضر این جا زندگی می‌کنند و تابع قوانین هستند و به مقررات احترام می‌گذارند‌.
رییس‌جمهوری آمریکا گفت‌: مهاجران قانونی به کشور ما را غنی می‌کنند و جامعه ما را به طرق مختلف تحکیم می‌بخشند‌. من می‌خواهم افراد در بیشترین تعداد ممکن به کشور ما بیایند اما ورود این افراد باید قانونی باشد‌. او افزود: امشب از شما می‌خواهم که از مرزهای جنوبی بسیار خطرناک ما از روی عشق و تعهد به شهروندان‌مان و کشورمان دفاع کنید‌. طبقه مشغول به کار آمریکا نباید بهای مهاجرت غیرقانونی فله‌ای را بر دوش بکشد که این امر به کاهش مشاغل، کاهش حقوق، فشار به سیستم آموزشی و سیستم درمانی، ایجاد جرایم و مشکلات اجتماعی منجر می‌شود‌. بردباری در قبال مهاجرت غیرقانونی از روی مهرورزی نیست بلکه بسیار ظالمانه است‌.
ترامپ گفت‌: سیاستمداران و حامیان ثروتمند به دنبال مرزهای باز هستند و این در حالی است که زندگی خود را پشت دیوارها، گیت‌ها و محافظان ادامه می‌دهند‌. او به تشریح مشکلات ناشی از ورود غیرقانونی مهاجران به کشورش پرداخت و در این باره اظهار کرد: در مسیر طولانی حرکت از جنوب به سمت شمال از هر سه زن یکی مورد آزار جنسی قرار می‌گیرد‌. قاچاقچیان از کودکان برای سوءاستفاده از قوانین ما و دست یافتن به کشورمان بهره می‌جویند‌. قاچاقچیان انسان از مناطق بازی که در جنوب آمریکا وجود دارد، برای قاچاق هزاران زن و دختر جوان به آمریکا و فروختن آنها به نظام برده‌داری مدرن و روسپیگری استفاده می‌کنند‌.
رییس‌جمهوری آمریکا اظهار کرد: ده‌ها هزار آمریکایی بی‌گناه به واسطه مواد مخدر کشنده‌ای که از مرزهای جنوبی وارد کشور و شهرهای ما می‌شوند، کشته می‌شوند‌. گروه‌های خشن در حال حاضر حداقل در ۲۰ ایالت فعال هستند که اعضای آنها اغلب از طریق مرزهای جنوبی وارد می‌شوند‌. سه‌شنبه گذشته یک عضو گروه خشنی به نام «ام اس ۱۳» به دلیل تیراندازی در ایستگاه متروی نیویورک بازداشت شد‌. ما هزاران عضو چنین گروه‌هایی را بیرون می‌رانیم، اما تا زمانی که مرزهای خود را ایمن‌سازی نکنیم، آنها باز خواهند گشت‌. هر سال تعداد بسیاری از آمریکایی‌ها توسط مهاجران غیرقانونی جانی کشته می‌شوند‌.
تحولات و بحران حاکمیت در ونزوئلا
آمریکا در کنار چند کشور مطرح اروپایی و نیز آمریکای لاتین خواستار کناره‌گیری نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری فعلی ونزوئلا از قدرت است و ریاست‌جمهوری خوان گوایدو، رهبر خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناخته است‌. دونالد ترامپ در این خصوص و با بیان اینکه آمریکا در کنار مردم ونزوئلا ایستاده است گفت که واشنگتن از خواست اصلی مردم ونزوئلا که همانا رسیدن به آزادی است حمایت می‌کند‌.
دیدار با رهبر کره‌شمالی
رییس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کنگره گفت که دومین دیدار خود با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی را در دو روز ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام برگزار می‌کند‌. آقای ترامپ رویکرد دولتش در قبال پیونگ‌یانگ و مذاکرات هسته‌ای با کره‌شمالی را یکی از دستاوردهای بزرگ خود می‌خواند‌.
توافق هسته‌ای و تحریم‌ها علیه ایران
دونالد ترامپ بار دیگر با فاسد، دیکتاتور و حامی تروریسم خواندن حاکمیت در ایران، بر موضع سرسختانه خود در قبال تهران تاکید کرد و گفت که عزم واشنگتن در مقابله با حکومت ایران قاطع است‌. او بار دیگر و با تاکید بر کارایی و بازگشت تحریم‌های اعمال شده علیه ایران اعلام کرد برای اینکه ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد از توافق اتمی کشورهای قدرتمند جهان با ایران، از آن خارج شده است‌. باوجود موضع سرسختانه و خارج شدن واشنگتن از توافق هسته‌ای، مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا، اتحادیه اروپا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده‌اند که تهران به این توافق پایبند بوده است‌.
او در ادامه گفت: ما از رژیمی که «مرگ بر آمریکا» شعار می‌دهد و مردم یهود را به نسل‌کشی تهدید می‌کند، چشم بر نخواهیم داشت‌. او اظهار کرد: ما هرگز نباید سم فرومایه یهودی‌ستیزی یا کسانی را که این بذر سمی را اشاعه می‌دهند، نادیده بگیریم‌. با یک صدا، ما باید با این نفرت در هر جا که رخ می‌دهد، مقابله کنیم‌.
مذاکره با چین برای دستیابی به توافق تجاری
رییس‌جمهوری آمریکا بر لزوم دستیابی به توافق تجاری واقعی و ساختاری با چین تاکید کرد‌. به گفته دونالد ترامپ روند تجاری غیرمنصفانه بین واشنگتن و پکن باید تغییر کند‌. او در این سخنرانی چین را به سرقت مشاغل آمریکایی‌ها متهم کرد‌. دونالد ترامپ گفت: من برای شی جین‌پینگ احترام زیادی قائل هستم‌. ما اکنون در حال تلاش برای دستیابی به توافق تجاری جدید با چین هستیم‌.
ترامپ همچنین در این سخنرانی بیان کرد: ما این مساله را به طور صریح برای چین مشخص کرده‌ایم که پس از گذشت سال‌ها از اینکه آنها صنایع ما را مورد هدف قرار داده‌اند و دارایی‌های فکری ما را ربوده‌اند، اکنون سرقت شغل‌ها و ثروت آمریکایی به پایان رسیده است‌. بنابراین ما اخیرا تعرفه‌هایی برای واردات کالا از چین به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار اعمال کرده‌ایم و در حال حاضر نیز خزانه‌داری ما میلیاردها دلار به دست می‌آورد‌.
او ادامه داد: به هر حال چین را به خاطر بهره بردن از ما مورد سرزنش قرار نمی‌دهم، بلکه رهبران و نمایندگانی را سرزنش می‌کنم که اجازه دادند چنین فاجعه‌ای رخ دهد‌. من احترام بسیاری برای شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین قائل هستم و ما اکنون درباره توافق تجاری جدید با این کشور در حال کار هستیم‌. با این حال این توافق باید شامل تغییرات واقعی و ساختاری باشد تا به رویکردهای تجاری ناعادلانه پایان دهد و از مشاغل آمریکایی محافظت کند و منافع ما را در تجارت تامین سازد‌.
ترامپ در بخش دیگری از اظهارات خود به پیمان نفتا پرداخت و خاطرنشان کرد: اشتباه تجاری تاریخی دیگر مربوط به فاجعه‌ای به نام نفتا بود‌. من با افراد بسیاری در میشیگان، اوهایو، پنسیلوانیا، ایندیانا، نیوهمپشایر و بسیاری از ایالت‌های دیگر ملاقات کرده‌ام که رویاهایشان به خاطر نفتا محقق نشده بود‌. سیاستمداران سال‌ها به آنها وعده داده بودند که برای توافقی بهتر وارد مذاکره شوند اما هیچ کس حتی در این زمینه تلاشی هم نکرد‌. توافق تجاری جدید ما با کانادا و مکزیک جایگزین نفتا خواهد شد و فرآیند آن برای آمریکایی‌ها این است که مشاغل ما بازمی‌گردند، کشاورزی ما رشد می‌یابد‌. دارایی‌های فکری ما مورد حفاظت قرار می‌گیرد و اطمینان حاصل می‌شود که خودروهای بیشتری با افتخار این عنوان چهار کلمه‌ای زیبا را روی خود دارند: ساخت ایالات متحده آمریکا‌.
پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه
رییس‌جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرد‌. وی اظهار کرد: ایالات متحده دهه‌ها پیش وارد پیمانی با روسیه شد که در آن ما توافق کردیم توانایی‌های موشکی خودمان را کاهش دهیم‌. در حالی که ما به دقت این پیمان را رعایت کردیم، روسیه به دفعات مفاد آن را نقض کرد‌.
انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس
تعداد زیادی از اعضای کنگره ایالات متحده دونالد ترامپ را هنگامی که وی به انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس اشاره کرد او را تشویق کردند‌. رییس‌جمهوری آمریکا گفت: آمریکا پایتخت واقعی اسراییل را به رسمیت شناخت و با افتخار سفارت خود را در بیت‌المقدس افتتاح کرد‌. نبرد با داعش
دونالد ترامپ در سخنانش از جنگجویان داعش تحت عنوان دیوهای خون‌آشام یاد کرد‌. وی ضمن اعلام بازپس‌گیری اکثر مناطق کنترل داعش از اعضای این گروه افراط‌گرا از فرا رسیدن زمان بازگشت نظامیان آمریکایی از سوریه سخن گفت‌. رییس‌جمهوری آمریکا چند هفته پیش تصمیم خود مبنی بر خروج سربازان آمریکایی از سوریه را اعلام کرده بود‌.
سوریه، افغانستان و مذاکرات با طالبان
رییس‌جمهوری آمریکا با ابراز تردید در به نتیجه رسیدن مذاکرات کشورش با گروه طالبان، آن را تلاشی خواند برای دستیابی به صلح و توافقی سیاسی که ‌باید انجام شود‌. وی هدف از به نتیجه رسیدن این مذاکرات را هم‌راستا با کاهش حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان دانست‌. ترامپ با بیان اینکه آمریکا به عنوان کشوری بزرگ نباید وارد جنگی بی‌پایان شود از تصمیم خود در خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه نیز دفاع کرد‌. منتقدان دموکرات و نیز جمهوریخواه تصمیم ترامپ به خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان و سوریه را شتابزده می‌خوانند و با آن مخالفت می‌ورزند‌. ترامپ در ادامه صحبت‌های خود گفت: یکی از پیچیده‌ترین چالش‌هایی که ما با آن مواجه هستیم، در خاورمیانه است‌. رویکرد ما بر مبنای واقع‌گرایی اصولگرایانه است، نه تئوری‌های نامعتبری که در دهه‌های گذشته در دستیابی به توفیق ناکام مانده‌اند‌. به همین سبب دولت من پایتخت واقعی اسراییل را به رسمیت شناخت و با افتخار سفارت آمریکا در قدس را افتتاح کرد‌. او ادامه داد: نیروهای شجاع ما در حال حاضر در خاورمیانه ۱۹ سال است که می‌جنگند‌. در افغانستان و عراق نزدیک به هفت هزار قهرمان آمریکایی جان خود را از دست داده‌اند‌. بیش از ۵۲ هزار آمریکایی به شدت زخمی شدند‌. ما بیش از هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده‌ایم‌.
ترامپ اضافه کرد: به عنوان کاندیدایی برای تصدی ریاست‌جمهوری، متعهد به اعمال رویکردی جدید شدم‌. ملت‌های عالی وارد جنگ‌های بی‌پایان نمی‌شوند‌. وقتی من قدرت را در اختیار گرفتم، داعش کنترل بیش از ۲۰ هزار مایل در سوریه و عراق را در دست داشت‌. امروز ما تقریبا تمامی این مناطق را از چنگ این قاتلان خونخوار رهایی بخشیده‌ایم‌. اکنون همزمان با اینکه با هم‌پیمانان خود برای از بین بردن بقایای داعش همکاری می‌کنیم، زمان آن فرا رسیده که از مبارزان شجاع خود در سوریه در خانه استقبال کنیم‌.
رییس‌جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد: من مذاکرات را در راستای دستیابی به سازش سیاسی در افغانستان نیز تسریع بخشیده‌ام‌. نیروهای ما با توان منحصر به فردی جنگیده‌اند و با توجه به شجاعت آنان، اکنون ما می‌توانیم راهکار سیاسی برای این مناقشه خونین و بلندمدت را پیگیری کنیم‌. در افغانستان دولت من مذاکراتی سازنده با شماری از گروه‌های افغان از جمله طالبان دارد‌. همزمان با اینکه ما در این گفت‌وگوها پیشرفت می‌کنیم، قادر خواهیم بود حضور نظامی خود را کاهش دهیم و بر مبارزه با تروریسم متمرکز شویم‌. نمی‌دانیم که آیا خواهیم توانست به توافق برسیم اما قطعا این را می‌دانیم که پس از دو دهه جنگ وقت آن فرا رسیده است که برای رسیدن به صلح حداقل دست به تلاش بزنیم‌. در کنار همه اینها دوست و دشمن نباید تردید کنند که قدرت و اراده این ملت در راستای حفاظت از مردم است‌.
سقط جنین
دونالد ترامپ در سخنرانی ۸۲ دقیقه‌ای خود در کنگره خواستار وضع محدودیت‌هایی برای سقط جنین دیرهنگام شد‌. رییس‌جمهوری آمریکا با لحنی احساساتی گفت: من برای دفاع از منزلت هر فرد از کنگره می‌خواهم قانونی وضع کند که براساس آن سقط جنین دیرهنگام کودکان ممنوع شود؛ کودکانی که می‌توانند درد را در رحم مادر حس کنند‌. قوانین مربوط به سقط جنین دیرهنگام در سطح ایالت‌های مختلف آمریکا متفاوت است‌.
محافظه‌کاران اکنون با عضویت برت کاوانا در دیوان عالی ایالات متحده که سال گذشته پس از هفته‌ها کشمکش سیاسی به تایید سنا رسید در عالی‌ترین نهاد قضایی آمریکا حائز اکثریت هستند‌؛ امری که به آنها اجازه خواهد داد پس از بیش از چهار دهه تصمیم دیوان عالی مبنی بر قانونی بودن سقط جنین را تغییر دهند‌.
سخنرانی وضعیت کشور
آنچه در ایالات متحده با عنوان سخنرانی وضعیت کشور نامیده می‌شود، توسط روسای جمهوری ایالات متحده، در جلسه مشترک با قانونگذاران در مجلس نمایندگان و سنای کنگره آمریکا، ارائه می‌شود‌. این سخنرانی سنتی دیرینه‌ دارد، اما پوشش گسترده آن توسط رسانه‌ها و به‌صورت زنده به سال‌های معاصر بازمی‌گردد‌. رییس‌جمهوری آمریکا در این نطق معمولا به دستاوردها، اولویت‌ها و رئوس کاری خود می‌پردازد‌. سخنرانی اوایل سال میلادی انجام می‌شود‌.
سخنرانی سالانه امسال در کنگره، با وقفه و چند روز پس از بازگشایی دولت آمریکا انجام شد‌. دولت آمریکا به دلیل نبود توافق میان دموکرات‌ها و رییس‌جمهوری در مورد بودجه ۷/۵ میلیارد دلاری ساخت دیوار در مرز مکزیک، به‌مدت ۳۵ روز تعطیل بود‌. این مدت زمان تعطیلی دولت، یک رکورد تاریخی مسحوب می‌شود‌.
واکنش دموکرات‌ها
دموکرات‌ها استیسی آبرامز، کاندیدای این حزب برای فرمانداری ایالت جورجیا در انتخابات گذشته را برای پاسخ به نطق ترامپ برگزیدند‌. آبرامز گفت: گروکشی زندگی افراد در نمایش سیاسی ننگین بود‌. او اضافه کرد: تعطیلی دولت یک بازی سیاسی مهندسی شده به وسیله رییس‌جمهوری ایالات متحده بود؛ اقدامی که همه اصول انصاف را زیر پا گذاشت و از مردم و ارزش‌هایمان فاصله گرفت‌.
استیسی آبرامز گفت که در جورجیا و دیگر نقاط کشور، مردم تلاش می‌کنند طبقه متوسطی داشته باشیم که درآمدش مترادف با امنیت اقتصادی باشد‌. او افزود: اما به جای این رهبری جمهوریخواهان که به زندگی واقعی مردم بی‌توجه است یا اصلا آن را درک نمی‌‌کند، امید خانواده‌ها را ناامید کرده است‌. به گفته او، این نبرد ما برای دفاع از دموکراسی ماست؛ دموکراسی‌ای که در آن صدای همه شهروندان واجد شرایط درباره دیدگاهشان برای کشور شنیده می‌شود‌.
انتقاد نانسی پلوسی
رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از سخنرانی اخیر دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت: او باوجود تمامی هشدارهایی که درباره تهدیدات علیه ایالات متحده مطرح کرد، هیچ صحبتی از اپیدمی خشونت‌های مسلحانه در آمریکا نداشت‌.
نانسی پلوسی در بیانیه‌ای بعد از سخنرانی اخیر دونالد ترامپ گفت: شاید چند روز طول بکشد تا بتوان اطلاعات غلطی را که رییس‌جمهور در خطابه سالانه‌اش مطرح ساخته، راستی‌آزمایی کرد‌. پلوسی خاطرنشان کرد: دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور آمریکا باید به جای تحریک به ترس و بحران‌سازی در مرز، متعهد به امضای لایحه دو حزب به منظور باز نگه داشتن دولت و تامین راه‌حل‌های امنیتی قدرتمندانه و هوشمندانه در مرز باشد‌. او تصریح کرد: متاسفانه ترامپ در عین اشاره‌اش به تهدیدات مربوط به امنیت ملی آمریکا، کاملا مساله اپیدمی خشونت مسلحانه در آمریکا را که جان افراد زیادی را در سراسر کشور می‌گیرد، نادیده گرفت‌. این صحبت‌های پلوسی در حالی مطرح شد که ترامپ در سخنرانی خطابه سالانه خود صحبت چندانی در خصوص تیراندازی‌های گروهی در آمریکا نکرد‌. البته او به مساله تیراندازی اکتبر گذشته به کنیسه یهودیان که ۱۱ کشته برجا گذاشت، اشاره کرد اما از منظر یهودی‌ستیزی به آن پرداخت‌.
پلوسی که هنگام سخنرانی ترامپ پشت سر او نشسته بود، لحنی مخالف با این سخنرانی رییس‌جمهور در پیش گرفته و در چند موقعیت عدم موافقتش با اظهارنظرهای ترامپ را نشان داد‌. بر اساس تصاویر منتشر شده، در مقاطعی از سخنرانی ترامپ به خصوص زمانی که او در خصوص تحقیقات احمقانه حزبی علیه خود هشدار داد، سرش را تکان داده و مردمک چشمانش را به سمت بالا برده است‌.
پلوسی در بیانیه خود بعد از این سخنرانی، ترامپ را به دلیل تهدید کنگره و کوتاهی کردن در تسهیل قوانین ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی سرزنش کرد‌. وی ادامه داد: ترامپ اکنون باید اقداماتی ملموس به منظور همکاری با دموکرات‌ها در راستای تقویت امنیت اقتصادی و بهداشت و درمان خانواده‌های سراسر آمریکا انجام دهد‌. بعد از دو سال صحبت‌های پوچ از سوی رییس‌جمهور، مردم شایسته نتایج واقعی باشند‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *