جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸-Friday 19 April 2019

ریحانه جولایی- کانون وکلای دادگستری واقع در خیابان زاگرس تهران دو هفته‌ای می‌شود که روزهای اعتراض دانشجویان حقوق و پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت را نظاره می‌کند؛ دانشجویانی که برای رسیدن به این نقطه سال‌ها تلاش کرده‌اند و به گفته خودشان هر کدام نخبه به حساب می‌آیند.
هرچند با گذشت دو هفته از اعتراضات تعدادشان کم شده اما همین که در سرمای اواسط بهمن‌ماه، ۱۵ روز از کار و زندگی‌شان دست شسته‌اند و برای هدف و گرفتن حق و حقوق‌شان تلاش می‌کنند قابل ستایش است. دختران و پسران جوان رو‌به‌روی ساختمان ایستاده‌اند و کاغذهای سفید کوچکی دستشان گرفته‌اند و از مسوولان ائتلاف می‌خواهند.
به گفته یکی از فارغ‌التحصیلان حقوق دلیل تجمع دو هفته‌ای این گروه اعتراض به تعداد قبول‌شدگان رشته حقوق است. قضیه از این قرار است که کانون وکلا هر سال ۱۲۰۰ نفر را در آزمون‌هایش می‌پذیرد. در کنار این تعداد ۳۰ درصد هم به واسطه سهمیه ایثارگران وارد این حرفه می‌شوند‌ اما مشکل اینجاست که قرار است ۳۰ درصد سهمیه ایثارگران هم از ۱۲۰۰ نفر پذیرفته شده این آزمون کسر شود. حالا بچه‌ها معتقدند حق‌شان در حال پایمال شدن است.
جریان تجمع‌ها از چه قرار است
برای اینکه بیشتر در جریان تجمع اعتراضی این افراد باشیم به جمع‌شان رفتیم تا بیشتر در جریان باشیم. یکی از این جوانان که نمایندگی معترضان را برعهده دارد به «جهان صنعت» گفت: حقیقت این است که همین اتفاق سال گذشته هم پیش آمده بود. کانون وکلا هر سال ظرفیتی را اعلام و بر اساس آن تعدادی وکیل جذب می‌کند. در رابطه با این موضوع بند چ ماده ۸۸ قانون توسعه می‌گوید: همه اقشار مانند کانون وکلا باید ۳۰ درصد از ظرفیت سهمیه را به ایثارگران اختصاص دهند. حالا تفسیر غلطی که پیش آمده این است که می‌خواهند این ۳۰ درصد را از اصل ظرفیت بردارند. با این اتفاق در بین ما اختلافی ایجاد شده و پذیرفته‌شدگان سهمیه‌های آزاد به این باور رسیده‌اند که پذیرش با سهمیه ایثارگران در جهت پایمال کردن حقوق سهمیه‌های آزاد است. در صورتی که سنجش و آزمون‌های علمی و استخدامی کشور بر‌خلاف این موضوع عمل می‌کنند و می‌گویند ظرفیت ما فلان تعداد است و مازاد بر آن درصد سهمیه ایثارگران را هم اختصاص می‌دهند. در واقع تفسیر درست موضوع این است و افراد را رو‌به‌روی هم قرار نمی‌دهد.
او در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که سال گذشته هم برای جذب وکلا همین مشکل پیش آمده بود و امسال هم هیچ راهی برای آن اندیشیده نشده است. او خاطر‌نشان می‌کند: سال گذشته هم کانون وکلا این اشتباه را کرد و با فشار‌های مجلس شورای اسلامی اشتباه را پذیرفت و در جهت تصحیح اشتباهش سهمیه آزاد را بیشتر کرد اما امسال دیگر حاضر به این کار نیست.
این نماینده فارغ‌التحصیلان حقوق عنوان کرد: فارغ از این مسائل خواسته ما قانونی است. بر اساس ماده ۲۸ قانون آیین‌نامه استقلال کانون وکلا به ازای هر ۱۰ وکیل باید یک کارآموز جذب شود. در واقع با این تعداد وکیل باید سالانه حدود دو هزار وکیل را جذب کنیم. ما می‌گوییم کانون به همان ۱۲۰۰ تا قناعت کند و ظرفیت را بالا نبرد اما حق ما را هم پایمال نکند. ما اصول حقوقی داریم و این اصول می‌گوید حق مکتسبه به اشخاص نباید موجب تضییع حق مکتسبه دیگر اشخاص شود و اصلا اصل انتظار مشروع می‌گوید وقتی انتظاری از یک مقامی به وجود می‌آید دیگر آن مقام نمی‌تواند در برهه زمانی دیگر از اصل قبل عدول و پایبندی خود را نسبت به آن اصل نفی کند.
این نماینده از تلاش‌هایی که در این مدت برای پیشبرد اهدافشان شده پرده برمی‌دارد و اضافه می‌کند: ما نامه نمایندگان مجلس را هم گرفته‌ایم و چندین نماینده هم آن را امضا کرده‌اند و چند تن از نمایندگان نیز به صورت مجزا نامه‌هایی به رییس کانون وکلا و رییس دادگستری تهران داده‌اند چون کمیسیون حقوقی متشکل از این افراد است. غیر از تجمع و جمع کردن امضا از نمایندگان مجلس با آقای غضنفرآبادی رییس دادگاه انقلاب هم جلسه‌های حضوری داشتیم و ایشان هم گفتند ما مخالفتی نداریم و باید کانون وکلا به ما درخواست دهد تا به مشکلات شما رسیدگی کنیم. در حال حاضر کار منوط به این است که کانون وکلا از ما حمایت کند اما طرف دعوی ما شده است یعنی خودش می‌تواند برود و درخواست وکیل بیشتر بدهد که البته در میان آنها هم دو‌دستگی وجود دارد و همین امر باعث عقب افتادن کار ما شده است. همچنین وزیر دادگستری هم ما را حمایت کرده و گفته باید در این زمینه بازنگری شود.
وکلای قدیمی مانع ورود وکلای جوان به بازار کار می‌شوند؟
او همچنین به این موضوع اشاره می‌کند که موضوع سیاسی نیست و ربطی به ساختار سیاسی حکومت ندارد اما وجه باندی و مافیایی در خود کانون وکلا وجود دارد. وکلای قدیمی برای اینکه دست در کارشان زیاد و شغل‌شان اشباع نشود از خودشان حمایت‌های خلاف قانون می‌کنند و می‌گویند بهتر است جذب وکلا را کم کنیم تا باعث شود وکلا از هم حمایت بیشتری داشته باشند‌ در صورتی که اصول قانون اساسی می‌گوید هر کسی در انتخاب شغل آزاد است. جامعه‌ای که افزایش جمعیت دارد به تعداد بیشتری متخصص از هر صنف نیاز دارد. به گفته مسوولان قضایی چیزی حدود ۲۳ میلیون پرونده در دادگستری وجود دارد و همین تعداد نیاز جامعه به وکلا را تایید می‌کند. کانون با باند مافیایی خودش سعی در این دارد که قضیه را محدود کند و از ورود وکلای جوان و تازه‌نفس جلوگیری کند. تفاوت شغل ما با بقیه در این است که وکلا بعد از گرفتن پروانه می‌توانند به صورت مستقل کار ‌کنند و مثل اصناف دیگر زیر نظر اتحادیه عمل می‌کند.
تا آخر برای گرفتن حق‌مان ایستاده‌ایم
این نماینده تصریح می‌کند: درخواست داریم کانون وکلا سقف ۱۲۰۰ نفر را جذب کند و همه این بچه‌ها که تا سقف ۱۲۰۰ نفر و به صورت آزاد جذب شده‌اند، پروانه وکالت و کارآموزی خودشان را دریافت کنند. پروانه وکالت همه ما منوط به تایید کانون وکلاست. ما فقط حق خودمان را می‌خواهیم چون در ظرفیت ۱۲۰۰ نفر هستیم و برای این حق سال‌ها تلاش کردیم. ما مشکلی با سهمیه نداریم چون ظرفیت خودشان را دارند. این اتفاق سال گذشته هم افتاد و چون سال گذشته حق مکتسبه ایجاد شده باید برای ما هم اعمال شود و چیزی اضافه بر حق نمی‌خواهیم. ما فقط حق خودمان را می‌خواهیم، تنها به یک پروانه کارآموزی نیاز داریم تا بتوانیم کارمان را شروع کنیم. ما از افزایش ظرفیت حرف نمی‌زنیم، هدف ما اعمال ظرفیتی است که به ما قول داده بودند. همان ۱۲۰۰ تا را برای سهمیه آزاد اعمال کنند و سهمیه ایثارگران هم به صورت جدا اعمال شود. هدف ما این است حقی از کسی ضایع نشود و سال‌های بعد هم این موضوع تکرار نشود. بهتر بود وکلای سال قبلی این اعتراضات را می‌کردند تا ما به مشکل بر نخوریم.
این فارغ‌التحصیلان در آخر به این نکته اشاره می‌کنند که تا حق خود را نگیریم دست از اعتراض نمی‌کشیم و تعطیلات را هم در اینجا می‌مانیم و به تجمع و اعتراض مشغول می‌شویم. به گفته آنها در این مدت هیچ مسوولی به اعتراضات آنها پاسخ و واکنشی نشان نداده جز یکی از مسوولان که بعد از صحبت کردن آنها را تهدید کرده است که اگر بخواهیم پروانه‌تان را بدهیم شما را به شهرستان‌های کوچک در سیستان‌و‌بلوچستان می‌فرستیم.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *