جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸-Friday 19 April 2019

گروه سیاسی- جلسه هیات دولت دیروز در اقدامی قابل تامل و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به جای نهاد ریاست جمهوری (پاستور) در مجموعه سعدآباد تشکیل شد. سخنان رییس‌جمهور نیز با توجه به مناسبت دهه فجر رنگ و بوی انقلابی به خود گرفت. رییس‌جمهوری همه ملت ایران را به حضور گسترده و پرشکوه در راهپیمایی ۲۲ بهمن فرا‌خواند و تاکید کرد که حضور حماسی و باشکوه مردم در نیمروز ۲۲ بهمن می‌تواند پاسخی قاطع به همه توطئه‌های یک‌سال گذشته دشمنان باشد.
اما هیات دولت در جلسه خود وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی و صنعت و معدن را موظف به انجام اقداماتی خاص به منظور کنترل بازار گوشت کشورمان کرد‌ از جمله اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد نسبت به توزیع مناسب‌تر گوشت‌های وارداتی با ارز یارانه‌ای اقدام کند. هیات وزیران همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف کرد با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی نسبت به تسریع در مراحل ترخیص گوشت از بنادر اقدام کند. دولتی‌ها همچنین مصوب کردند که با هدف تامین نیاز‌های مصرف جامعه، واردات گوشت با ارز نیما و سود بازرگانی صفر در نظر گرفته شود. همچنین هیات وزیران با هدف کمک به ارتقای سطح معیشت و رفاه ساکنان مرزی و مساعدت به تثبیت جمعیت مرزنشینان در جوار مرزها به منظور امنیت پایدار مرزی با تخفیف ۵۰ درصدی حقوق ورودی برای واردات مواد غیرخوراکی و تخفیف صد درصدی برای مواد خوراکی توسط مرزنشینان و شرکت‌های تعاونی با رعایت استانداردها و ضوابط دستگاه‌های ذی‌ربط و مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای برای کالاهای مزبور موافقت کرد.
علاوه بر این، ‌با تصویب دولت، تعدادی از اقلام فهرست ۱۳۳۹ ردیف کالاهای ممنوع ثبت سفارش برای مشمولان تسهیلات آیین‌نامه‌های ساماندهی مبادله کالا در بازارچه‌های غیر‌رسمی موقت مرزی و ملوانان و کارکنان شناورهای سنتی زیر ۵۰۰ تن‌ مستثنی شدند. هیات وزیران در ادامه‌ لایحه مربوط به تعهد و پرداخت هزینه‌های جاری و عمرانی و نیز تمدید مهلت‌های مقرر برای اجرای کامل حسابداری تعهدی را به تصویب رساند.
تعیین‌تکلیف مطالبات ارزی بانک‌ها از دولت
هیات وزیران در ادامه نشست با هدف ایجاد شفافیت و ابهام‌زدایی از صورت‌های مالی بانک‌ها و نظام‌مند کردن نحوه محاسبه بدهی‌های ارزی دولت به شبکه بانکی در مورد مطالبات ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی از دولت، تصمیماتی را اتخاذ کرد.
بر این اساس‌ سود و وجه التزام کلیه مطالبات ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی از دولت که به موجب قوانین، مصوبات هیات وزیران‌ یا تضمین‌نامه صادره توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، به سرفصل مطالبات ارزی بانک از دولت منتقل شده یا می‌شود، به شرح زیر محاسبه می‌شود:
«قراردادهای تسهیلاتی تا سررسید مشمول محاسبه سود، به نرخ قرارداد مربوط بوده و بعد از سررسید با نرخ سود تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار در هر سال طبق اعلام بانک مرکزی است. برای سایر مطالبات ارزی که در قرارداد مربوط صرفا وجه التزام درج شده است، سودی معادل نرخ وجه التزام مندرج در قرارداد محاسبه می‌شود.»
بعد از مصوبات هیات دولت، حسن روحانی در سخنانی با تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، گفت: مردم بزرگ ایران صاحبان اصلی انقلاب اسلامی هستند و ۲۲ بهمن روز ایران و همه ایرانیان است. رییس‌جمهور خاطر‌نشان کرد: در سال ۵۷ و در روزهای دهه فجر همه ملت ایران به استثنای خاندان منحوس سلطنت به صحنه آمدند و پیروزی انقلاب را با حضور، مشارکت و فداکاری خود خلق و طی ۴۰ سال گذشته نیز به خوبی از آن حفاظت و صیانت کردند.
روحانی دهه فجر امسال را دارای دو ویژگی خاص عنوان کرد و گفت: اولین ویژگی این است که ۴۰ سال از پیروزی انقلاب سپری شده و وارد چهل و یکمین بهار پیروزی انقلاب می‌شویم و دهه پنجم انقلاب اسلامی آغاز می‌شود.
رییس‌جمهور خاطر‌نشان کرد: از طرف دیگر در این ایام شاهد توطئه‌های جدید آمریکا و صهیونیست‌ها علیه ملت ایران هستیم و در طول یک‌سال گذشته دشمنان انقلاب اسلامی یعنی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها نهایت تلاش خود را به کار بردند تا مردم ایران را در این ایام پریشان‌خاطر کرده و ملت ایران را نسبت به آینده مایوس سازند.
روحانی تصریح کرد: ملت ایران با وجود همه دشمنی‌ها با حضور، مشارکت و فریادهای خود در کنار انقلاب و ایران عزیز به دنیا نشان خواهند داد که نسبت به آینده کشور خود کاملا‌ امیدوار هستند و هیچ گونه یأس و ناامیدی ندارند و از مشکلاتی که دشمنان طرح‌ریزی کردند، با ایثار، ایستادگی و وحدت به خوبی عبور خواهند کرد و سال‌های بهتری را نسبت به سال‌های گذشته خواهیم داشت.
رییس‌جمهور با بیان اینکه آمار و ارقام حاکی از آن است که پیشرفت‌ها و دستاوردهای بزرگی در طول ۴۰ سال گذشته داشته‌ایم، گفت: در کنار این دستاوردها از توطئه‌های بزرگی نیز عبور کرده‌ایم.
روحانی با تاکید بر اینکه ایام دهه فجر و ۲۲ بهمن باید ایام وحدت، اتحاد، یکپارچگی و همنوایی باشد، اظهار داشت: در این ایام، همه احزاب، گروه‌ها، ادیان، اقوام و اقشار مختلف باید به صورت یکپارچه در کنار هم باشند و اگر هم اختلاف سلیقه‌ای وجود دارد در این ایام باید آن را کنار گذارند و به صحنه بیایند. رییس‌جمهور تصریح کرد: حضور گسترده در ۲۲ بهمن تضمین‌کننده امنیت، استقلال و آزادی‌مان است و باید با حضور پرشکوه، دشمن را از ادامه توطئه‌های خود مایوس کنیم.
روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دولت جدید آمریکا معمولا با لحن ناصحیح و نادرست نسبت به ملت ایران سخن می‌گوید، اظهارداشت: همه دنیا می‌دانند مشکلاتی که در منطقه و جهان با آن مواجه هستیم، ناشی از مداخلات و حضور نابجای آمریکا در منطقه است و ملت‌‌های منطقه به خوبی آگاه هستند که ایران همواره به صلح و ثبات در منطقه کمک کرده است. رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: حامیان آنهایی که در اوایل انقلاب به کشتار و ترور مردم ایران دست زده و ۱۷ هزار نفر را شهید کردند، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بودند و ایران قربانی تروریسم است و ایران و ایرانی همواره در برابر تروریسم، قاطعانه ایستاده است.
روحانی اضافه کرد: امروز بخش بزرگی از امنیت منطقه ناشی از حمایت قاطع کشورمان از ملت‌های منطقه در برابر تروریسم است. رییس‌جمهور با بیان اینکه کسی نمی‌تواند اتهامات واهی علیه کشورمان مطرح کند، اظهار داشت: آمریکا همواره برای منطقه و جهان مشکل‌آفرین و در مقابل، ایران اسلامی راه‌حل بوده است و ما برای امنیت و ثبات در منطقه و در کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان تلاش خواهیم کرد و قدرت و نیروی تاثیرگذار در مقابل تروریسم هستیم و در مقابل اقداماتی که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند ایجاد مزاحمت برای ملت‌های منطقه و ملت ایران و شرکت‌های مختلف است. روحانی با بیان اینکه مداخلات آمریکا تنها محصور به منطقه ما نیست، اظهار داشت: امروز آمریکایی‌ها در آمریکای لاتین و سرنوشت ونزوئلا مداخله می‌کنند و در همه نقاط جهان شاهد دخالت آمریکایی‌ها هستیم و روندی که آنها در پیش گرفتند، حتی به نفع آمریکا و مردم این کشور نیز نیست.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *