چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸- Wednesday 22 May 2019

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران جوان است و به همین منظور نیازمند حمایت از سوی مجلس شورای اسلامی برای توسعه این طرح‌ها هستیم، گفت: روند احداث نیروگاه‌های خورشیدی با شتاب خوبی در حال پیشرفت است‌.
به گزارش ایسنا، سیدمحمد صادق‌زاده در حاشیه سفر به استان کرمان و در مراسم افتتاح نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی آراد شهرستان بردسیر گفت: در سال ۱۳۹۵ کمتر از ۲۰۰ مگاوات نیروگاه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور وجود داشت که در سال گذشته به ۵۰۰ مگاوات رسید و در نظر داریم تا پایان سال‌جاری آن را به یک هزار مگاوات در کل کشور افزایش دهیم‌.
رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با اشاره به اقتصادی بودن استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشورمان گفت: این حوزه اشتغالزایی خوبی نیز به همراه داشته است به ویژه برای خانواده‌هایی که امکان کار در سایر مشاغل را از جمله کشاورزی و‌.‌.‌. ندارند‌. وی ادامه داد: در نیروگاه‌های خورشیدی، مهم‌ترین زیرساخت کشور یعنی برق بدون مصرف آب که کالایی ارزشمند و بحرانی برای ماست، تولید می‌شود‌. مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون نیز با اعلام آمادگی برای مشارکت و توسعه در نیروگاه‌های خورشیدی و بادی در استان کرمان ابراز داشت: در حوزه اشتغال روستایی ۳۰۰۰ میلیارد تومان تکلیف داریم که تاکنون ۱۱۰۰ میلیارد تومان آن اجرایی شده است‌.
وی افزود: آمادگی داریم از منابع داخلی، صندوق توسعه، فراگیر و اشتغال روستایی در طرح‌ها و پروژه‌ها وارد شویم. ضمن اینکه هفت میلیارد تومان تسهیلات ازدواج پرداختی این بانک در استان کرمان، یک میلیارد تومان به مددجویان کمیته امداد، یک میلیارد تومان به مددجویان بهزیستی و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرد خانگی پرداخت شده است‌.
افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای و لزوم اتخاذ سیاست‌های مناسب جهت کاهش آن و همچنین ضرورت دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر در کشورهای در حال توسعه توجه اکثر کشور‌ها را به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر سوق داده است‌. کشور ما نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی ظرفیت‌های متعددی در حوزه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر دارد و همین موضوع باعث شده ضرورت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در دستور کار مسوولان قرار گیرد‌.
ظرفیت تولید برق خورشیدی ایران به صورت بالقوه حدود ٣٠ هزار مگاوات در اطلس انرژی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) شناسایی شده است که با توجه به ویژگی‌های جغرافیایی کشور می‌توانیم سهم سرمایه‌گذاری در این حوزه را به طور چشمگیری نسبت به گذشته افزایش دهیم‌. در همین حال در برنامه ششم توسعه وزارت نیرو مکلف شده سالانه هزار مگاوات به ظرفیت نصب‌شده تولید برق اضافه کند‌ چنان‌که طبق این برنامه در سال ۱۴۰۰ باید ظرفیت نصب‌شده برق به ۱۰۰ هزار مگاوات برق برسد و البته ۵ درصد آن را نیز باید انرژی‌های نو تشکیل دهد یعنی تا پایان برنامه ششم باید پنج هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شود که البته باید در نظر گرفت توسعه این ظرفیت‌ها با تامین امنیت ‌سرمایه‌گذاران رخ ‌می‌دهد‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *