چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸- Wednesday 22 May 2019

متوسط بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۶ دی‌ماه، ۰۲۵/۱ میلیمتر در روز و متوسط بارش‌های زمستان تا بیست و ششم دی‌ماه به ۰۳/۱ میلیمتر در روز رسید‌. این در حالی است که متوسط بارش‌های پاییزی (اول مهر تا ۳۰ آذر) ۰۲۳/۱ میلیمتر بود‌.
بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۲۶ دی سال آبی ۹۸-۹۷ (۱۱۶ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۹/۱۱۸ میلیمتر است‌.
این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۴/۹۲ میلیمتر) ۷/۲۸ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۴/۳۶ میلیمتر) ۶/۲۲۶ درصد افزایش نشان می‌دهد‌.
همچنین حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا ۲۶ دی به ۱۹۵ میلیارد و ۹۵۰ میلیون مترمکعب رسید‌.
از مجموع ۹/۱۱۸ میلیمتر بارش ثبت‌شده در ۱۱۶ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۸/۲۶ میلیمتر بارش در ۲۶ روز ابتدایی زمستان به‌ثبت رسیده است‌.
پربارش‌ترین نقطه ایران «رامسر ــ صفارود» در استان مازندران است که در ۱۱۶ روز ابتدایی سال آبی جاری شاهد ثبت ۸/۹۲۴ میلیمتر بارش بوده است‌. کم‌بارش‌ترین نقطه ایران، نقاطی همچون «محوطه امور آب چابهار» سیستان‌وبلوچستان، «رحمت‌آباد ــ ریگان» در کرمان و «تصفیه‌خانه زاهدان» در سیستان و بلوچستان است که در ۱۱۶ روز ابتدایی سال آبی جاری، حتی یک قطره باران نیز در این نقاط نباریده است‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *