چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸- Wednesday 22 May 2019

پیش‌بینی میانگین قیمت نفت سخت است. برخی هنوز فکر می‌کنند خودروهای الکتریکی به زودی نفت را از میدان خارج می‌کنند‌. این تصور بر قیمت نفت تاثیر می‌گذارد ولی انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۱۹ استراتژی اوپک موثر واقع شود و دوباره شاهد نفت ۷۰ دلاری باشیم‌.
به گزارش تسنیم به نقل از یاهو فایننس، با ورود به سال ۲۰۱۹ بازارهای انرژی و سهام بی‌ثباتی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کنند‌. هر دو در پایان سال گذشته با سقوط ناگهانی شدیدی مواجه بودند ولی در سال جدید شروعی سریع داشتند‌.
شش ماه پیش وقتی قیمت نفت به بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه رسید، برخی پیش‌بینی‌های محافظه‌کارانه‌ای برای ۲۰۱۹ انجام دادند‌‌. تصور می‌شد افزایش قیمت نفت در ۲۰۱۹ کندتر شود ولی هیچ کس سقوط قیمت نفت را در نیمه دوم ۲۰۱۸ پیش‌بینی نمی‌کرد‌.
نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در آخرین روز ۲۰۱۸ پس از کاهش ۳۰ دلاری طی سه ماه گذشته ۱۵/۴۵ دلار در هر بشکه معامله شد‌. قیمت این نفت در پایان سال ۱۵ دلار کمتر از ابتدای سال ۲۰۱۸ بود‌. در این بین فهرست موجودی نفت خام آمریکا تغییری نکرد‌.
به نظر پیش‌بینی‌کنندگان بدبین بازار، خودروهای الکتریکی مصرف نفت خام را تا حد زیادی پایین می‌آورند و ادامه رشد تولید نفت آمریکا باعث عرضه بیش از حد نفت به بازار می‌شود‌. آنها همچنین نگران رکود اقتصادی هستند‌.
اوپک در اینجا یک برگ برنده است‌. یک دلیل سقوط قیمت نفت این بود که ترامپ عربستان را متقاعد کرد تولید را افزایش دهد تا جبران نفت از دست رفته ایران در جریان تحریم‌ها شود‌. ولی در لحظه آخر دولت ترامپ به واردکنندگان نفت ایران معافیت داد‌. این معافیت‌ها قرار است تنها ۱۸۰ روز ادامه یابد ولی ناگهان نفت زیادی را وارد بازار کردند ‌.
عربستان عصبانی شد و فورا تولید نفت را کاهش داد‌. در اجلاس بعدی اوپک توافق شد برای تعادل بازار تولید نفت کاهش یابد‌. به نظر می‌رسد این استراتژی در ۲۰۱۹ موفقیت‌آمیز باشد. اوپک هنوز قدرت قیمت‌گذاری خود را از دست نداده است‌. احتمالا موفقیت قبلی آنها باز هم تکرار می‌شود‌. اداره اطلاعات وزارت انرژی آمریکا میانگین قیمت نفت خام وست‌تگزاس اینترمدییت را ۵۴ دلار در هر بشکه در ۲۰۱۹ پیش‌بینی می‌کند که به نظر بسیار محافظه‌کارانه می‌رسند‌.
پیش‌بینی میانگین قیمت نفت سخت است برخی هنوز فکر می‌کنند خودروهای الکتریکی به زودی نفت را از میدان خارج می‌کنند‌. این تصور بر قیمت نفت تاثیر می‌گذارد ولی انتظار می‌رود تا پایان سال استراتژی اوپک موثر واقع شود و دوباره شاهد نفت ۷۰ دلاری باشیم‌.
تولید نفت آمریکا از ۲۰۱۱ افزایش شدیدی داشته است و این افزایش در هیچ سالی به بزرگی ۲۰۱۸ نبوده است‌. تولید داخلی نفت آمریکا در ۲۰۱۸ ، ۵/۱ میلیون بشکه در روز بود‌. گرچه انتظار می‌رود تولید نفت آمریکا در ۲۰۱۹ هم رشد داشته باشد ولی به خاطر قیمت پایین نفت در آغاز سال و احتمال رکود اقتصادی به خاطر درگیری‌های تجاری، این رشد کندتر خواهد بود.
میانگین قیمت وست تگزاس اینترمدییت در ۲۰۱۸ ، ۲۳/۶۵ دلار در هر بشکه بود‌. با توجه به اینکه ما سال جدید را ۲۰ دلار پایین‌تر شروع کردیم، احتمالا میانگین قیمت نفت در ۲۰۱۹ بالاتر از این حد نخواهد رفت‌‌. در عوض به نظر می‌رسد قیمت بنزین در پایان سال‌جاری بیشتر از ۳۶/۲ دلار در هر گالن پایان ۲۰۱۸ خواهد بود‌.
در کل، با کند شدن رشد تولید نفت آمریکا، قیمت نفت به خاطر اقدامات اوپک افزایش خواهد یافت‌.
این در حالی است که پس از آنکه آمارهای منتشرشده نشان داد که میزان واردات و صادرات چین کاهش یافته است، قیمت نفت برنت دیروز به زیر ۶۰ دلار سقوط کرد‌.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت روز گذشته با ۷۰ سنت، معادل ۲/۱ درصد کاهش به ۵۹ دلار و ۷۸ سنت رسید‌. قیمت نفت خام آمریکا هم امروز با ۶۳ سنت، معادل ۲/۱ درصد افت به ۵۰ دلار و ۹۶ سنت رسید‌.
آمارهای رسمی نشان می‌دهد که میزان صادرات چین در ماه دسامبر ۴/۴ درصد نسبت به مدت مشابه یک سال قبل کاهش داشته است‌. این بیشترین کاهش ماهانه طی دو سال گذشته است و نشان‌دهنده تضعیف دومین اقتصاد بزرگ جهان است‌. میزان واردات چین نیز در این بازه زمانی ۶/۷ درصد افت کرده که بیشترین کاهش از ژوئیه ۲۰۱۶ تاکنون است‌.
تجار گفتند، این آمارها موجب افت قیمت نفت و پایین آمدن شاخص‌ها در بورس‌های آسیایی شده است‌. پیش از انتشار این آمارها، بازار نفت و بورس‌های آسیایی اندکی تقویت شده بود‌.
موسسه تحقیقاتی تی‌اس لامبارد اعلام کرد، «رشد اقتصاد جهانی کند شده‌.‌.‌. و این مساله بر میزان تقاضا برای نفت تاثیر گذاشته است‌.»
اوله ‌هانسن، تحلیلگر بازار نفت هم در این باره گفت: «آمارهای نگران‌کننده اقتصادی اخیر از آمریکا، اروپا و چین «بدان معناست که قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا حداقل ۶۴ و ۵۵ دلار خواهد بود‌.
آمارهای ضعیف منتشرشده از اقتصاد چین، خوش‌بینی‌های ایجادشده در بازارها نسبت به پایان یافتن احتمالی جنگ تجاری میان آمریکا و چین را خنثی کرده است‌. این آمارها همچنین موجب تضعیف اثر مثبت کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش شده است‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *