چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸- Wednesday 22 May 2019

وزیر انرژی عربستان سعودی در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی اظهار کرد که روسیه کندتر از آنچه وی مایل بوده است، تولید نفت خود را کاهش می‌دهد‌.
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی به شبکه آمریکایی «سی ان بی سی» گفت: وی درباره این که اوپک و شرکایش به اهداف کاهش تولید برای متعادل کردن بازار نفت در سال ۲۰۱۹ دست پیدا کنند، خوش‌بین است با این حال روند کاهش تولید برخی از کشورهای مشارکت‌کننده در این پیمان، آهسته‌تر از حد انتظار بوده است‌.
فالح در پاسخ به این پرسش که بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک برای متعادل کردن بازار در سال‌جاری چه اقدامی انجام خواهد داد؟ به «سی ان بی سی» گفت: ما تولیدمان را به حد کافی کاهش داده‌ایم‌. نه تنها عربستان سعودی بلکه سایر کشورها نیز تولیدشان را کاهش داده‌اند‌. من از اماراتی‌ها شنیده‌ام و با همکارانم در عراق صحبت کرده‌ام‌. آنها نیز به کاهش تولید نفت اقدام کرده‌اند‌.
وی سپس به عملکرد روسیه که بزرگترین تولیدکننده غیراوپک است و در پیمان کاهش تولید شرکت دارد، اشاره کرد و گفت: روسیه کاهش تولید نفت را آغاز کرده اما روند آن آهسته‌تر از حدی بوده که وی مایل بوده است مشاهده کند‌.
اوپک به همراه تولیدکنندگان غیراوپک شامل روسیه که به اوپک‌پلاس‌ معروف هستند، توافق کرده‌اند در نیمه اول سال میلادی جاری تولیدشان را مجموعا ۲/۱ میلیون بشکه در روز کاهش دهند‌.
روسیه تمایل چندانی به کاهش تولید نداشت زیرا به شدت به درآمد صادرات نفت متکی است با این حال با این کاهش همراهی کرد‌. این کشور عمده کاهش تولید را به سعودی‌ها واگذار کرد‌. روسیه که در اواخر سال ۲۰۱۶ همکاری با اوپک را برای تثبیت قیمت نفت آغاز شد و با عربستان سعودی برای کاهش تولید نفت توافق کرد، اغلب اعلام کرده که با قیمت ۶۰ دلار هر بشکه نفت می‌تواند نیازهای اقتصادی خود را تامین کند‌.
مسکو در دسامبر اعلام کرد تولیدش را در ژانویه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد در حالی که سعودی‌ها متعهد شده‌اند تولیدشان را ۹۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند‌.
آخرین وضعیت بارش‌ در کشور
با ثبت ۵/۱۱۲ میلیمتر بارش در ۱۱۲ روز ابتدایی سال آبی جاری، متوسط بارش‌های کشور به روزانه یک‌ میلیمتر رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ۲۱۵ درصدی داشته است‌.
بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۲۲ دی سال آبی ۹۸-۹۷ (۱۱۲ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۵/۱۱۲ میلیمتر است‌.
این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۷/۸۷ میلیمتر) ۳/۲۸ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۷/۳۵ میلیمتر) ۱/۲۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد‌.
همچنین حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا ۲۲ دی به ۱۸۵ میلیارد و ۴۰۳ میلیون مترمکعب رسید‌.
از مجموع ۵/۱۱۲ میلیمتر بارش ثبت‌شده در ۱۱۲ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۴/۲۰ میلیمتر بارش در ۲۲ روز ابتدایی زمستان به ‌ثبت رسیده است‌.
پربارش‌ترین نقطه ایران «رامسر ــ صفارود» در استان مازندران است که در ۱۱۲ روز ابتدایی سال آبی جاری شاهد ثبت ۳/۹۱۵ میلیمتر بارش بوده است‌.
کم‌بارش‌ترین نقطه ایران، نقاطی همچون «محوطه امور آب چابهار» سیستان‌وبلوچستان، «رحمت‌آباد- ریگان» در کرمان و «تصفیه‌خانه زاهدان» در سیستان‌وبلوچستان است که در ۱۰۶ روز ابتدایی سال آبی جاری، حتی یک قطره باران نیز در این نقاط نباریده است‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *