شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 20 April 2019

بحران واقعی میان آمریکا و ترکیه وجود دارد که این بحران خود را در مخالفت رییس‌جمهور ترکیه با استقبال از مشاور امنیت ملی آمریکا نشان داد.
سایت عبری‌زبان دبکا اعلام کرد: جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به تنهایی به ترکیه سفر نکرد بلکه جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف ضد داعش نیز همراه وی بود و هیات آمریکایی می‌خواست پیشنهاداتی را درباره بحران ترکیه با کردها ارائه دهد، اما رجب طیب‌اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه با تمامی اینها مخالفت کرد و دیدار با بولتون را نپذیرفت.
این سایت اعلام کرد: بولتون قصد داشت به اردوغان پیشنهاد ‌دهد که به توافق مشترکی درباره فعالیت ارتش ترکیه در سوریه در مناطقی که نیروها یا ساکنان کرد در آنجا حضور ندارند، برسند؛ به عبارت دیگر آمریکا با ورود ارتش ترکیه به مقرها و پادگان‌های ارتش آمریکا که تخلیه خواهد شد، مخالفت کرده است. دبکا احتمال داد که ترکیه عملیات نظامی در شرق فرات سوریه را انجام دهد.
از طرفی وزیر خارجه ترکیه با اظهار این نکته که خروج آمریکا از سوریه با مشکلات جدی روبه‌رو است پیشنهاد کرد که این روند با هماهنگی ایران، روسیه و ترکیه برای جلوگیری از سوء‌استفاده تروریست‌ها از خلأ ایجاد شده صورت گیرد. مولود چاوش‌اوغلو گفت: آمریکا با مشکلاتی در روند عقب‌نشینی از سوریه روبه‌رو شده است. ما می‌خواهیم که این روند در هماهنگی با روسیه و ایران که با آنها در روند آستانه موفق به دستیابی به چارچوبی کلی در این زمینه شده‌ایم صورت گیرد.
چاوش‌اوغلو تصریح کرد: در حال حاضر ما می‌بینیم که خروج از سوریه برای آمریکا بسیار سخت شده است .زمانی که با یک گروه تروریستی آنچنان ادغام شده و در هم آمیخته حرکت کنند، در این صورت به هنگام جدایی بسیار سخت می‌شود. چاو‌ش‌اوغلو اواخر دسامبر از مسکو برای مذاکره درباره شرایط سوریه دعوت کرد‌. وی گفت که برای مذاکره دوجانبه ایران و ترکیه چارچوب زمانی خاصی تعیین نشده است. به گفته وزیر خارجه ترکیه تدارکات برای نشست سه‌جانبه در مسکو فراهم شده است.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به توافق ادلب گفت: تاکنون در این توافق و اجرای آن دچار مشکل نشده‌ایم و امیدواریم که از این پس نیز در اجرای این توافق دچار مشکل نشویم.
او درباره مساله قبرس گفت: روند مذاکرات قبرس به دلیل انتخابات پارلمان اروپا به تعویق افتاده است. چاوش‌اوغلو در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که ترکیه مساله‌ یمن را با حساسیت بالایی دنبال می‌کند. حل مساله یمن در طول امسال یکی از اولویت‌های ما خواهد بود.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *