شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 20 April 2019
  • دی ۱۹, ۱۳۹۷
  • ۰
شناسه مطلب: 3945


گذر نفت از ۶۰ دلار

قیمت نفت روز چهارشنبه افزایش پیدا کرد و به روند صعودی روز‌های اخیر که تحت تاثیر امیدواری به حل اختلافات تجاری واشنگتن و پکن روی داده بود ادامه داد.
بهای معاملات آتی وست‌تگزاس اینترمدییت آمریکا نسبت به قیمت نهایی روز سه‌شنبه ۵۱ سنت یا یک درصد افزایش یافت و به ۲۹/۵۰ دلار در هر بشکه رسید. برای نخستین‌بار در سال میلادی جاری است که شاخص قیمت وست‌تگزاس اینترمدییت بالای ۵۰ دلار در هر بشکه قرار می‌گیرد.
بهای معاملات آتی نفت برنت که شاخص قیمت بازار جهانی است، با یک دلار و ۴۵ سنت افزایش به ۶۰ دلار و ۱۷ سنت رسید.
هر دو قیمت پایه در معاملات روز سه‌شنبه بیش از دو درصد صعود کرده بودند.
به گفته استفن اینس، مدیرمعاملات منطقه آسیا- اقیانوسیه شرکت OANDA، نفت همچنان به روند صعودی خود ادامه داده، زیرا گزارش‌هایی که از پکن در خصوص مذاکرات تجاری منتشر می‌شود خوش‌بینی‌ها پیرامون موفقیت مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین را تقویت کرده است.
مقامات آمریکایی اعلام کردند دو اقتصاد بزرگ جهان روز چهارشنبه، برای سومین روز به مذاکرات خود در پکن ادامه می‌دهند. این مذاکرات نشانه‌هایی از پیشرفت در خصوص مسائلی شامل خرید کالاهای کشاورزی و انرژی آمریکایی توسط چین و دسترسی بیشتر آمریکا به بازار چین را داشته است.
بر اساس گزارش رویترز، روزنامه دولتی «چاینا دیلی» روز چهارشنبه اعلام کرد پکن مایل است که به اختلافات تجاری خود با آمریکا پایان دهد، اما هیچ امتیاز غیرمعقولی را نخواهد بخشید و هرگونه توافق باید شامل مصالحه از سوی دو طرف باشد.
اگر توافقی تا دوم مارس منعقد نشود، ترامپ تهدید کرده تعرفه‌ها روی واردات ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد.
با این حال قیمت نفت از توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که هفته گذشته آغاز شد، حمایت شده است. ائتلافی از تولیدکنندگان جهانی معروف به اوپک پلاس که شامل تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک از جمله روسیه است، در هفتم دسامبر موافقت کردند تولیدشان را در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به میزان ۲/۱ میلیون بشکه در روز از سطح تولید اکتبر سال ۲۰۱۸ کاهش دهند. سهم اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.
بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود، میانگین قیمت مورد پیش‌بینی برای نفت در دو سال آینده را چهار دلار نسبت به پیش‌بینی دسامبر خود پایین برد و ۶۷ دلار در هر بشکه برآورد کرد.
به گزارش ایسنا، بانک جهانی در دسامبر پیش‌بینی کرده بود میانگین قیمت نفت در فاصله سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، ۷۱ دلار در هر بشکه خواهد بود، در حالی که در ژوئن این قیمت را ۶۹ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده بود.
طبق گزارش بانک جهانی، قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ۶۷ دلار در هر بشکه بالغ خواهد شد که دو دلار کمتر از قیمت‌های پیش‌بینی شده در ژوئن است. با این حال ابهامات این پیش‌بینی بالاست.
بانک جهانی همچنین در دورنمای اقتصادی جهانی خود نرخ مورد پیش‌بینی برای رشد اقتصاد جهانی را ۱/۰ درصد کاهش داده و به ۹/۲ درصد رساند که به دلیل کاهش در فعالیت تولیدی و تجارت و همچنین جنگ‌های تجاری بود.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *