چین مشتاق است اختلاف تجاری خود را با ایالات متحده متوقف سازد، اما در این مسیر هیچ امتیازات غیرمنطقی به واشنگتن نخواهد داد و هرگونه توافق باید برای هر دو طرف با مصالحه همراه باشد.
به نوشته چاینا‌دیلی، مذاکرات تجاری دونالد ترامپ و شی جین پینگ روسای جمهوری آمریکا و چین از دوشنبه گذشته در پکن آغاز شد و دیروز وارد سومین روز خود شد‌. این اولین دیدار این دو رهبر پس از نشست پیشین در سنگاپور و اعلام آتش‌بس ۹۰ روزه جنگ تجاری است که اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده است.
این نشریه‌ یکشنبه گذشته با انتشار مقاله‌ای اعلام کرد که موضع پکن در مورد آسیب جنگ تجاری بر اقتصاد هر دو کشور و ایجاد اختلال در نظم بین‌المللی تجارت و زنجیره‌های عرضه همچنان ثابت است. با این حال‌ چین به وضوح اعلام کرده است که برای حل و فصل تنش‌های تجاری هیچ‌گونه امتیاز‌ غیر‌منطقی به واشنگتن اعطا نخواهد کرد و هرگونه توافق باید برای هر دو طرف با مصالحه همراه باشد.
به گفته ترامپ و دیگر مقامات ایالات متحده، مذاکرات به خوبی انجام می‌شود و نشانه‌هایی از پیشرفت در مسائلی همچون خرید کالاهای کشاورزی و انرژی آمریکا توسط پکن و همچنین افزایش دسترسی واشنگتن به بازارهای چین وجود دارد.
علاوه بر این، آمریکا و چین درگیر مسائل دریای جنوبی و تایوان هم هستند و حتی اگر در عرصه تجاری بتوانند تا اندازه‌ای مشکلاتشان را کاهش دهند اما باز هم سایه مناقشات سیاسی و نظامی میان آنها ممکن است هر توافقی در عرصه اقتصادی و تجاری را به بن‌بست بکشاند و هر مذاکره‌ای را بی‌حاصل بگذارد. در حال حاضر تقاضای دیگر آمریکا از چین توقف سرقت مالکیت معنوی، انتقال اجباری تکنولوژی آمریکا توسط چین و تعهد پکن به وعده‌هایش است.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *