• دی ۱۹, ۱۳۹۷
  • ۰
شناسه مطلب: 3891


پاسخگویی در سخن

به عنوان مثال کدام یک از مدیران ارشد بانک مرکزی درباره نوسانات اخیر بازار ارز و طلا و بخشنامه‌های پی‌درپی‌ چنین نهاد تاثیرگذاری درباره کاهش قدرت خرید مردم و کنترل بازار پاسخگو بوده است؟ کدام یک از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های تحت مدیریت‌شان درباره زمان و وقت گرانبهای شهروندان در هنگام مراجعه، به شهروندان جواب داده‌اند؟ کدام یک از مسوولان و مدیران ارشد صنایع درباره پایین آمدن ظرفیت شرکت تولید‌کننده در شهرک‌های صنعتی، کارخانه‌های مهم و اخراج کارگران به واسطه تعطیلی کارگاه‌های تولیدی به شهروندان پاسخ داده‌اند؟ گویی تمام اینها خلاصه شد به نصب تابلو‌های «تکریم ارباب رجوع» و اختصاص یک میز و صندلی برای چنین عمل مهمی!
مساله دانشگاه آزاد و جواب‌های عجیب مدیران آن در روزهای اول حادثه و سکته کردن راننده مطرح نیست، گویی پاسخ ندادن در قبال کارها و سیاست‌های ابلاغ شده بخشی از رویه‌‌ مدیریت‌ها بوده و هست. مثالی دیگر در این زمینه راهگشاست، چنانچه فردی بعد از خواندن مصاحبه معاون اول رییس دولت، رییس سازمان برنامه و بودجه، مدیر‌کل بانک مرکزی، مشاور اقتصادی رییس‌جمهور و اعضای شورای پول و اعتبار متوجه شد تصمیم و ابلاغ دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان از سوی کدام شخص و مدیران‌ اتفاق افتاده و کدامین مدیر پیامدهای مخرب چنین تصمیمی را پذیرفته. به فهم و درک وی می‌توان میلیون‌های درود فرستاد! هر کدام از مدیران می‌گویند ما مخالف بوده‌ایم، چرا که به خوبی می‌دانند اعلام موافقت با چنین طرحی در رسانه‌ها هزینه پاسخگویی آنان را بالا می‌برد از همین‌رو مخالفت خود را اعلام می‌کنند.
پاسخگویی در حرف ساده‌ است، به آسانی سخن گفتن و جمله‌بندی چند کلمه که معنای جواب دادن را به ذهن متبادر کند. رویه فعلی بسیاری از مدیران چنین است؛ پاسخی که داده می‌شود و رویکردی که تغییر نمی‌کند. معنای واقعی پاسخگویی زمانی خواهد بود که مخاطبان به عنوان اشخاصی که با یک موضوع درگیر بوده‌اند با رویکرد و سیاستی دیگر از سوی سازمان‌ها و مدیریت مربوطه روبه‌رو شوند، غیر از این ما تنها با ادبیات و گفتارهایی روبه‌رو هستیم که دست بالا نقش آرام‌بخش آن هم موقتی را برای مخاطبان بازی خواهند کرد.
*دانشجوی دکتری علوم سیاسی
yahoo.com@ 4000 rezairani

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *