شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 20 April 2019

رییس‌جمهور آمریکا در یک نطق تلویزیونی خطاب به شهروندان آمریکایی، دموکرات‌ها را مقصر تعطیلی بخش‌هایی از دولت و عدم موافقت با ساخت دیوار مرزی با مکزیک دانست. دموکرات‌ها ترامپ را به ایجاد یک بحران ساختگی متهم کرده‌اند.
دونالد ترامپ در یک نطق تلویزیونی از ساخت دیوار مرزی با مکزیک دفاع کرده و مهاجرت غیرقانونی به آمریکا را یک فاجعه انسانی رو به رشد لقب داد. رییس‌جمهور آمریکا گفت ماموران مرزی و گمرک ایالات متحده روزانه با هزاران مهاجر غیرقانونی برخورد دارند که درصدد ورود به خاک کشور ما هستند.
ترامپ شرایط در مرز جنوبی کشور را خارج از کنترل دانسته و اضافه کرد قاچاق انسان، مواد مخدر غیرقانونی و ورود غیرقانونی به خاک آمریکا از این خطه صورت می‌گیرد. او در این نطق هشت دقیقه‌ای بار دیگر از دموکرات‌ها خواست تا با بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیونی برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک موافقت کنند.
ترامپ تعطیلی موقت بخش‌هایی از دولت را به این خاطر دانست که دموکرات‌ها حاضر به تامین بودجه مالی امنیت مرزها نیستند.
ساختن دیوار مرزی با مکزیک از جمله مهم‌ترین شعارهای تبلیغاتی دونالد ترامپ در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بود، اما این طرح به دلیل مخالفت رقبای دموکرات او هنوز راه به جایی نبرده است. دموکرات‌ها با اختصاص بودجه به این طرح مخالفت کردند و این مانع بودجه‌ای از ۱۸ روز پیش تاکنون باعث ایجاد بن‌بست سیاسی و تعطیلی یک‌چهارم نهادهای دولت فدرال آمریکا شده است.
ترامپ که پیش از این با کمی انعطاف طرح دیوار بتنی را به دیوار فولادی کم‌هزینه‌تر تغییر داده بود، در سخنرانی سه‌شنبه شب گذشته خود هیچ راهکار تازه‌ای برای برون‌رفت از بن‌بست موجود ارائه نداد، اما باز هم بر فوریت طرح خود تاکید کرد و گفت که مهاجران غیرقانونی خون آمریکایی‌ها را خواهند ریخت. با این حال او بر‌خلاف پیش‌بینی‌ها، برای این فوریت وضعیت اضطراری در کشور اعلام نکرد.
رهبران حزب دموکرات در واکنشی که آن هم از بیشتر شبکه‌ها پخش شد رییس‌جمهور را به گروگان گرفتن مردم آمریکا متهم کردند. در خلال تعطیلی ۱۸ روزه بخش‌هایی از دولت فدرال هر دو طرف سعی دارند موقعیتی برتر در میان افکار عمومی پیدا کنند. ترامپ در نطق هشت دقیقه‌ای خود که ساعت نه شب به وقت شرق آمریکا انجام شد، دموکرات‌ها را عامل تعطیلی دولت معرفی کرد. در سال ۲۰۰۶ سناتورها چاک شومر، باراک اوباما، هیلاری کلینتون و جو بایدن به عنوان بخشی از قانون «حصار امن» به یک حصار ۱۱۲۰ کیلومتری رای داده بودند.
واکنش دموکرات‌ها
نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا و سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، ترامپ را به ایجاد یک بحران ساختگی متهم کرده‌اند. پلوسی در واکنش به نطق تلویزیونی ترامپ گفت بسیاری از اظهارات ترامپ در جریان تعطیلی دولت مبتنی بر اطلاعات نادرست و حتی موذیانه بوده است.
نانسی پلوسی گفت:‌ تصمیم گرفته برای دیواری که گفته بود پول ساخت آن را مکزیک می‌دهد، دولت را گروگان بگیرد. حتی او گفته این تعطیلی ممکن است ماه‌ها و یا سال‌ها طول بکشد. او اضافه کرد:‌ ما می‌دانیم امنیت مرزی برای همه لازم است. ما می‌توانیم راه‌های تازه‌ای پیدا کرده و جلوی عبور غیرقانونی از مرز را بگیریم. زن‌ها و کودکان در مرز خطر امنیتی نیستند اینها چالش‌هایی انسانی هستند.
چاک شومر هم گفت: ما به این دلیل این جا صحبت می‌کنیم که بگوییم اول باید دولت را باز کرد. تلاش رییس‌جمهوری آمریکا در تامین بودجه ساخت دیوار از مکزیک ناکام بوده و او دولت را تعطیل کرده است. مشکلات ما با چالش‌های اخلاقی حل نمی‌شود.
شومر اضافه کرد: ما همه خواهان امنیت مرزی هستیم، اما با رییس‌جمهور تفاهم نداریم که چطور به این مساله برسیم. ما لوایحی داریم که توافق هر دو حزب (جمهوریخواه و دموکرات) را دارد و می‌تواند به تعطیلی دولت پایان دهد.
او گفت:‌ دلیلی ندارد میلیون‌ها آمریکایی را با مشکل روبه‌رو کنیم.
ما می‌توانیم دولت را بازگشایی کرده و بدون ساخت دیواری گران، امنیت مرز را تامین کنیم. نماد آمریکا باید مجسمه آزادی باشد و نه یک دیوار بلند. تقاضای ما ساده است:‌‌ آقای رییس‌جمهور، دولت را بازگشایی کن و ما همکاری لازم را خواهیم داشت.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *