شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 20 April 2019

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: اگر روند فعلی رشد سالانه مصرف بنزین ادامه یابد در سال ۱۴۱۲ کسری ۱۹۰ میلیون لیتر بنزین در روز خواهیم داشت که این به معنای واردات روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بنزین است.
علیرضا صادق‌آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اظهار داشت: میانگین تولید بنزین پایه کشور در سال ۹۶ به میزان ۲۷/۶۷ میلیون لیتر بوده که این رقم به طور متوسط از ابتدای سال‌جاری تا ۱۸ دی ماه به ۹۵/۸۷ میلیون لیتر در روز رسیده است.
وی با بیان اینکه تا پیش از بهره‌برداری از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس ظرفیت تولید بنزین بین ۹۵ تا ۹۷ میلیون لیتر در روز بوده گفت: اکنون ظرفیت تولید بنزین کشور با بهره‌برداری از این فاز به حدود ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده است.
معاون وزیر نفت افزود: همچنین در خصوص گازوئیل میانگین تولید روزانه این فرآورده نفتی در سال ۹۶ به میزان ۹۴ میلیون لیتر در روز بوده که از این رقم ۲۱ میلیون لیتر آن با استاندارد یورو ۴ بوده است؛ همچنین متوسط تولید گازوئیل کشور از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته ۱۰۰ میلیون لیتر در روز بوده و متوسط تولید گازوئیل با استاندارد یورو۴ نیز در سال‌جاری به ۲۸ میلیون لیتر در روز رسیده است.
صادق‌آبادی با بیان اینکه تولید فعلی گازوئیل یورو۴ در کشور ۴۰ میلیون لیتر در روز است گفت: با تکمیل فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بخش تولید گازوئیل تا پایان سال‌جاری ۱۲ میلیون لیتر به تولید گازوئیل یورو۴ کشور افزوده خواهد شد و با تولید روزانه ۵۲ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو۴ بیشتر گازوئیل عرضه شده در بخش حمل‌‌و‌نقل را با این استاندارد انجام می‌دهیم.
وی ادامه داد: با افزایش کیفیت گازوئیل تولیدی کشور درصد گوگرد موجود در گازوئیل از ۱۰ هزار ppm به ۵۰ ppm رسیده است.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه متوسط مصرف بنزین کشور از ابتدای سال‌جاری تا امروز ۸۷ میلیون لیتر در روز بوده، گفت: اکنون با تولید ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین در روز و متوسط مصرف ۸۷ میلیون لیتر حاشیه امن خوبی برای تولید و عرضه بنزین در کشور داریم. اما باید توجه داشت که اصلاح الگوی مصرف بنزین ضروری است و اگر روند رشد سالانه بنزین به مقدار هفت تا هشت درصد فعلی ادامه یابد، در سال ۱۴۱۲ کسری ۱۹۰ میلیون لیتر بنزین در روز خواهیم داشت که این به معنای واردات روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بنزین در هر روز است.
صادق‌آبادی تصریح کرد: اگر بخواهیم این کسری ۱۹۰ میلیون لیتری بنزین در سال ۱۴۱۲ را که در صورت ادامه روند رشد فعلی مصرف بنزین در هر سال به آن می‌رسیم را با سرمایه‌گذاری در احداث پالایشگاه‌ها جبران کنیم نیاز به حدود ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در این بخش داریم و باز هم این موضوع نشان می‌دهد که چقدر اصلاح الگوی مصرف در بخش بنزین ضروری است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص بدهی مالیاتی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، گفت: ما هیچ بدهی جاری مالیاتی نداریم چرا که درآمدهایمان را مستقیم به خزانه واریز می‌کنیم و پس از کسر سهم هدفمندی و مالیات بر ارزش افزوده نهایتا بودجه عملیاتی ما پرداخت می‌شود و به طور قاطع می‌گویند که از سال ۹۵ تا امروز شرکت هیچ بدهی جاری مالیاتی نداشته است اما رقمی به عنوان بدهی مالیاتی قبل از سال ۹۵ وجود دارد.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه بودجه سالانه ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ۳۰۹ میلیارد دلار است گفت: بیش از ۹۹ درصد این مبلغ مربوط به تصویه پول نفت خامی است که به عنوان خوراک در پالایشگاه‌ها مصرف می‌شود.
صادق‌آبادی افزود: در حال حاضر یک میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه ظرفیت پالایش نفت خام در پالایشگاه‌های کشور داریم که با احتساب ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه‌ای پالایشگاه میعانات گازی در مجموع حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه ظرفیت پالایش روزانه داریم که اگر تامین این میزان سوخت را در هر بشکه ۵۰ دلار هم درنظر بگیریم مجموع آن عدد قابل توجهی می‌شود که در بودجه جاری شرکت به آن توجه شده است.
وی از در دست پیگیری بودن احداث فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس خبر داد و گفت: این فاز مشابه فاز سوم و با ظرفیت پالایش ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز احداث می‌شود که مدت زمان اجرای آن بعد از فیکس شدن منابع مالی بین ۲۴ تا ۳۶ ماه خواهد بود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص قاچاق سوخت اذعان داشت: قاچاق سوخت پدیده‌ای است که مبارزه با آن کار یک سازمان نیست و هم‌اکنون هم به کارگروه مقابله با قاچاق سوخت در کشور فعال است متشکل از سازمان‌های مختلفی است.
صادق‌آبادی تصریح کرد: در خصوص احکام قاچاق و اعداد و ارقام متفاوتی گفته می‌شود که خودم تا ۴۰ میلیون لیتر در روز هم شنیده‌ام اما نمی‌توان گفت به طور دقیق چقدر است چرا که زمانی می‌توان مقدار چیزی را اندازه گرفت که آن چیز در ید کنترل باشد که اگر این‌گونه بود می‌توانستیم جلوی رخداد آن را بگیریم اما در خصوص قاچاق سوخت هیچ کنترلی روی آن وجود ندارد.
وی افزود: اگر فرض کنیم ۲۰ میلیون لیتر در روز قاچاق سوخت داریم این به معنای فعالیت مستمر و تردد یک ناوگان متشکل از پنج هزار نفتکش است که واضح است چنین چیزی امکان عملیاتی بودن ندارد و اگر میزان قاچاق را ۴۰ میلیون لیتر در روز فرض کنیم منطقا شدنی نیست.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه در سال ۹۵ قیمت تکلیفی بنزین با قیمت فوب خلیج‌فارس منطبق شد، گفت: میزان مصرف بنزین در سال ۹۵ را می‌توان میزان مصرف خالص بنزین دانست که هیچ مقدار قاچاقی در آن نبوده. در واقع میزان مصرف بنزین که در سال ۹۵ به طور متوسط ۷/۷۴ میلیون لیتر در روز بوده را می‌توانیم میزان مصرف خالص بنزین در کشور در نظر بگیریم و با احتساب رشد هفت درصدی در هر سال برآورد کنیم که میزان طبیعی مصرف بنزین با پایه مصرف سال ۹۵، در سال ۹۷ باید حدود ۸۴ میلیون لیتر در روز باشد که با احتساب مصرف ۸۷ میلیون لیتری فعلی بنزین می‌توان گفت این تفاوت سه میلیون لیتری سقف قاچاق بنزین در حال حاضر است.
صادق‌آبادی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷ میلیون خودرو و پنج میلیون موتورسیکلت در حال تردد در کشور داریم، گفت: در کجای دنیا با حدود ۲۰ میلیون خودرو ۸۷ میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می‌شود و این میزان مصرف بنزین که در ایران رخ می‌دهد در دنیا بی‌نظیر است.
وی افزود: خودروسازان بزرگ اگر خودرویی تولید کنند که در پیمایش هر ۱۰۰ کیلومتر بیش از پنج لیتر بنزین مصرف کنند نمی‌توانند آن خودرو را بفروشند و حتی با استفاده از ظرفیت‌های جدید متنوع‌سازی سوخت امروز شاهد تولید خودروهایی با مصرف دو لیتر بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش هستیم اما خودروسازان داخلی هنوز خودروهایی با مصرف ۱۴ یا ۱۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش تولید می‌کنند که این درست نیست.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و فرآورده‌های نفتی در پاسخ به سوالی در خصوص زمان الزامی شدن استفاده از کارت سوخت، گفت: کارت سوخت زمانی معنا پیدا می‌کند که قرار باشد بنزین سهمیه‌بندی شود و طبیعتا سهمیه‌بندی بنزین نیز به معنای دو نرخی شدن آن است. با توجه به اینکه هنوز تصمیمی برای سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده الان استفاده از کارت سوخت توجیه‌پذیر نیست. اما شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و مجموعه وزارت نفت هیچ‌گاه اعلام نکردند مردم نمی‌توانند از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنند.
صادق‌آبادی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در جلوگیری از واردات بنزین گفت: اگر این پالایشگاه احداث نمی‌شد در آبان سال ۹۶ نیاز به وارداتی به میزان ۶۳ میلیون لیتر در روز داشتیم. در حالی که با بهره‌برداری از این پالایشگاه از مهرماه امسال واردات بنزین در کشور متوقف شد و هم‌اکنون به دنبال صادرات بنزین هستیم به طوری که در ماه آینده با کشف قیمت در این زمینه اقدام می‌کنیم تا خریداران بتوانند نسبت به خرید بنزین از ایران تصمیم‌گیری کنند و مقدمات صادرات بنزین کشور فراهم شود.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *