شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 20 April 2019

در تازه‌ترین تصمیم، نهاد ناظر در نظر دارد اوراق بورسی را با بازدهی ریالی و ارزی به زودی وارد بازار سرمایه کند. در این ارتباط رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: طراحی اوراقی با بازدهی ریالی و ارزی در دستور کار قرار گرفته است. شاپور محمدی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد جمعیت در بازار سرمایه حضور دارند و چه برنامه‌ای برای افزایش مشارکت مردم در بورس وجود دارد، به فارس گفت: برای مشارکت عموم مردم در بورس، لازم است برای اینکه مردم دچار زیان ناشی از نوسان سهام نشوند، در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشارکت کنند. وی افزود: برای باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های اصل ۴۴ قانون اساسی که واگذار نشده است، در قالب صندوق‌های قابل معامله بورسی ETF به صورت نقد و اقساط شامل ۶۰ درصد اقساط و ۴۰ درصد آورده نقدی مردم، سهام این شرکت‌ها در قالب صندوق به تمام خانوارهای ایرانی واگذار شود.
صندوق‌های قابل معامله
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سرمایه‌گذاری مردم در صندوق‌های قابل معامله با یک سقف معین و با تخفیف ۲۰ درصد قیمت تابلوی بازار و داشتن اختیار فروش از طرف دولت توسط خریداران یونیت‌ها یا واحدهای صندوق قابل معامله طراحی شود و مردم می‌توانند این یونیت‌ها را خریداری کنند و دارنده سهام این صندوق‌ها شوند. محمدی همچنین از ارائه پیشنهادی به دولت برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و بورس خبر داد و گفت: با این کار همچنین افزایش مشارکت مردم و ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری و افزایش تعداد دارندگان کدهای معاملاتی دنبال می‌شود. به اعتقاد وی، به این طریق می‌توان نقدینگی‌های ریز جامعه را جمع کرد که در کاهش تورم و کنترل سفته‌بازی در ارز و طلا نقش داشته باشد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران افزود: برای افزایش حضور مردم در بورس از طریق مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی و مصوبه دولت این امر قابل انجام است و تا سه سال مدیریت این شرکت‌های واگذار شده به مردم در اختیار دولت باشد و به خاطر شرایط اقتصادی، دارندگان یونیت‌های ممتاز این صندوق‌ها می‌توانند مجمع عمومی تشکیل دهند. وی ادامه داد: طرحی را برای افزایش حضور مردم در بازار به وزیر امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد دادیم که اگر تصویب شود، این روش بعد از مصوبه ستاد هماهنگی دولت، راهکاری برای جذب مشارکت مردم در اقتصاد خواهد بود.
مشارکت دادن مردم
محمدی پیشنهاد دوم را برای مشارکت دادن مردم در بورس و اوراق بهادار، فروش اوراق هیبریدی یا ترکیبی در بازار سهام با بازده ریالی و ارزی ذکر کرد و گفت: معتقدیم برای پروژه‌هایی که بازده و فروش ارزی دارند، این راهکار قابل اجراست و دولت در محاسبه نرخ سود این اوراق با معیار (نرخ بهره بین‌بانکی لندن) لایبور + X درصد برای این اوراق طراحی کند و این معیار به تصویب جلسه سران سه قوه برسد که نرخ بازده این اوراق لایبور +X چقدر باشد. اگر دولت به بازار ارز دسترسی دارد و با مصوبه سران سه قوه باشد، این طرح یعنی اوراق هیبریدی با بازده ارزی و ریالی قابل اجراست و اگر دولت دسترسی به ارز نداشت، بازده ریالی این اوراق به صورت دو تا سه درصد بالاتر از نرخ سپرده بانکی به مردم پرداخت شود. وی افزود: پروژه‌های تولیدی کشور با اوراق ارزی و ریالی ترکیبی قابلیت تامین مالی دارد و در واقع این اوراق یک نوع اوراق مشارکت شامل صکوک اجاره، قرارداد جعاله، وکالت، اوراق منفعت و مشارکت به عنوان انواع ابزار مالی اسلامی قابل استفاده است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: این دو پیشنهاد برای مشارکت دادن مردم در بورس و اقتصاد ملی به وزارت اقتصاد ارائه شده که بستگی به این دارد‌ دولت آن را تصویب کند و اگر مردم از این اوراق و سهام استقبال کنند، می‌توانیم به همه مردم این یونیت‌های صندوق‌ها را ارائه کنیم و همه اینها بستگی به استقبال مردم دارد.
نگاه بلند‌مدت
رییس سازمان بورس اظهارداشت: در عین حال‌ سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه نباید بر اساس اتفاقات کوتاه‌‌مدت تصمیم‌گیری کنند و نگاه بلندمدت را جایگزین تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای کنند چرا که مدل‌های ارزش‌گذاری سهام و سودآوری شرکت‌ها و پتانسیل‌های موجود به نحوی است که نشان می‌دهد بازار سهام در شرایط مناسبی قرار دارد. محمدی با تاکید بر اینکه تحولات، اتفاقات و رویدادهای کوتاه‌‌مدت در بورس معمولا اهمیت چندانی ندارد، افزود: سهامداران باید با در نظر گرفتن همه ریسک‌ها و فرصت‌های موجود اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس کنند. رییس شورای‌عالی بورس درباره برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای ارائه ابزارهای جدید در بازار سرمایه، گفت: سازمان بورس راه‌اندازی ابزار معاملاتی اوراق بیمه اتکایی را از طریق هماهنگی با بیمه مرکزی دنبال می‌کند و عملیاتی شدن قراردادهای آتی روی سبد سهام نیز در حال نهایی شدن است.
ابقای۳۰ ماهه
گفتنی است در جلسه شورای‌عالی بورس که روز سه‌شنبه به ریاست وزیر اقتصاد برگزار شد، با اتفاق آرا شاپور محمدی برای یک دوره ۳۰ ماهه دیگر به عنوان سکاندار بازار سرمایه ابقا شد. بر اساس این گزارش، جلسه شورای‌عالی بورس به ریاست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور همه اعضا تشکیل شد و در این جلسه وزیر اقتصاد با اشاره به دستاوردهای دو سال اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار خواستار تداوم فعالیت شاپور محمدی به عنوان رییس سازمان بورس و اوراق بهادار شد و سپس محمدی با رای مثبت اعضای شورای‌عالی بورس برای یک دوره ۳۰ ماهه دیگر تصدی سازمان بورس و اوراق بهادار را بر عهده گرفت.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *