مدیر سابق کمپین دونالد ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا به ارائه اطلاعات انتخاباتی طی این کمپین به تاجری متهم شده که گفته می‌شود به سازمان اطلاعاتی روسیه وابسته بوده است.
به گفته دادستان‌های آمریکایی، پل مانافورت، مدیر سابق کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا اطلاعاتی را درباره این انتخابات در اختیار یک تاجر قرار داده که متهم به ارتباط با نهادهای اطلاعاتی روسیه است.
این نخستین بار است که دادستان‌های این پرونده مدیر کمپین ترامپ را به ارائه اطلاعات انتخاباتی به رابطان روسیه متهم کرده‌اند. اگرچه محرمانه بودن این اطلاعات و استفاده‌ای که از آنها شده، مشخص نیست اما احتمال می‌رود روسیه از این اطلاعات برای مداخله در انتخابات آمریکا به نفع دونالد ترامپ استفاده کرده باشد. این اتهام می‌تواند مدرک مهمی در پرونده تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده مداخله آمریکا در انتخابات ۲۰۱۶ باشد. مانافورت یکی از نخستین متهمان پرونده تحقیقات مولر است. او همچنین به اتهام دسیسه‌چینی خود اعتراف کرده و در ویرجینیا هم با پرونده دیگری روبه‌رو است. این اطلاعات تازه به طور اتفاقی در ثبت دفاعیه‌ای افشا شد که هدف آن تکذیب اتهام دروغگویی عمدی مانافورت به تیم تحقیقات مولر بود. دادستان‌ها می‌گویند‌ مانافورت در روند تحقیقات این پرونده دروغ گفته است اما وکلای مدافع او اطلاعات اشتباه ارائه شده از طرف او را اشتباهات ساده مردی می‌دانند که با بیماری، افسردگی و بازجویی‌های گسترده دست و پنجه نرم می‌کند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اطلاعاتی که به تازگی و طی این ثبت دفاعیه به دست آمده، نخستین جزئیات افشا شده از موضوعی هستند که مانافورت با اتهام دروغگویی درباره آنها روبه‌رو است.
این اطلاعات شامل جزئیاتی درباره ارتباط مانافورت با کنستانتین کیلیمنیک، تاجر روسی- اوکراینی است که به گفته آمریکا، با نهادهای اطلاعاتی روسیه ارتباط دارد. علاوه بر این اطلاعات، این دفاعیه افشا می‌کند که دیداری در مادرید میان مانافورت و کیلیمنیک صورت گرفته است.
سخنگوی مانافورت می‌گوید تاریخ این دیدار مربوط به ماه ژانویه یا فوریه ۲۰۱۷ و چندین ماه بعد از خروج مانافورت از کمپین ترامپ است. طبق این دفاعیه، مانافورت و کیلیمنیک پیش از این و طی کمپین انتخاباتی درباره مساله صلح اوکراین گفت‌وگو کردند. مانافورت و کلای او جزئیاتی را از این برنامه صلح مطرح نکرده‌اند اما او در ماه سپتامبر به دادستانان گفته بود که در دوران کمپین انتخاباتی درباره برنامه صلح صحبت نکرده است.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *