شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 20 April 2019
  • دی ۱۹, ۱۳۹۷
  • ۰
شناسه مطلب: 3921


اخبار صفحه ۱۲

ارز دولتی کالاهای اساسی جای دیگری می‌رود
خانه ملت- به گفته برخی از نمایندگان مجلس، ارز دولتی به کالاهای اساسی نمی‌رسد از این‌رو شاهد هستیم قیمت کالاهای اساسی روند افزایشی را طی می‌کند‌. در همین خصوص عضو کمیسیون برنامه، مجلس گفت: برای کالاهای اساسی ارز دولتی در نظر گرفته می‌شود اما از آنجایی که نظارتی بر توزیع ارز وجود ندارد، ارز به کالاهای اساسی نمی‌رسد‌. شهباز حسن‌پوربیگلری با اشاره به اینکه کالاهای اساسی گران‌تر از ارز دولتی فروخته می‌شود، گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که ارز چندنرخی در کشور اقتصاد را نابود می‌کند و چند نرخی بودن به معنای رانت و امضای طلایی است‌.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: باید هر چه زودتر ارز چند نرخی در دولت تعیین‌تکلیف شود تا جلوی رانت و امضای طلایی گرفته شود و نرخ ارز واقعی سر و سامان پیدا کند‌. نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس دهم با اشاره به نرخ واقعی ارز اظهار داشت: نرخ واقعی ارز در حال حاضر بر اساس شاخص‌های اقتصادی کمتر از هشت هزار تومان است و باید موضوع تک‌نرخی شدن ارز در قانون بودجه نیز لحاظ شود‌.
حسن‌پوربیگلری گفت: به دارو ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تخصیص پیدا کرده اما در حال حاضر بیماران برای تهیه دارو با نرخ مناسب مشکل دارند‌. بنابراین باید مشخص شود که ارز تخصیص‌یافته کجا رفته است‌.

وعده حجتی برای حل مشکل گرانی گوشت
ایسنا- گرانی در بازار گوشت موج می‌زند این در حالی است که وزیر کشاورزی در مورد حل مشکلات بازار گوشت تنها ابراز امیدواری می‌کند‌. محمود حجتی در همین رابطه گفت: برخلاف اینکه گوشت گرم گوسفندی در دو ماه گذشته بیش از دوبرابر سال گذشته وارد شده‌، اما به دلیل وجود قاچاق، تفاضا بیشتر شده که امیدوارم با کنترل قاچاق و افزایش واردات، مشکل را حل کنیم‌. محمود حجتی در حاشیه جلسه هیات دولت درباره علت افزایش قیمت گوشت اظهار کرد: چون قاچاق دام با توجه به این‌که نرخ ارز کشورهای دیگر بالا رفته شدت پیدا کرده است، قیمت گوشت تحت تاثیر قرار گرفته است‌.
وی افزود: از طریق آنچه که به ما مربوط می‌شود، با واردات سعی در حل این مساله داریم که این کار را شدت بخشیده‌ایم و امیدواریم که بتوانیم بازار را بیشتر تامین کنیم‌. همچنین از طرفی هم بنا شد مسوولان وزارت کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیز نیروی انتظامی موضوع قاچاق دام سبک را به خصوص در مرزها با شدت دنبال کنند که ان‌شاءالله قیمت‌ها مقداری تثبیت شود‌. حجتی ادامه داد: ما در حال حاضر گوشت منجمد را عمدتا از برزیل وارد می‌کنیم اما گوشت گرم از استرالیا با هواپیما و نیز از برخی کشورهای آسیای میانه و قفقاز وارد کشور می‌شود‌. وزیر کشاورزی در واکنش به نگرانی برخی از مردم نسبت به بهداشتی‌نبودن گوشت‌های وارداتی اظهار کرد: تمام ملاحظات بهداشتی و همه تاییدیه‌‌هایی که لازم است را گوشت‌های وارداتی‌ دارا هستند و مشکلی نیست، اما حجم این گوشت گرم پاسخگوی نیازهای کشور نیست‌.

حل مشکل ارزی محصولات سلولزی
تسنیم- شواهد حاکی از آن است که قیمت محصولات سلولزی طی ماه‌های اخیر با افزایش قیمت شدیدی روبه‌رو شده و امیدی به کاهش قیمت آن هم نیست‌، رییس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران با اعلام اینکه با ثبات نرخ ارز تغییری در قیمت محصولات سلولزی به وجود نیامده است، گفت: تولیدکنندگان امروز به وفور کالا تولید و راهی بازار می‌کنند به نحوی که در بخش محصولات سلولزی کمبودی در بازار وجود ندارد‌.
عباس فصیح‌خوشگرد با اشاره اینکه ثبات قیمت دلار در بازار باعث شده تا بازار محصولات صنایع سلولزی هم متعادل شود، اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته افزایش نرخ ارز باعث رشد قابل توجه قیمت‌ها و برهم زدن تعادل بازار شده بود که در حال حاضر این موضوع از بین رفته است‌.
وی تصریح کرد: در حال حاضر تامین ارز تولیدکنندگان از سامانه نیما انجام می‌شود و با توجه به نرخ ارز در این سامانه بازار چندماهی است که روی آرامش به خود دیده است‌.

اختلال در واردات نهاده‌های دامی
مهر- واردات نهاده‌های دامی به دلیل مسائل بانکی دچار مشکل شده است‌. بر همین اساس رییس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه در صورت ادامه این روند با افت شدید تولید مواجه خواهیم بود، گفت: واردکننده بخش خصوصی در این حوزه به دلیل مشکلات بانکی موفق به انجام حواله پول نشده و با وجود آنکه چندین کشتی در بندر است، اجازه تخلیه داده نمی‌شود‌.
ناصر نبی‌پور با اشاره به اینکه این واردکننده دیروز اعلام کرده گشایشی در این زمینه حاصل شده است، افزود: در صورتی که این اتفاق رخ دهد قیمت نهاده‌ها متعادل‌تر خواهد شد‌. نبی‌پور گفت: در پی اختلالات ایجاد شده قیمت هرکیلوگرم سویا از حدود ۲۲۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان به حدود ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان رسیده بود که احتمال دارد کاهش پیدا کند‌. وی ادامه داد: همچنین قیمت ذرت حداکثر ۱۲۰۰ تومان بود که این رقم دیروز در بندر به ۱۳۸۰ تومان رسید‌.
این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه بسیاری از مرغداران سویا پیدا نمی‌کنند که به مرغ‌های خود بدهند، گفت: قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ نیز در روزهای اخیر حدود ۱۰۰۰ تومان گران شده و میانگین هرکیلوگرم آن درب مرغداری بین ۷۵۰۰ تومان تا ۷۶۰۰ تومان است‌. وی تاکید کرد: در صورت ادامه این روند باید منتظر افت شدید تولید باشیم چرا که گله‌هایی که دچار افت می‌شوند و حدود دو هفته طول می‌کشد تا به شرایط اولیه برگردند‌.
نبی‌پور درباره اینکه مسوولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده‌اند مشکلی از نظر تامین نهاده‌ها نداریم، گفت: انبارهای دولت پر است‌. در جلسه‌ای که با مسوولان مربوطه داشتیم، قرار شد هر چه سریع‌تر نهاده بین تولیدکنندگان توزیع کنند اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است‌.

صادرات رب و گوجه‌فرنگی آزاد شد
ایسنا- هنوز بازار گوجه‌فرنگی و رب به ثبات نرسیده و این کالاها با قیمت‌های بالا به دست مصرف‌کننده می‌رسد اما وزیر صنعت، معدن و تجارت بدون توجه به این مشکل و ایجاد راهکاری برای تنظیم بازار این کالاها، در ابلاغیه‌ای جدید صادرات گوجه‌فرنگی و رب آن را بلامانع اعلام کرد‌.
چند ماه پس از افزایش قابل توجه قیمت گوجه‌فرنگی در بازار داخلی ایران که به ممنوعیت صادرات این کالا منجر شده بود، رضا رحمانی وزیر صمت در نامه‌ای رسمی اعلام کرد که در حال حاضر صادرات این کالای کشاورزی ممنوع نخواهد بود‌. در کنار گوجه، رب گوجه‌فرنگی نیز جزو کالاهایی است که با ابلاغیه‌ جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر صادرات آن ممنوعیتی نخواهد داشت‌. این رفع محدودیت در یک دوره زمانی مشخص اجرایی خواهد شد و صادرات این دو محصول در بازه ۲۰ دی ماه ۹۷ تا ۳۰ بهمن ماه ۹۷ مجاز اعلام شده است‌. رحمانی در ابلاغیه جدید خود، چند کالا را نیز به جمع کالاهای ممنوع صادراتی اضافه کرده است‌. بر این اساس و با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه چاپ و بسته‌بندی مورد نیاز واحدهای تولیدی و ضرورت تامین نیاز داخل، تا اطلاع ثانوی صادرات چند قلم کالای مرتبط با این بخش ممنوع است‌. همچنین کاغذ و کارتن بسته‌بندی، فیلم BOPPو فیلم پلی استر شفاف جز این دستورالعمل هستند‌. در کنار آن سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که تا اطلاع ثانوی صادرات تخم‌مرغ خوراکی و غیر خوراکی، جوجه یک روزه و پیله کرم ابریشم، ابریشم خام، ضایعات ابریشم و نخ ابریشم، پشم خام و نخ و الیاف پشمی نیز ممنوع خواهد بود‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *