شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸-Saturday 20 April 2019
  • دی ۱۹, ۱۳۹۷
  • ۰
شناسه مطلب: 3824


اخبار صفحه ۰۷

جهش چندمیلیونی قیمت برخی از خودرو‌های پرتیراژ
فارس- با تعلل ستاد تنظیم بازار در اعلام قیمت جدید خودروهای پرشمارگان، ایران‌خودرو قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومانی خود را افزایش داد‌. در حالی که از سه ماه پیش تاکنون قرار بود ستاد تنظیم بازار قیمت‌های جدید برای خودروهای پرشمارگان و یا به عبارتی خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان را اعلام کند، خودروسازان در نوبت‌های مختلف طی یک ماه اخیر قیمت جدید محصولات خود را اعلام کرده‌اند‌. این گزارش می‌افزاید، براین اساس شرکت ایران‌خودرو لیست جدید قیمت برخی محصولات خود را اعلام کرد و بدین ترتیب این خودروساز قیمت محصولات زیر ۴۵ میلیون تومان خود را افزایش داد‌. براساس فهرست جدید ایران‌خودرو قیمت پژو ۴۰۵ بنزینی به ۴۲ میلیون تومان رسید و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز ۴۷ میلیون تومان شد‌. همچنین این خودروساز قیمت پژو پارس را به ۵۳ میلیون تومان افزایش داد و قیمت جدید سمند ال ایکس را ۴۳ میلیون تومان اعلام کرد‌.

ترخیص ۱۳ هزار خودرو از گمرک تعیین تکلیف شد
وزیر صنعت، معدن و تجارت از تعیین تکلیف ترخیص ۱۳ هزار خودرو از گمرک با مصوبه دولت خبرداد رضا رحمانی وزیر صنعت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما اصولی را پیگیری می‌کنیم که به افزایش تولید و کاهش قیمت منجر شود و هم‌اکنون نمایشگاهی هم برای ساخت داخل و تولید قطعات در شهر آفتاب برگزار کردیم‌. وی تصریح کرد: امروز کیفیت و قیمت در بازار محل بحث است و ما فعلا دنبال این هستیم که تولید را حفظ کنیم و تیراژ خودرو را بالا ببریم تا خودروسازان موظف شوند هشتاد درصد تولید را به تعهدات خود اختصاص دهند و تا ۲۰ درصد را به شیوه جدید عمل کنند‌. وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک گفت: مصوبه ترخیص ۱۳ هزار خودرو در جلسه دولت مطرح شد و در جلسه قوا هم مورد بررسی قرار گرفت و ابلاغ می‌شود‌. رحمانی با اشاره به اینکه ترخیص خودروها با مصوبه دولت تعیین تکلیف شده است، ادامه داد: برخی از این خودروها باید به دست مردم برسد و مشخص شده که واردکننده تخلفی داشته و مردم تقصیری نداشتند و برای ترخیص آن دستگاه‌های مختلف به این نتیجه رسیدند که باید این خودروها را ترخیص کنند.

افزایش هزینه سند در دفترخانه‌ها سبب افزایش قیمت خودروهای خارجی خواهد شد
خبرخودرو- رییس اتحادیه فروشندگان خودرو تحویل به روز را سبب کاهش قیمت خودرو دانست و ادامه داد: هم‌اکنون بازار خودرو بلاتکلیف است زیرا قرار بود خبر افزایش قیمت خودرو در کارخانه روز پنجشنبه اعلام شود اما این اتفاق نیفتاد به همین دلیل همه در انتظار تعیین تکلیف نهایی قیمت‌ها هستند و خرید و فروشی انجام نمی‌شود‌. سعید موتمنی با اشاره به ثابت ماندن قیمت خودرو در بازار گفت: هم‌اکنون تفاوت قیمت خودرو در بازار نسبت به کارخانه در خودروهای ۳۰ میلیون تومان از ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان‌، خودروهای ۳۰ تا ۴۵ میلیون تومان از ۲۳ تا ۳۱ میلیون تومان و در خودروهای ۴۵ تا ۵۵ میلیون تومان از ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان است‌. وی با بیان اینکه هزینه سند در دفترخانه‌ها برای خودرو‌های وارداتی ۱۰۰ درصد افزایش یافته است افزود: این افزایش قیمت که از سوی اداره دارایی اعلام شده سبب افزایش قیمت خودروهای خارجی خواهد شد‌.

صادرات سیمان به عراق از صرفه افتاد
تسنیم- دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به اینکه انتقال ارز صادراتی از عراق به کشور برای تولیدکنندگان سیمان به صرفه نیست،گفت: باور غلطی است که صادرکنندگان حاضر به برگشت ارز به کشور نیستند‌. عبدالرضا شیخان با اشاره به اینکه در حال حاضر صنعت سیمان با تمام مشکلات موجود همچنان تا حد توان به تولید می‌پردازد، اظهارداشت: برای کاهش مشکلات نیازمند کمک دولت هستیم تا موانع را از پیش پای تولیدکنندگان بردارد‌. وی با اعلام اینکه عمده صادرات سیمان کشور به کشورهای عراق و افغانستان است، افزود: قبل از ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی در برگشت ارز صادرکنندگان به سامانه نیما، روند صادرات سیمان به این دو کشور با سرعت مناسبی انجام می‌شد اما متاسفانه ابلاغ این بخشنامه مشکلاتی را برای تولیدکنندگان سیمان به وجود آورده است‌. دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به اینکه انتقال ارز صادراتی از عراق به کشور برای تولیدکنندگان سیمان به صرفه نیست و همین موضوع حجم صادرات سیمان به این کشور را کاهش داده است، گفت: علاوه بر این هزینه حمل‌ونقل هم افزایش پیدا کرده که این امر قیمت تمام شده را برای تولیدکنندگان افزایش داده‌ است‌. شیخان اضافه کرد: تعدادی از تولیدکنندگان سیمان با نامه‌نگاری‌هایی با بانک مرکزی خواستار اصلاح بخشنامه صادراتی بانک مرکزی هستند‌. وی با اعلام اینکه باور غلطی است که صادرکنندگان حاضر به برگشت ارز به کشور نیستند، تصریح کرد: اگر ارزی به کشور منتقل نشود کار تجاری چگونه انجام می‌شود؟مشکل ما ارائه ارز به سامانه نیماست‌.

احتمال افزایش ۸۰ درصدی قیمت روغن موتور
خبرخودرو- رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو تهران اعلام می‌کند چنانچه دولت، لوب کات مورد نیاز را در اختیار تولیدکنندگان روغن موتور قرار دهد افزایش قیمت به میزان ۴۰ درصد فعلی باقی خواهد ماند و در غیر اینصورت ممکن است قیمت روغن موتور تا ۸۰ درصد افزایش یابد‌. داوود سعادتی‌نژاد درخصوص تخصیص اعتبار ناکافی از سوی دولت برای خرید ماده اولیه روغن موتور (لوب کات) و افزایش قیمت روغن موتور اظهار داشت: جلساتی در مورد لوب کات برگزار شده و قرار بر این بود مقادیری ارز ۴۲۰۰ تومانی برای خرید لوب کات تخصیص داده شود‌. رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو تهران افزود: چنانچه لوب کات مورد نیاز را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند طبیعتا قیمت روغن موتور افزایش نخواهد یافت‌. در حال حاضر با توجه به اینکه ادتیوها با قیمت آزاد وارد کشور می‌شوند، قیمت روغن موتور، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است‌. سعادتی‌نژاد افزود: چنانچه دولت، لوب کات مورد نیاز را در اختیار تولیدکنندگان روغن موتور قرار دهد افزایش قیمت، در همین حد باقی خواهد ماند، در غیر اینصورت ممکن است قیمت روغن موتور تا ۸۰ درصد افزایش یابد‌. وی افزود: هم‌اکنون با توجه به کمبود لوب کات، افزایش قیمت روغن موتور غیرطبیعی نیست زیرا لوب کات را جزو اولویت‌های اول قرار داده و مقرر شده بود منابع مالی مختص به آن تامین شود اما به میزان قول داده شده‌ای که در صورتجلسه عنوان شده، تامین نشده است‌. سعادتی‌نژاد تصریح کرد: تنها تامین لوب کات مطرح نیست، ادتیوهای دیگری نیز وجود دارد که لازم است جزو اولویت‌های یک قرار گیرند ولی در حال حاضر، با ارز آزاد – و نه حتی ارز نیمایی- ارائه می‌شوند‌.

رشد ۳ درصدی تولید در بخش روباز انگوران
«جهان صنعت»- در ۹ ماهه سال‌جاری بیش از ۸۳۵ هزار تن ماده معدنی از بخش روباز معدن سرب و روی انگوران استخراج شده که با توجه به برنامه سه درصد رشد داشته است‌. به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، امید فلاح مدیر مجتمع سرب و روی انگوران با بیان این مطلب گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال‌جاری رکورد تولید ماده معدنی در این مجتمع شکسته شود و همانند سال ۹۳ بیش از یک میلیون تن ماده معدنی سرب و روی استخراج و تحویل واحدهای فرآوری شود‌. وی در ادامه افزود: در بخش فروش و ارسال ماده معدنی نیز تا پایان آذرماه ۹۷ بیش از ۵۶۷ هزار تن ماده معدنی به شرکت‌های خریدار خاک طبق سهمیه‌بندی ارسال شده است‌. فلاح با اشاره به مراحل پایانی تجهیز بخش زیرزمینی انگوران گفت: با پیش‌بینی تولید سالانه ۱۲۰ هزار تن ماده معدنی سولفوره و با اشتغال به کار حدود ۳۲۰ نفر، از ابتدای سال ۹۸ به بهره‌برداری کامل خواهد رسید‌. مدیر مجتمع سرب و روی انگوران خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۷ تا پایان آذرماه همزمان با تجهیز کارگاه حدود ۴۵ هزار تن ماده معدنی در این بخش استخراج و حدود ۳۸ هزار تن نیز فروخته شده است‌.

لطفا برای دریافت فایل روزنامه به آرشیو روزنامه و یا وبسایت جــــار یا پیشخوان مراجعه نمائید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *